Bejelentkezés

Indonézia: Komodo és az elfeledett szigetek

Sárkányok, vulkánok, bálnavadászok szigete

Ha unod a nyüzsgő turistaparadicsomokat, valami szép, de eredeti helyre vágysz, tarts velünk Indonézia méltatlanul elfeledett szigeteire: Floresz, Komodó, Rinca, Kanawa és Lembatára! Errefelé a globalizáció ismeretlen fogalom. Az ipari turisták hada még nem fedezte fel a szigeteket, ezért nincsenek hotelek és internet se, viszont roppant kedves emberek és egyszerű vendégházak fogadnak bennünket. A természet jóformán érintetlen és a környezetszennyezés is igen csekély. Aki vállalja a nomád körülményeket, találkozhat szabadon élő komodoi sárkányokkal, delfinekkel, bivalyokkal és törzsi falvakkal. Fehér homokos, kókuszpálmás strandok, színes és változatos víz alatti élővilág, vörösen izzó naplementék, zöldellő rizsteraszok, hatalmas füstölgő vulkánok, mély szurdokvölgyek, sokszínű kulturális háttér, buja trópusi esőerdőkben élő különleges növény és állatfajok, fehér mészkősziklák, mély barlangok, kávé, tea, szegfűszeg ültetvények, ízletes - nálunk egyáltalán nem ismert trópusi gyümölcsök. A Kelimutu vulkánban három különböző színű krátertó pompázik a bíborszínű alkony fényében. Lembata szigetén pedig szigonnyal bálnára vadászó keresztény emberekkel ismerkedhetünk. És persze sok-sok kaland, ami csak rád vár, ha velünk tartasz.
Ez a programleírás jelenleg archív. Aktuálisan nincs hozzá tervezett időpontunk, az is előfordulhat, hogy később más formában szervezzük meg.
Ha szeretnéd követni, mi történik ezzel az úttal, akkor érdemes felirtakoznod a hírlevelünkre, ebben az új időpontok vagy új programok meghirdetéséről minden esetben tájékoztatunk.

Hírlevélfeliratkozás - csak akkor küldjük, ha tényleg információt akarunk közölni :)
  • 1. nap Denpasar

    Érkezés Balira, Denpasarba várhatóan a délutáni órákban. Bali az indonéz szigetvilág gyöngyszeme, buja trópusi vegetáció, strandok, hegyek, völgyek és minden, ami kell a paradicsomi légkörhöz. Elfoglaljuk medencés szállásunkat Kután. Ez Bali legfelkapottabb nyaralóhelye a sziget délnyugati oldalán, Denpasartól délre mintegy 9 kilométerre, a tengerparton. A bátrabbak kipróbálhatják a hullámlovaglást is, a kényelmesebbek pedig megmasszíroztathatják magukat a strandon. Este pedig Kuta by Night!
  • 2. nap Kuta-beach, Denpasar, Padang Padang, Ulu Watu templom

    A hosszú repülőút után jól fog esni mindenkinek egy kis lazulás Bali egyik legszebb tengerpartján! A sziget déli részén található Padang Padang strand az egyik legalkalmasabb hely erre. Fürdés után a naplementét az óriási tengerparti sziklákra épült Ulu Watu templom teraszáról élvezzük. A templom a Bukit-félsziget délnyugati csücskében, egy meredek, hirtelen emelkedő sziklafal tetejére épült, Déví Danut, a tenger védőistene tiszteletére. Itt nem ritkák a falról egyenesen a hullámok közé zuhanó szikladarabok! A legenda szerint az a sziklaperem, ahová a templom épült, valaha a tengerek hullámát szelő istennő kővé vált hajója volt. Azóta a szigeten rekedt istennő Bali védelmezője. A templom egy, a Bali déli partvidékén fellelhető számos templom közül, melyek a tenger szellemét hivatottak dicsőíteni. Érdemes egy pillantást vetni az Indiai-óceán csodálatos naplementéjére, mellyel még közelebb kerülhetünk a helyet átölelő misztikumhoz. Vigyázat, a majmok lopnak!!!
  • 3. nap Kuta-beach, Labuanbajo (Floresz), Goa Cermin

    Délelőtt repülőre szállunk és 1,5 óra utazás után érünk a Floreszen található Labuanbajoba. Átrepülünk Lombok és Sumbawa szigete felett. Tiszta időben láthatjuk az alattunk elterülő városokat, hegyeket és a hófehér homokos, korallokkal övezett apró szigeteket is. A portugálok a „virágok hegyfoka” néven illeték Floreszt. Indonézia egyik legszebb szigetét mély völgyek és éles bércek szabdalják. A holland és portugál misszionáriusoknak köszönhetően a vulkánok lábánál keresztény törzsek élnek. Noha Floreszt keresztény szigetként tarják nyilván, Labuanbajo nevét mégis a muszlin bajoktól kapta. A bajok, azaz tengeri cigányok, mint nevük magyar fordításából kiderül, igen szoros viszonyt ápolnak a tengerrel. Állítólag régen csak kereskedni és betegeskedni jöttek ki a szárazföldre, egyébként a tengereket rótták 3-4 generációs családokban, a mai (és európai) szemmel nézve igen szűkös hajóikon. Manapság már hajlamosak letelepedni, de szigorúan csak a tenger fölé, leginkább cölöpökön álló házakban. Labuanbajo napjainkban békés kis kétutcás halászfalu, aminek repülőtere 5 km-re fekszik a központtól. Elfoglaljuk kényelmes, panorámás szálláshelyünket és indulunk a közeli cseppkőbarlanghoz, a Tükörsziklához (Goa Cermin). A falutól 5 km-re található barlangot helyi vezetőkkel tekintjük meg. A barlangba lépcső vezet, helyenként létrákon haladunk, máskor pedig négykézlábra ereszkedve jutunk beljebb és beljebb. A barlangtúra után jól esik egy kis tengeri fürdőzés. Vacsoránkat szálláshelyünk közelében fogyasztjuk el és közben figyeljük a lenyűgöző floreszi naplementét.
  • 4. nap Labuanbajo, Rinca, Komodo

    A mai  napot egy általunk bérelt hajón töltjük. Napozunk a fedélzeten, lélegzetelállító partoknál állunk meg ahol víz alatti állatokat figyelhetünk meg (teknősök, delfinek, murénák, halrajok). Délután kikötünk Rinca szigetén, ami a Komodó nemzeti park tagja. A sziget olyan, mint egy kerítés nélküli állatkert. Az itt élő hatalmas komodói varánuszokról híres, melyekről csak 1910 után értesült a nyugati világ. A 3-4 méteresre is megnövő, 140 kilogrammos sárkányok félelmetes ragadozók hírében állnak. Legtöbbször lesből támadnak, vagy a préda nyakát kapják el, vagy farkukkal verik le az áldozatot a lábáról. Ha a sebesült állat elmenekül, akkor is hamar elpusztul, mivel a harapás helyén fertőző nyál kerül a vérkeringésébe. A sárkányok dögevők és 8 km-ről is megérzik az áldozat szagát. Testközelből láthatunk több komodói sárkányt, és sárkányfészket is. Teszünk egy 5 kilométeres kört (helyi vezetővel), ahol mi is bepillanthatunk a sziget életébe. Eleinte erdőben, sárkányfészkek mellett haladunk, majd feltűnik mellettünk egy domb, ahol Timor szarvasokat és vad bivalyokat is láthatunk. Kicsit később felkapaszkodunk a szomszédos magaslatra, ahonnan már a tengert és az egész szigetet is beláthatjuk. Lefelé szavannán megyünk tovább, míg ismét be nem érünk az erdőbe. Ha szerencsénk van, vadmalacokkal is találkozhatunk. Ezután visszatérünk a kikötőbe, és hajónkkal megállunk a szemközti lakatlan sziget partjainál. Beugrunk a vízbe és búvárszemüveggel fedezzük fel a víz alatti világot. Innen tovább hajózunk és Komodo partjainál horgonyzunk le. Vacsora és alvás a hajón.
  • 5. nap Komodo, Pink-beach, Kanawa-sziget

    Reggeli után felszedjük a horgonyt és felkeressük Komodó szigetét. A szigeten teszünk egy másfél órás túrát. Utunk során végig erdőben haladunk ezért igen kevés esélye van annak, hogy sárkánnyal találkozzunk. Viszont láthatunk fehér kakadut, zöld galambokat, vadmalacokat és vízi bivalyokat is. Túra után a tengerparton található étterem közelében tudunk fotózni ételmaradékra váró hatalmas sárkányokat. Innen a Pink-beachre hajózunk. A strand a nevét a rózsaszín parti homokjának köszönheti. Itt is rengeteg színes halat és csodálatos korallokat láthatunk. Majd irány Kanawa-szigete. Itt búcsút veszünk a hajónktól. Ez egy apró fehérhomokos, lakatlan magánsziget, a part mentén végig korallzátonyokkal. A szigeten egyetlen szálláshely van és jó eséllyel rajtunk kívül egy lélek sem lesz. Sznorkelezés, napozás, sörözés és felejthetetlen naplemente vár ránk
  • 6. nap Kanawa-sziget, Labunbajo

    Délelőtt még élvezzük a paradicsomi hangulatot, majd kishajóval indulunk Bidadari és Saboro szigetére ezek a környék legszebb sznorkelező helyei. Késő délután érünk vissza Labuanbajo kikötőjébe.
  • 7. nap Labuanbajo, Ruteng, Bajawa

    1
    Bérelt kisbusszal utazunk a hegyek közé és több órás utazás után érünk Rutengbe. A város közelében található az a barlang (Liang Bua), ahol a régészek megtalálták a floreszi ember (homo floresiensis) csontvázát. Mi is felkeressük a 30 méter széles barlangi termet és meghallgatjuk a hobbit történetét. Utunkat folytatjuk Bajawa felé és megállunk a Ranamese-tó partjánál. Csodálatos tájakon és több száz kanyargós szerpentinen keresztül haladva este érünk Bajawába. A város 1100 méter magasan vulkánok és rizsteraszok gyűrűjében helyezkedik el. Lefekvés előtt teszünk egy sétát a piacon és némi arakkal (rizspálinka) felkészülünk a hűvös éjszakára.
  • 8. nap Bajawa, Langa, Bela, Bena, Nage, Malanege-termálforrás, Wawo Muda

    Reggel először a Wawo Muda vulkánt keressük fel elsőként. Útközben kakaó, kávé és szegfűszeg ültetvényeket láthatunk. A vulkán utoljára 2001-ben tört ki, de mi biztonságos helyről tudunk a kráterbe pillantani. A vulkánban több kisebb-nagyobb narancsszínű sóstó is található. Mi is lemászunk, hogy közelről lássuk ezeket a természeti csodákat. Innen egy nagyon csúszós és meredek emelkedőn kapaszkodunk vissza a kráter peremére. Visszatérünk sziesztázni Bajawaba, majd felkeresünk néhány ngada törzsi falut. A Bajawa-fennsíktól a tengerpartig nyúló területen a ngadák népe él évszázadok óta. A környéken bőven teremnek a citrusok, kókusz, banán, mangó és tamarinduszfák. A törzs tagjai a mai napig is hímeznek, ruhát festenek, fazekaskodnak és akadnak kovácsaik is. A tradicionális ngada faluban 30-50 ház áll egymással szemben két sorban, középen széles teret képezve. A tér különböző pontjain kőfalak, valamint a legnevesebb elődök és harcosok sírhelyeit jelző megalitikus kőoszlopok és kőlapok helyezkednek el szétszórtan. A falu legfontosabb tartozékai az ősök szellemeit szimbolizáló ngadhuk (férfi) és bhagák (nő). A férfi ős megfelelője, a napernyőszerű, farostokkal fedett ngadhu, és a nőt megtestesítő, szalmatetős kis ház, a bhaga a rosszindulatú, kártékony szellemek távoltartására szolgálnak. A falusiak bár ritkán látnak turistákat, mégis nagyon barátságosak, ha valaki behív a házába, bátran fogadjuk el. A táj lenyűgöző, a falvak mögött feltűnik az Inerie vulkán (2245 méter). A vulkánt minden irányból kényünk-kedvünk szerint fotózhatjuk. Sorra járjuk a falvakat és figyeljük az embereket, hogy élik a mindennapjaikat áram nélkül. Helyenként szárad a szegfűszeg, máshol idős nénik őrlik kézzel a kávét, vagy csak a teraszukon ücsörögnek. A legnagyobb és egyben leglátványosabb az Inerie-vulkán lábánál fekvő Bena. A falu egy széles völgy fölé nyúló hegyormon található háttérben a füstölgő vulkánnal. Itt minden ház előtt férfi és női szimbólumok fogadnak minket, az ajtókra pedig bivaly szarv van kifüggesztve. A falusiaktól lehet sálakat, kendőket és egyéb ajándéktárgyakat vásárolni. Innen elmegyünk a közeli Malanage hévforráshoz, ahová a helyiek csapatostul járnak fürdeni. Ez egy természeti csoda. Két folyó találkozik egymással, az egyik tűzforró, a másik jéghideg vizű. A találkozási pontnál a természet medencét alakított ki. Ha belefekszel érzed a hátadat masszírozó forró vizet, 1 méterrel arrébb pedig hűsölhetsz a hideg vízben. De ha langyosat szeretnél, akkor középre fekve mindkettőt élvezheted. Körülöttünk bambuszerdők, kávéültetvények és vulkánok sora. Szállásunkra visszaérve jól fog esni egy kiadós vacsora a közeli étteremben, ahol minden este karaoke parti van.
  • 9. nap Bajawa, Inerie-vulkán (2245 méter), Soa-gyógyfürdő, Bajawa

    3
    Hajnalban kelünk és 4-5 óra kőkemény túrázás után érünk a 2000 méter feletti Inerie-vulkán kráterpereméhez. Fentről belátjuk az egész szigetet. Mögöttünk a tenger, körülöttünk pedig vulkánok és őserdők váltják egymást. Visszatérünk Bajawába sziesztázni, majd a nap hátralevő részét a Mangaruda-gyógyfürdőben töltjük. Forróvizű vízesésben és a természet által formált sziklák között pihenve élvezhetjük a termálvíz jótékony hatásait. Itt aztán alaposan kiáztatjuk megfáradt testünket. (Figyelem, a vulkántúrát csak gyakorlattal rendelkező túrázók számára ajánljuk! Nagyon nehéz, köves, csúszós, meredek vulkanikus talajon kell több órán keresztül haladni! Szintkülönbség: 1000 méter, táv: 5 km, túra időtartama: 6-7 óra.)
  • 10. nap Bajawa, Moni

    Reggel ismét útra kelünk és 6 órás utazás után, a kora délutáni órákban érjük el a Keli Mutu-vulkán alatt elterülő festői kis falut, Monit. Délután teszünk egy kis sétát a faluban és a közeli vízesésnél.
  • 11. nap Moni, Keli Mutu-vulkán (1640méter)

    Hajnalban indulunk a Keli Mutura napkeltézni. A faluból kb. fél óra (13 km) buszozás után jutunk a vulkánhoz. A Floresz keleti részén fekvő fenyvesekkel tarkított vulkán tetején három különböző színű krátertó található 1600 méter magasan. Az egyik olívazöld, a másik türkizszínű és a harmadik fekete. A tavak időről-időre változtatják a színűket. A 30-as években a tó kék-vörösesbarna-kávészín, a 60-as években pedig kék-gesztenyebarna-fekete volt. A mai kombinációt a 90-es évek óta őrzi. A titok nyitja a vulkáni kőzetből kioldódó ásványi anyagokban keresendő. A helybeliek hite szerint a holt lelkek a három tó vízében élnek tovább: a zöld tó a fiatalok, a türkiz az öregek, a fekete pedig a gyilkosok és rablók lelkeinek a tanyája. Miután kiszálltunk a buszokból, pár perc séta után érjük el a kráter peremét. Először a kiépített úton sétálunk a Motivációs Ponthoz, ahonnan mindhárom tó látszik. Innen nézzük végig a napfelkeltét. Miután kigyönyörködtük magunkat és a nap is kisütött, körbesétáljuk a nagy krátert és különböző helyekről készíthetünk szédületes fotókat. Innen visszatérünk Moniba, kicsit lepihenünk majd délután felkeresünk néhány törzsifalut és egy igazi törzsfőnököt. Ha szerencsénk van ő megmutatja a házát és mesél nekünk a királlyá avatás rítusáról is. Utunk során találkozhatunk ikat (speciális indonéz szőttes) készítő asszonyokkal és ihatunk frissen szedett kókuszlevet is. Este visszatérünk a szállásunkra és lélekben felkészülünk a holnapi hosszú utazásra.
  • 12. nap Moni, Larantuka

    Ma 7-8 órás buszozás vár ránk. A hegyekből leereszkedünk a tengerpartra. Utunk néptelen öblök és meseszép strandok mellett halad. Pagában megállunk ebédelni és megmártózunk a habokban. Maumere után szinte végig a tengerparton haladunk és helyenként megállunk fotózni. Estére érünk Kelet-Floresz legfontosabb kikötővárosába, Larantukába (30 000 lakos).
  • 13. nap Larantuka, Lewoleba (Lembata-sziget), Lamalera

    Irány Lembata, a bálnavadászok szigete, ahová 4 órás kompozással jutunk. A Larantukából kifutó hajók gyakran csordultig vannak utasokkal, de mi azért el fogunk férni. A sziget Balitól 800 km-re keletre található. Dél felé érünk Lewoleba városába, ahonnan ütött-kopott helyi teherautóval jutunk el a 3 órányira található Lamalera faluba. A másfélezer lakosú falu évszázadok óta a bálnavadászatból él, egy 1624-es portugál feljegyzés már sajátos kultúrájú bálnavadász-közösségként említi a települést. A lamaleraiak eredetileg nem idevalósiak, egy pusztító földrengés miatt menekültek a szigetre. Már érkezésük előtt ismerték a szigonyos halászatot, bálnára - főleg ámbrás cetre - azonban csak itt kezdtek vadászni. A helyiek csak saját fogyasztásra ejtik el a ceteket, azaz önfenntartó bálnavadászatot folytatnak. Ezt hagyományos népcsoportok esetében nem tiltják a nemzetközi egyezmények. Évente legfeljebb 20-25 bálnát vadásznak le. A faluban minden a bálnavadászatra emlékeztet, néhol még a kerítés is bálnaállkapcsokból készül. A falu központjánál fekvő öböl partján, a csónakházakban sorakoznak a bálnavadászhajók, mivel nem lehet őket kikötni a gyakran nyugtalan tengeren. Így minden egyes kifutásnál ki kell tolni őket a sziklás partra, és onnan a tengerbe. A falu bejáratát jellegzetes bálnamotívum díszíti, innen még legalább 3 kilométer a falu közepe. A faluban napközben nincs áram, tehát a bálnahúst a lamaleraiak nem tudják hűteni. Az egyetlen tartósítási módszer a szárítás. Földjeik nem alkalmasak a növénytermesztésre, az őseik által követett tradíció pedig kötelezi őket. Az ámbrás cet központi szerepet játszik a lamaleraiak életében. Ez díszíti az iskolások tornaruháját is. A falu főterét szintén hatalmas bálnakoponya díszíti, ami mellé kényelmesen leülnek az öreg bálnavadászok, hogy elmerengjenek a régi szép időkről. A bálnavadászok száma az utóbbi években megfogyatkozott, kevesebb hajó fut ki, és szigonyosból sincs már annyi, mint régen. Lehet, hogy néhány éven belül ez a hagyomány is el fog tűnni, és Földünk megint szegényebb lesz egy kultúrával. Késő délután teszünk egy sétát a faluban és itt döbbenünk rá, hogy ezek az emberek mennyire jámborak és kedvesek és a vadászat tényleg csak a fajfenntartást szolgálja.
  • 14. nap Lamalera

    Reggeli után bálnalesre megyünk. Természetesen eszünk ágában sincs bálnára vadászni, csak fényképezőgéppel. A nehéz hajótestek vízre emelése komoly férfimunka ezért mi is segítünk bálnavadász barátainknak. Cölöpöket teszünk a homokba és ezek segítségével vonszoljuk le a hajóinkat a partra. Aztán jöhet a beszállás, ami szintén embert próbáló hadművelet az erős hullámzásban. A vezérük elkiáltja magát és mindenki egyszerre kezd el evezni. Amint kellően eltávolodunk a parttól vitorlát bontunk és a szél erejét használjuk ki. Kis szerencsével akár delfincsapatokat vagy ámbrásceteket is láthatunk. Dél felé érünk vissza a faluba, ügyesen és körültekintően szállunk ki a hajókból, hogy a holmijaink ne váljanak a tenger martalékává. Visszatoljuk a hajókat a csónakházakba, majd a délutánt mindenki kénye-kedve szerint töltheti el.
  • 15. nap Lamalera, Maumere

    Ma hosszú napunk lesz. Hajnalban utazunk vissza a kikötőhöz. 4 órás hajózással érünk vissza Floreszre, majd bérelt buszunkkal utazunk utolsó Floreszi szállásunkra, Wodong-beachre. Ez a partszakasz Maumere városától kb.25 km-re délre található. Szállásunk egyszerű, hangulatos, közvetlen tengerparti bungalótelep és rajtunk kívül jó eséllyel nem lesz más turista.
  • 16. nap Maumere, Kuta

    Másfél óra repülés után Kután találjuk magunkat. Délután még lehetőség nyílik fürdésre és vásárlásra. Késő este indulunk a reptérre.
  • 17. nap tartaléknap

    Ez a nap körutunk tartaléknapja. Programunkat aprólékosan, a helyi viszonyok figyelembe vételével terveztük, azonban így is előfordulhatnak előre nem látható, váratlan körülmények, melyek következtében módosul az útiterv. Ha ez bekövetkezne, akkor időnket át tudjuk tervezni ennek a biztonsági (tartalék) napnak a figyelembe vételével. Ha – normál esetben – erre nem lesz szükség, akkor ezt a napot is Bali szigetén töltjük.
  • 18. nap Denpasar

    Hazautazás.
Az oldalon látható fotókat Jeli Gábor készítette.

További képek az Eupolisz képtárban.

Út ára tartalmazza

az utazást menetrend szerinti és bérelt autóbusszal, a kompjegyeket, a szállást egyszerű panziókban, vagy magánházakban, saját hálózsákban, a Komodó – Rinca hajókirándulás költségét, Lamalerán napi 3 étkezést, a szervezést és a magyar nyelvű túravezetést.

Út ára nem tartalmazza

a nemzetközi repülőjegyet és belföldi repülőjegyek (kb. 250-280 USD) árát és az illetékeket, az indonéz vízumot (kb. 25 USD), a belépőket (kb. 40 USD), a biztosítást, az esetleges védőoltások árát. Étkezés önellátó.

 

Utunkhoz a repülőjegyet az Eupolisz utazási irodában is meg tudod venni, sőt, célszerűnek tartjuk, hogy a csoport együtt tudjon utazni. A jegyeket azonban hamar meg kell vennünk, mert a későbbiekben nagy valószínűséggel előfordulhat, hogy a kiszemelt járaton már nincs hely. Ha érdekel ez az utazás, akkor minél hamarabb keress meg minket!

A Budapest - Bali repülőjegy várható ára illetékkel együtt: 229 900 Ft.

A belföldi repülőjegyek ára 250 – 280 USD, ami a helyszínen fizetendő.

Aki az utazáshoz a repülőjegyét nem irodánkon keresztül vásárolja meg, kérjük, feltétlenül egyeztessen előtte az ügyfélszolgálatunkkal.

Árfolyam

Fontos! Utazásunk árát 200 Ft / 1 USD árfolyamig tudjuk tartani. Ha a dollár (USD) ára az utazás indulását megelőző 35. napon ezt meghaladja, akkor árkorrekcióra kényszerülhetünk. Árkorrekció esetén az utazási szerződésünkben rögzített szabályok szerint járunk el.

Utazás

Indonéziáig (Bali) repülővel, Indonézián belül pedig helyben bérelt kisbuszokkal, hajóval, taxikkal, utazunk.

Létszám

8-12 fő.

Túra nehézsége

Hétköznapi erőnléttel bárki által teljesíthetőek, az Inerie-vulkántúrát csak jó kondícióval rendelkező, gyakorlott túrázóknak ajánljuk! A mászáshoz elengedhetetlen a stabil mozgáskoordináció és a szédülésmentesség! Meg kell jegyezzük e mellett, Indonézia rendkívül végletes országában utazni hihetetlen élményeket jelent! Európai kalandozásainkkal ellentétben ugyanakkor szem előtt kell tartani, hogy ez Ázsia. Aki azonban nem túl kényes, és az életre szóló élményekért vállalja az átlagosnál "nomádabb" viszonyokat, azt biztosíthatjuk, hogy nem fog csalódni!

Szállás

Általában panziók vagy tengerparti kunyhók, amelyek színvonala néha elmarad az Európában megszokottól, de a helynek megfelelő jó lehetőséget mindig a legjobb tudásunk szerint biztosítjuk. A szobák mérete, felszereltsége, tájolása egymástól eltérő lehet. A szobák általában két vagy háromágyasak, így az egyedül jelentkezőket összetársítjuk nemben és lehetőség szerint korban megegyező utastársakkal. A szállásokon sehol nincs légkondicionáló illetve zuhanyzó! Van viszont mandi, ami egy igen praktikus indonéz találmány. Minden fürdőszobában található egy kicsempézett medence, amiben mindig van víz és egy merőkanál segítségével tudjuk magunkat bevizezni ill. leönteni. A vécék és ahol van, a zuhanyzók tisztasága általában rendben van, azonban meleg vízre nem mindenhol számíthatunk. Sátorra nincs szükség, saját hálózsák azonban mindenképpen szükséges. A gekkók látványától ne ijedjünk meg, nagyon hasznosak ezek a kis gyíkok, mert ők fognak megvédeni a bogaraktól és szúnyogoktól. Az éjszaka furcsa hangjai közt a rikácsoló zaj kedvenc háziállataink, a gekkók társalgása. Nem kell aggódni, meg lehet szokni.

 

Terület

Indonézia szigetvilága 5.000 km hosszan nyúlik el Szumátra észak-nyugati csücskétől Irian Jaya (Pápua Új-Guinea nyugati fele) keleti határáig. Ez a távolság duplája a London-Moszkva távolságnak, kulturális értelemben azonban ennek sokszorosa. Arról van szó, hogy Indonézia kb. 17.000 szigete közül csak 6.000 lakott, a közlekedés azonban még most, a XXI. század elején is nehézkes közöttük. Ráadásul a lakosság nagy részének még arra sincs pénze, hogy ellátogasson a szomszédos szigetre, a távolabbiakról nem is beszélve. Összterülete: 1.919.440 négyzetkilométer; ebből a vízfelület: 93.000 négyzetkilométer. Lakosság: 240.328.000 (2008 július, becslés). Az indonéz szigetvilág középső részén, az egyenlítőtől délre, Jáva és Lombok szigete között, az Indiai-óceántól és a Bali-tengertől határolva találjuk az Istenek szigetét: Balit. Innen keletre húzódik a Wales-vonal, amely földrajzi határa Ázsiának és Ausztráliának. A sziget 5620 km2, szélessége 140 km, hossza 80 km. A vulkánok és hegyek nyugatról keletre húzódnak. A sziget legmagasabb pontja a Gunung Agung nevű tűzhányó, amely 3142 méter magas. Bali a trópusi természet elvarázsolt mesekertje, a legendák, a templomok, rizsteraszok és barátságos emberek szigete! A paradicsomi sziget méltán lett világhírű. Ma már nemcsak a szörfösök zarándokolnak el ide minden évben, hogy meglovagolják híres hullámait, hanem a turisták és világutazók is felfedezték és visszajáró vendégekké váltak, nem véletlenül. A sziget tengerpartjai, a festői szépségű rizsteraszok és a helyiek által istenként tisztelt vulkánok és azok tündöklő tavai mindig nyújtanak valami újat és izgalmasat. Akik már jártak a Távol-Keleten, azoknak is kellemes meglepetéssel fog szolgálni az itt élő emberek élete és kultúrája, amely érdekes egyvelege mindannak, amit Délkelet-Ázsia többi részén már megismerhettek. A Bali időszámítás szerint 1924-et írunk. Balin egy év 210 napos. De ha kedvük úgy tartja, másképpen számolnak. Bali szigetén járva lépten-nyomon templomokat és szent helyeket találunk. Szentélyt találunk a rizsföldeken, a hegyekben, a tengerparton. Az összes lakóház, vállalat és különböző társadalmi csoport saját templomot épít. Ezek az építmények többnyire egyszerű, rizsszalmával fedett ereklyetartókból állnak. A nagyobb templomok természetesen kőből épültek és gazdagon díszítettek. Bali templomaira jellemző, hogy a turistákat nem engedik be, csak a kertből szemlélődhetnek. Ünnepek alkalmával van rá esély, hogy beljebb jussunk. Az itteniek általában kedvesek és segítőkészek, de mint mindenhol, itt is előfordulnak nem feltétlenül barátságos arcok. A beszélt nyelv a Bahasa Indonesia. Szókincsének 95 százalékát és a nyelvtani rendszerét a maláj nyelvből vette át. Bali kézműves iparáról is szinte mindenki hallott már: maszkok, álarcok, ezüst és aranyműves termékek, festmények és rengeteg fából készült ajándéktárgy.Szeretnénk felhívni figyelmedet, hogy Délkelet-Ázsiában, így Indonéziában is fel kell készülni az itthonitól eltérő mentalitásra, az egyszerű viszonyokra a közlekedési eszközök, a szállások színvonalát illetően. Rendkívül fontos, hogy az esetlegesen kialakuló váratlan helyzeteket Te is a megfelelő pozitív hozzáállással és megértéssel kezeld, és inkább a kaland és kihívás ízét érezzd meg benne! Természetesen helyi partnereink és túravezetőink elsődleges célja az, hogy a tervezett programmenetet maximálisan teljesítsék, a kényszerű változtatások esetén megfelelő alternatív programokról gondoskodjanak, ugyanakkor a váratlan helyzetekkel való szembesülés a túra résztvevőitől is bizonyos alapvető alkalmazkodóképességet és csapatszellemet követel. A váratlan körülmények, repülők menetrendjének változása, járatok késése, rossz időjárási viszonyok, szervezési nehézségek, avagy egyéb, előre nem látható tényezők (vis maior) következtében fellépő, előre nem várt extra költségvonzatok a mindenkori részvevőket terhelik! Megértésedet köszönjük!

Ország

Roppant barátságos ország, ennek ellenére természetesen ügyelnünk kell magunkra és a csomagjainkra egyaránt. Az itteniek általában kedvesek és segítőkészek, de mint mindenhol, itt is előfordulnak nem feltétlenül barátságos arcok. A beszélt nyelv a Bahasa Indonesia. Szókincsének 95 százalékát és a nyelvtani rendszerét a maláj nyelvből vette át. Az indonéz nyelv nem ismeri a „v”, „f” és a „c”mássalhangzót sem. Indonézia szigetvilága 5.000 km hosszan nyúlik el Szumátra észak-nyugati csücskétől Irian Jaya (Pápua Új-Guinea nyugati fele) keleti határáig. Ez a távolság duplája a London-Moszkva távolságnak, kulturális értelemben azonban ennek sokszorosa. Arról van szó, hogy Indonézia kb. 17.000 szigete közül csak 6.000 lakott, a közlekedés azonban még most, a 21 század elején is nehézkes közöttük. Ráadásul a lakosság nagy részének még arra sincs pénze, hogy ellátogasson a szomszédos szigetre, a távolabbiakról nem is beszélve. Összterülete: 1,919,440 négyzetkilométer; ebből vízfelület: 93,000 négyzetkilométer, szárazföld: 1,826,440 négyzetkilométer. Lakosság: 231.328.000 (2002 július, becslés). A Bali idõszámítás szerint 1924-et írunk. Balin egy év 210 napos. De ha kedvük tartja másképpen számolnak. Bali szigetén járva lépten-nyomon templomokat és szent helyeket találunk. Szentélyt találunk a rizsföldeken, a hegyekben, a tengerparton. Az összes lakóház, vállalat és különböző társadalmi csoport saját templomot épít. Ezek az építmények többnyire egyszerű, rizsszalmával fedett ereklyetartókból állnak. A nagyobb templomok természetesen kőből épültek és gazdagon díszítettek. Bali templomaira jellemző, hogy a turistákat nem engedik be, csak a kertből szemlélődhetnek. Ünnepek alkalmával van rá esély, hogy beljebb jussunk.

Időjárás

Indonézia klímája trópusi, azaz meleg. Méghozzá nagyon meleg. Két jól elkülöníthető évszak létezik: a száraz és az esős, az utóbbi valóban sok esővel jár, és Indonézia nagy részén novembertől áprilisig tart. Mivel utazásunk során tengerparti és hegyvidéki térségeket egyaránt érintünk, meglehetősen változékony időjárásra kell készülni. A tengerparton túlnyomórészt 30°C körüli párás hőmérsékletre, változóan felhős időre számíthatunk, a vulkánok között ennél hűvösebbre (10-15°C körül) lehet számítani. Nem ritka éjszakánként a 10 fok körüli hőmérséklet sem. Ráadásul a hegyek között egy hirtelen zápor, is bármikor könnyen előfordulhat, azaz meleg ruha, esőkabát is feltétlen legyen nálatok! A tengerparton viszont különösen javasolt a napszemüveg, fejfedő és az erős faktorszámú naptej használata!

Felszerelés

Trópusi országról lévén szó a könnyű ruházat javallott (a hegyi túrára szükséges melegebb ruha). Szükséges felszerelések: egy nagy túrahátizsák (mely kb. 65 literes; bőrönd, sporttáska nem jó!), szandál, a nyári lábbeli mellé egy kényelmes bakancs, hosszú és rövidnadrág (lehetőleg lecsatolható szárú), pólók vagy vékony ing, legalább egy váltás meleg ruha, fejfedő, nyári hálózsák, svájci bicska, zseblámpa vagy fejlámpa, gyógyszerek, esőkabát, napszemüveg, napolaj, mini-varrókészlet, szúnyogriasztó, kényelmes kishátizsák (a napi kirándulásokhoz, túrákhoz). Az elektromos hálózat megfelel az európai szabványnak, a fényképezőgépek, kamerák, és telefonok akkumulátorait majdnem minden szálláshelyen lehetőséged van feltölteni. Internetezésre általában minden szálláshely közelében lesz lehetőséged. A hazai mobiltelefonok mindenhol működnek.

Higiénia

Csak palackozott víz fogyasztását javasoljuk, ami egyébként mindenütt kapható. Figyelj oda minden alkalommal, hogy a vásárolt zöldséget, gyümölcsöt alaposan megmosd, valamint érdemes éttermi étkezések előtt és után alkohollal fertőtleníteni a gyomrod. Ha odafigyelsz, jó eséllyel tudod elkerülni az emésztési jellegű kellemetlen szituációkat. Kötelezően előírt védőoltás nincs, javasolt védőoltások: Hepatitis A, B, hastífusz, tetanusz. Az oltásokról háziorvosodnál tudsz érdeklődni. Természetesen egy-két alapvető orvosságot érdemes magaddal hoznod: lázcsillapítót, fájdalomcsillapítót, hasfogót, hashajtót, görcsoldót valamint fertőtlenítőszert és ragtapaszt. Valamint javasoljuk a Neurosan gyomorpor beszerzését is, ez nem gyógyszer, mádi földpátból készül. Tökéletes a gyomorproblémák megelőzésére ill. a már kialakult fertőzés megszüntetésére.

Élelem

Indonézia olcsó ország, nem kell itthonról bekészletezned élelmiszerekből. Alapélelmiszer mindenütt beszerezhető kis helyi boltokban. Természetesen az út során mindig lesz alkalom vásárolni palackos vizet és egyéb alapvető élelmiszereket, emellett az utcai kifőzdékben, éttermekben, nagyon olcsón lehet meleg ételhez jutni (1-2 USD). Indonéziában nagyon olcsóak a déligyümölcsök (banán, narancs, kókusz, rambután, durián, salak, stb.) így a vitaminhiánnyal sem lehet sok problémád. Dohányt, alkoholt szinte mindenhol lehet vásárolni. Szinte mindenki kreteket (szegfűszeges cigi) szív, amit a nem dohányzó embereknek is érdemes megkóstolniuk. Nasi Goreng: Minden benne van, ami a szervezetnek kell a trópusokon: rizs, zöldség, hús, tojás, néha rákszirom. Mie Goreng: Sült zöldséges tészta,hasonlít a hazai kínai étkezdékben kaphatóra, de itt még extraként ütnek rá egy sült tojást is és más a fűszerezettsége. Sate Ayam: pálcikákra szúrt és parázs felett izzított húsdarabkák. Ez tyúkhús, de készülhet birkából, disznóból vagy bármilyen más állatból is. Az indonéz illemtan szerint a kanalat a jobb kézben, a villát a balban kell tartanunk. Kést általában nem adnak, mivel az ételeket úgy készítik el, hogy további aprításra már ne legyen szükség.

Pénz-ügy

Indonéziában könnyű milliomossá válni. 9000 rúpia ér 1 USD-t (2008.09.-es árfolyamon). Célszerű 2003 után nyomott nagy címletű amerikai dollárt vinni, ugyanis az azelőtt nyomott dollárt nem váltják be mindenhol! Egy Euro-ért kb.13000 rúpiát kaphatunk. Pénzt csak az első napon Balin tudsz váltani, utána már nem! Bankkártya használatára csak Balin van lehetőséged. Költőpénznek minimum 70.000.- Ft-ot ajánlunk (belépők, étkezés, innivaló, emléktárgyak, ajándékok, azaz szokásos kiadások esetén, ehhez még a belső repülőjegy ára adódik hozzá), természetesen ez sokkal kevesebb és több is lehet, egyéntől és vérmérséklettől függően. A helyszínen fizetendő költségek (2008-as árak): A Kuta-Labuanbajo és a Maumere-Kuta belső repülőjegyek várható együttes költsége 250-280 USD-nek megfelelő helyi valuta (helyszínen fizetendő!). Nemzetközi kilépési illeték (Denpassar): 150.000 IDR (15 USD) Borravaló (söfőrök, helyi személyzet): 10-15 USD Komodó nemzeti park belépő: 25 USD További belépők és illetékek összesen kb.: 15 USD

Vám

Jelenleg magyar állampolgárok számára szükséges a vízum Indonéziába. Érkezéskor a denpassari reptéren 25 USD-t fizetve 5-10 perc alatt megkapjuk. A kilépéskor fizetendő reptéri illeték, nemzetközi járatra való felszállásnál 150 000 IDR, belföldi járatoknál össesen 36.000.- IDR, ne felejtsünk el erre pénzt félretenni! Indonéziában köztudott módon jelentős az indiai kender termesztése és fogyasztása, így annak származékaihoz (marihuána, hasis) viszonylag könnyen hozzá lehet jutni. Fontos, hogy ezek terjesztése és fogyasztása Indonézia területén is tilos, és természetesen az országból való kihozatala csempészetnek minősül. Mindkettőt szigorúan büntetik, elzárással és börtönnel. Irodánk az ebből fakadó problémákért nem vállal semmilyen felelősséget.

Csomag

Legyen egy nagy (60 – 70 literes) és egy kicsi hátizsákod (25-30 lieres), úgy pakold, meg hogy néha vinned is kell őket egyszerre. A repülőre felvihető kézipoggyásszal kapcsolatosan az alábbi oldalon részletes tájékoztatás található.

http://www.bud.hu/sajtoszoba/kozlemenyek/?article_hid=2131
A nagy poggyász súlykorlátja - ritka kivétellel - a szokásos 20 kg-ot nem haladhatja meg, azonban a regionális repülőtársaságok korlátozása és a helyi közlekedési eszközök csomagterének mérete miatt általában a 15 kg-os súlyhatár a kötelező. Az utazás alatt csomagjaink végig velünk lesznek, de a napi programhoz felesleges részüket természetesen az aktuális szállásokon tudjuk hagyni.

Biztosítás

A részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes biztosításainak megkötésére van lehetőség. Fontos! A biztosítás érvényességét indulás előtt a túravezetők ellenőrizhetik. Érvénytelen, vagy nem megfelelő biztosítás hiányában a túrán való részvételt a túravezetők megtagadják.
A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.