Bejelentkezés

4095 m - Mount Kinabalu, Szingapúr

Csúcsmászás Délkelet-Ázsia legmagasabb hegyére, illetve Szingapúr felfedezése

A Himalája nyolcezres csúcsaitól délre egészen Pápua Új-Guinea hegyvidéki részéig a délkelet-ázsiai régió legmagasabb hegye a Mount Kinabalu. A vulkanikus eredetű, jórészt gránitból álló magányos óriás azonban a Borneó szigetén élőknek már évezredek óta jóval többet jelent, mint egy hatalmas hegy. A Hegy szelleme ősi idők óta alakította a helyiek kultúráját és éleletét, majd az 1888-as meghódítása óta pedig az erre tévedő lelkes utazóknak vált első számú célpontjává. A Kinabalu csúcsát az utolsó jégkorszakban még gleccserek alakították, így a 2000 méteres magasságból induló túránk elképesztően változatos tájon halad keresztül: először köderdők sűrűjében lépcsőzünk fokról fokra, majd a különböző hegyi vegetációk után a gránitplató kopár, mégis egyszerre fenséges látványt kínáló ösvényén közelítjük meg a csúcsot, hogy egy igazán emlékezetes napfelkeltét élhessünk át, lábunk alatt az ébredező Borneóval. A csúcstúra után még nem érnek véget izgalmaink, Szingapúr high-tech városállamában ezúttal már egy "városi dzsungelben" járjuk be a régió mintaállamát, melyet egyszer mindenkinek látni kell.
A Mount Kinabalu (4095 m) mászás és Szingapúr felfedezése programunk Borneó utunkhoz kapcsolódik, alapvetően annak hosszabbításaként szervezzük, de természetesen önállóan, csak erre a programrészre is tudsz jelentkezni. Ha érdekelnek Borneó szigetének rejtett kincsei, itt jelentkezz az alapprogramra. A Kinabalu mászásra az engedélyek korlátozott számban állnak csak rendelkezésre, és hónapokkal korábban elfogynak, így ennek az útnak a jelentkezési határideje az indulás előtt 4-5 hónappal esedékes!
  • 1. nap Kota Kinabalu

    A kizárólag a hegymászó programra jelentkező útitársak számára érkezés Borneó szigetére, Kota Kinabalu városába.

    Az alapprogramon is részt vevő útitársakkal visszaindulunk Tawau városába, de onnan Kota Kinabalu felé vesszük az irányt és várhatóan a késő esti órákban érkezünk Sabah állam fővárosába. Szállás: hotelban.
  • 2. nap Kota Kinabalu, Kinabalu Nemzeti Park

    A mai napon szabadprogram keretében lesz lehetőségünk felkészülni a másnapi hegymászásra. Ennek keretében akár a már ismert trópusi szigeteket is fel lehet keresni, rápihenve a két napos csúcstámadó expedíciónkra. A készletek feltöltése után a délutáni órákban aztán buszra szállunk, és közel két óra alatt érünk el a Kinabalu Park központjáig. Itt már várni fog vacsoránk, majd a program átbeszélése után javasolt a korai fekvés. Szállás: menedékházban, több ágyas hálóteremben, ellátás: vacsora.
  • 3. nap Kinabalu Nemzeti Park, Laban Rata menedékház (3273 m)

    3
    A 4095 méter magas Mount Kinabalu Borneó emblematikus hegye, egyben DK-Ázsia legmagasabb csúcsa. A rendkívül látványos, két napos hegyitúra azonban kemény, megerőltető menet, és nem éppen olcsó szórakozás. Egy fakultatív, extra program keretében vágunk neki mindazokkal, akik szeretik a kíhívásokat. Velük kora reggel indulunk Kota Kinabaluból kisbusszal két napos csúcstámadó expedíciónkra. Először a Mount Kinabalu Nemzeti Park bejáratához utazunk, ahonnan az első napon egy közel 6 km-es túra vár ránk, amely alatt mintegy 1400 méter szintet megtéve érjük el a Laban Rata menedékház komplexumot (3273 méter). Utunk gyönyörű köderdőkön keresztül vezet, a dzsungelben megannyi különös élőlénnyel találkozhatunk, a szállásunk teraszáról pedig már a felhők fölül élvezhetjük az egészen gyönyörű naplemente döbbenetes fényeit. Vacsoránk után javasolt a korai fekvés, hiszen másnap nehéz nap áll előttünk.
    Szállás: menedékház, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora. Táv: 6 km, szint: 1407 m, menetidő: 4-5 óra.
  • 4. nap Laban Rata (3273 m), Mount Kinabalu (4095m), Kota Kinabalu

    4
    A csúcstámadókkal már kora hajnalban talpon vagyunk, hogy az éjszaka sötétjében, éjjel 2-3 óra között indulva leküzdjük az utolsó 2 km-es szakaszt (melyen közel 800 méteres szintet kell megtennünk) a Mount Kinabalu csúcsáig. Mindezt pedig azért, hogy reggel 7 óra környékén egy egészen elképesztő élményben legyen részünk: átélni életünk talán legemlékezetesebb napfelkeltéjét, 4095 méter magasan, a lábunk alatt elterülő Borneóval... A csúcsfotók és felejthetetlen emlékek után visszatérünk a Laban Rata menedékházig, majd egy kiadós reggeli után még aznap visszaereszkedünk a már ismerős úton egészen a Nemzeti Park központjáig. Itt buszunk már várni fog ránk, mellyel visszatérünk Kota Kinabalu nagyvárosába.
    Szállás: hotelben, ellátás: csúcstámadás előtt és után reggeli, svédasztalos ebéd. Táv: 8 km, szint: 822 m fel/ 2229 m le, menetidő: 7-8 óra.
  • 5. nap Kota Kinabalu, Szingapúr

    A délelőttünk még szabadprogram Kota Kinabaluban, majd várhatóan a délutáni órákban érkezünk a Maláj-félszigetre, Szingapúr városállamába. 5 millió ember megannyi etnikumból, mérhetetlen gazdagság, hatalmas fákkal és parkokkal ölelt utak és közterek, égig érő felhőkarcolók, luxusautók, plázaáradat, érintetlen dzsungel a város közepén, és mindez egy Budapestnél éppenhogy nagyobb területű szigeten. Ebből az elképesztő, ám mégis egységes kavalkádból aztán a világ egyik leggazdagabb és legversenyképesebb országa lett, melyek felfedezése mindenképp egyedülálló élményt jelent. Miután megérkezünk Szingapúrba elfoglaljuk szállásunkat, majd a gépünk érkezésének függvényében elkezdjük a város felfedezését. Szállás: belvárosi hotelben.
  • 6. nap Szingapúr

    Mai teljes napunkat szabadprogram keretében Szingapúr városának további felfedezésére szánjuk. Ki-ki saját vérmérsékletének illetve érdeklődési körének megfelelőlen válogathat a városállam ezernyi látnivalója közül; a lüktető kínai és arab negyed megannyi templomával, Little India autentikus hangulata, az Orchard Road plázaáradata, a Marina Bay lenyűgöző felhőkarcolói, a MacRitchie Reservoir kristálytiszta víztározója, a Botanikus Kert orchidea kertje, a világ egyik leghíresebb (és legjobb..) állatkertje, az Ázsiai Civilizációk Múzeumának kitűnő gyűjteménye, Sentosa szigete, és még sorolhatnánk. Nemzetközi gépünk indulásának függvényében transzfer a reptérre, majd utazás Budapestre. Ellátás: reggeli.
Az oldalon látható képeket Pál MátéSzabó Szilveszter, Csernek Szilvia és Németh Gyula készítették.

Út ára tartalmazza

- a reptéri transzfert Kota Kinabaluban és Szingapúrban, amennyiben a csoporttal repülsz, és az Eupoliszon keresztül vásárolod meg a repülőjegyet,
- a transzfert Kota Kinabaluból a Kinabalu Nemzeti Parkba,
- a külön kisbusz használatát a Kinabalu Nemzeti Park területén,
- a Mount Kinabalu hegyére névre szóló mászási engedélyt és külön biztosítást,
- a két napos hegyi túra alatti teljes ellátást 7 étkezéssel,
- a szállást 2 éjszakára menedékházban, 4-8 ágyas hálótermekben a Mount Kinabalun,
- a szállást 2 éjszakára hotelben Kota Kinabaluban reggelivel,
- a szállást 1 éjszakára belvárosi hotelben Szingapúrban reggelivel,
- a helyi vezetők díját,
- a szervezést és a magyar nyelvű túravezetést.

Út ára nem tartalmazza

- a nemzetközi repülőjegyek és illetékek árát, 
- a belföldi repülőjegyek és illetékek árát,
- a biztosítást és a belépőket,
- a fakultatív programok árát,
- a külön feltüntetteken kívül az étkezéseket,
- a borravalókat.

Árfolyam

Fontos! Utazásunk árát 280 Ft / 1 USD árfolyamig tudjuk tartani. Ha a dollár (USD) ára az utazás indulását megelőző 35. napon ezt meghaladja, akkor árkorrekcióra kényszerülhetünk. Árkorrekció esetén az utazási szerződésünkben rögzített szabályok szerint járunk el.

Repülőjegy

Repülős útjainkra a kiutazás egyénileg történik. Az utunkhoz csatlakozó repülőjegyet természetesen irodánkban is meg tudod vásárolni, célunk, hogy a csoport együtt tudjon utazni. Érdemes a jegyeket minél hamarabb megvenni, egyrészt az ár miatt, másrészt, mert egy idő után a kiszemelt járaton nem marad hely. A honlapunkon feltüntetett ár csupán tájékoztató jellegű, függ a választott légitársaságoktól, a foglalási időponttól, valamint az adott járat telítettségétől! Ha érdekel ez az utazás, akkor minél hamarabb keress meg minket! 

Tájékoztató repülőjegy ár a Budapest - Kota Kinabalu / Szingapur - Budapest útvonalakon: kb. 190 000 - 250 000 Ft, illetékkel. 
Tájékoztató repülőjegy ár a Kota Kinabalu - Szingapúr útvonalakon: kb. 25 000 Ft, illetékkel.

Ha az induláshoz szükséges minimális létszám elérésekor a meghirdetett dátumra csak nagyon kedvezőtlen ár/érték arányú repülőjegyek érhetőek el, akkor a program időpontja - egyeztetve a befizetett résztvevőkkel - egy-két napot módosulhat.

Aki az utazáshoz a repülőjegyét nem irodánkon keresztül vásárolja meg, kérjük, feltétlenül egyeztessen előtte az ügyfélszolgálatunkkal.
 
Ha érkezési és/vagy távozási időpontod nem esik egybe a csoportéval, akkor a szállodába történő eljutásod és távozáskor a reptér megközelítése egyénileg történik, a túravezető útbaigazítása vagy segítsége alapján. Az itt fellépő költségeket az út ára nem tartalmazza.

Utazás

Kota Kinabaluig repülővel, Malajzián és Szingapúron belül pedig tömegközlekedéssel, helyben bérelt kisbuszokkal, taxival, különböző hajókkal.

Létszám

Tájékoztató létszám: 9-19 fő. Az utat minimum 9 fő befizetése esetén indítjuk el.

Túra nehézsége

A Mount Kinabalu (4095m) mászáshoz szükséges az jó kondíció, hiszen a nagy tengerszint feletti magasság mellett a fő nehézséget az ehhez hozzáadódó trópusi körülmények, a legalább 95 %-os páratartalom, valamint a gyakori záporok jelenthetik. A túra sikeres teljesítéséhez sem a magashegyi túratapasztalat, sem a hegymászáshoz kapcsolódó technikai tudás nem szükséges.

Szállás

Utunk során különböző szállásokat veszünk igénybe.
Egy éjszakát Kota Kinabaluban belvárosi hotelben töltünk, két ágyas szobákban, saját hideg/meleg vizes, angol WC-s fürdőszobával. 
Két éjszakát a Kinabalu Nemzeti Parkaban töltünk nagyon hangulatos menedékházban, 4-6 ágyas termekben, illetve több ágyas hálótermekben, közös használatú hideg/meleg vizes, angol WC fürdőszobával. 
Egy éjszakát Szingapúrban belvárosi hotelben töltünk, két ágyas szobákban, saját hideg/meleg vizes, angol WC-s fürdőszobával.
Ágyneműt minden szállásunkon kapunk.
Az egyedül jelentkezőket összetársítjuk nemben és lehetőség szerint korban megegyező utastársakkal. 

Terület

Malajzia délkelet-ázsiai ország az Egyenlítő közelében, tizenhárom államból és három szövetségi területből álló államszövetség.Területe 329 847 km² (csaknem akkora, mint Németország és valamivel nagyobb, mint Olaszország). Népessége közel 28 millió fő, ennek nagy részét a malájok (61.7 %), a kínaiak (23.8 %) és az indiaiak (7.9 %) alkotják. Maláj-félsziget tengelyében sűrű erdőkkel borított hegység húzódik, amelyet nyugatról parti síkság övez. Borneó szigetének nyugati partvidékét síkságok tagolják, amelyekből dél felé hegységek, fennsíkok emelkednek ki. Legmagasabb pontja a Sabah tartományba található hatalmas gránithegy, a Mount Kinabalu  4095 méter magas csúcsa.

Szingapúr az azonos nevű szigeten terül el, ezen kívül még kb. 60 kisebb sziget (Jurong, Tekong, Ubin stb.) alkotja. A kis területű ország legnagyobb része síkság, és csak pár szigethegy emelkedik ki felszínén. Ezek közül a legmagasabb a Bukit Timah nevű domb 167 méterrel a tenger szintje felett. A sekély parti sáv feltöltésével a sziget területét folyamatosan növelik, így például 1960-ban Szingapúr területe még csak 581,5 km² volt szemben a mai 697,2 km²-rel. A feltöltésnek az volt az ára, hogy eltűntek a jellegzetes trópusi mangroveerdők. A városias képet mutató országban amúgy sem maradt igazán sok az eredeti növénytakaróból. Szingapúr területének mindössze 5%-án burjánzik mind a mai napig a trópusi esőerdő. Ennek kárpótlásaként hozták létre a város botanikus és állatkertjét, amely a világ egyik legszebbje a maga műfajában, trópusi gyűjteménye pedig páratlan. Saját vízforrása alig van, így a sziget egyetlen édesvíz készlete az esővíz, amelyet több víztározó gyűjt össze (Seletar, Murai, Pandan).

Ország

Malajzia önállóságát csak 1957-ben ismerték el, amikor Maláj Államszövetség néven a brit Nemzetközösség független állama lett. 1963-ban csatlakozott az államszövetséghez az észak-borneói terület és Szingapúr, ekkor változott az ország neve Malajziai Államszövetségre. Szingapúr 1965-ben kivált, és önálló köztársaságként független állam lett. A függetlenség első éveit az Indonéziával való konfrontáció jellemezte. Indonézia ellenezte Malajzia létrejöttét. Szingapúr kilépett 1965-ben a szövetségből. A Fülöp-szigetek igényét jelentette be Sabahra. Ezt arra alapozta, hogy Brunei északkeleti területei 1704-ben a Sulu szultánsághoz csatlakoztak, amely utóbb Fülöp-szigetek része lett. Ezt az igényt Malajzia elutasította. Az 1969 május 13-i faji zavargások után Abdul Razak miniszterelenök ellentmondásos új gazdaságpolitikába kezdett. Ennek célja a jövedelmek egy részének átcsoportosítása volt a bumiputras ("hazai nép") számára. Ebbe a malájok többségét beleértették, de nem a teljes bennszülött lakosságot. Malajzia azóta egy különleges etnikai-politikai egyensúlyt tart fenn, ahol a kormányzat arra törekszik, hogy minden rassz részesedjen a gazdaság fejlődésének hasznából, a gazdasági és poltikai hatalomból. Az 1980-as években az 1990-es évek közepéig Malajzia jelentős gazdasági fejlődést élt át Mahathir bin Mohamad miniszterelnöksége idején. Ekkor lett Malajzia mezőgazdasági országból ipari országgá, ahol az ipar fő ága a számítástechnikai és fogyasztói elektronikai eszközök gyártása. A tájképet is megváltoztatta számos óriásberuházás. Ezek közül legnevezetesebb a Petronas Ikertornyok (azidőtájta világ legmagasabb épülete), Kuala Lumpur nemzetközi repülőtere, az észak-déli autópálya, Sepang Formula-1 pályája, az új szövetségi főváros, Putrajaya.
 
Szeretnénk felhívni a figyelmedet, hogy Délkelet-Ázsiában, így az érintett két országban is fel kell készülni az itthonitól eltérő mentalitásra, bizonyos szigorú iszlám vallási szabályokra, az egyszerűbb viszonyokra a közlekedési eszközök, a szállások színvonalát illetően. Rendkívül fontos, hogy az esetlegesen kialakuló váratlan helyzeteket Ti is a megfelelő pozitív hozzáállással és megértéssel kezeljétek, és inkább a kaland és kihívás ízét érezzétek meg benne! Természetesen helyi partnereink és túravezetőink elsődleges célja az, hogy a tervezett programmenetet maximálisan teljesítsék, a kényszerű változtatások esetén megfelelő alternatív programokról gondoskodjanak, ugyanakkor a váratlan helyzetekkel való szembesülés a túra résztvevőitől is bizonyos alapvető alkalmazkodóképességet és csapatszellemet követel. A váratlan körülmények, repülők menetrendjének változása, járatok késése, rossz időjárási viszonyok, szervezési nehézségek, avagy egyéb, előre nem látható tényezők (vis maior) következtében fellépő, előre nem várt extra költségvonzatok a mindenkori részvevőket terhelik! Megértéseteket köszönjük! 

Időjárás

Malajzia klímája trópusi, állandóan meleg 29-33 °C  fokos hőmérséklettel, mely éjszakánként is ritkán esik 25 °C  alá. Két jól elkülöníthető évszak létezik: a száraz és az esős, az utóbbi valóban sok esővel jár, és Malajzia nagy részén novembertől februárig tart. Mivel utazásunk során esőerdőket és hegyvidéki térségeket egyaránt érintünk, meglehetősen változékony időjárásra kell készülni. A dzsungelekben túlnyomórészt 30°C-ra és 95 %-os páratartalomra, esetenként sok esőre számíthatunk, míg a Kinabalu-hegy csúcsán akár fagypont körüli hőmérséklet is lehet. A programot igyekeztünk úgy összeállítani, hogy az országot a szárazabb évszak idején keressük fel, de mivel Borneón sokat fogunk dzsungelben túrázni, ezért szinte mindennap kell kisebb-nagyobb esőre számítani. A tengerpartokon viszont gyakran a tikkasztó meleg lehet a veszélyes, itt néhol 35 °C várhat ránk, ezért mindenképp szükséges a fejfedő, napszemüveg és naptej együttes használata, valamint rengeteg víz fogyasztása.

Felszerelés

Kényelmes nagy hátizsák, a napi túrákra kis hátizsák. Trópusi országról lévén szó a könnyű, jól szellőző ruházat javasolt. Lecsatolható szárú hosszú nadrág, svájci bicska, gyógyszerek, mini-varrókészlet, könnyű nyári hálózsák, a nyári lábbeli vagy túraszandál, fejfedő, napszemüveg, naptej, legalább egy váltás felső ruha enyhébb időre, kullancs-, szúnyogriasztó. Könnyű esőkabát, polár felső, fürdőruha, elemlámpa (fejlámpa) és tartalék égő, elemek a lámpába, fényképezőgépbe, gyufa vagy öngyújtó.
A Mount Kinabalu mászáshoz elegenhetetlen egy megfelelő, kényelmes túracipő, természetesen aki nem bánja cipelni, az esetben túrabakancs, illetve a megfelelő meleg öltözet, hiszen csúcstámadó hajnalunkon fel kell készülni a 2-3 fok körüli hőmérsékletre. Túrabot bérlésére a nemzeti park központjában lesz lehetőség, ám adott napon csak limitált számú bot áll rendelkezésre, így aki biztosra akar menni, mindenképp hozza a sajátját!
Az elektromos hálózat megfelel az európai szabványnak, a fényképezőgépek, kamerák, és telefonok akkumulátorait majdnem minden szálláshelyen lehetőséged van feltölteni. Internetezni a legtöbb szállásunkon, vagy azok közvetlen közelében lesz lehetőség, így aki szükségét érzni esetleg saját laptopot is hozhat. Mobiltelefonjaink mindkét ország területén kifogástalanul működnek.

A Fjällräven ajánlata:

Egy körülbelül 30 literes hátizsák (egy napi felszereléssel, vízzel, elemózsiával) mindig hasznos társunk. A Fjällräven  Bergen 30 hátizsákja vízhatlan volta miatt akár esős időben is szárazon tartja felszerelésünket.

Karl túranadrágok, illetve a Karla túranadrágok szinte bárhol használhatóak, a nyári hétvégi kirándulások és a magashegyi túrázások alkalmával egyaránt. Ez a típus a kopásálló, előavatott G-1000® Silent anyagból  készült. A nadrág lábszárhosszvégződése szegés nélküli, így könnyen a kívánt hosszra állítható.
 
Egy jól megválasztott hálózsák egy nehezebb túra után megkönnyíti a regenerálódást, hogy másnap már újult erővel vethessük be magunkat a kalandokba. Kérdés, hogy amikor alszunk, a hálózsákban forgolódunk-e vagy zsákkal együtt vesszük fel az alvási pozíciót. Mindegyik helyzetre van megoldás: Fjällräven Move with Bag vagy Fjällräven Move in Bag.

Higiénia

Az alapvető higiénia megfelelő, de mint bárhol előfordulhatnak emésztési zavarok. Ezek legfőképp a megváltozott étrendnek köszönhetők, de kis odafigyeléssel a legtöbb probléma elkerülhető. Csapvíz fogyasztása nem ajánlott, csak - az egyébként mindenütt kapható és olcsó - palackozott víz fogyasztását javasoljuk!  Általánosan elmondható, hogy az oltásoknál sokkal fontosabb az, hogy csak megfelelő körülmények között elkészített ételt együnk, és mindig palackozott vizet igyunk. Ha erre vigyázunk, nagy valószínűséggel nem fogunk megbetegedni. Nyilvános WC sok helyütt található, tisztaságuk különböző. WC papír, papízsebkendő, nedves törlőkendő mindig legyen. Figyelj oda minden alkalommal, hogy a vásárolt zöldséget, gyümölcsöt alaposan megmosd.
 
Védőoltás: Nincs kötelezően előírt védőoltás. A trópusi országokba sokat utazóknak javasoljuk azonban a hepatitisz A, B, a tetanusz, diftéria és tífusz védőoltások megszerzését. Mivel a megfelelő védettség elérése céljából egyes oltásokat az indulás előtt akár több héttel korábban kell beadatni, fontos, hogy időben keresd fel háziorvosodat, a nemzetközi oltóközpontot (Budapest, IX. Gyáli u. 2-6. Tel.: (06-1) 476-1364), vagy a megyei ÁNTSZ kirendeltséget.

FONTOS! A magyarországi oltóközpontok ajánlásával ellentében Malajziában és Szingapúrban az általunk meglátogatott területeken évtizedek óta nem fordult elő a malária, így a méregdrága gyógyszer beszerzése teljesen felesleges!

Gyógyszerek: A szokatlan konyha és mikroorganizmusok miatt hasmenés előfordulhat. Az esetleges bélfertőzések elkerülése végett Neurosan, Smecta, Bolus Adstringens, Normix, aktív széntabletta vagy egyéb más gyomorfertőtlenítő készítmény. Lázcsillapító, fájdalomcsillapító, hasfogó, hashajtó, görcsoldó, valamint fertőtlenítőszer és ragtapasz, kálcium pezsgőtabletta, valamint fásli. Természetesen személyes gyógyszerek, ha szükségesek. Napvédő krém, Labello szükséges lehet!

Élelem

Természetesen itthonról is lehet minimális mennyiségű élelmet kihozni, ám teljesen felesleges a teljes út időtartamára előre felkészülni belőlük.
A Mount Kinabalu mászás során hét bőséges étkezés biztosított, illetve a szállásainkon paunk reggelit is.
Mindenhol lehet, sőt kifejezetten ajánlott majd enni a különféle éttermekben vagy utcai étkezdékben, hiszen utunk nem lenne teljes a gasztronómiai élvezetek nélkül. Ha nem az olcsóbb utcai kifőzdékben eszünk 800-900 Ft-ért,  akkor is 1500-2000 Ft környékén megúszhatunk egy éttermi ebédet vagy vacsorát. A legtöbb szálláshelyen vagy közvetlenül mellettük erre mindig lesz lehetőség. Az ételek leginkább az ázsiai konyha fogásaiból kerülnek ki, sok rizst, zöldséget és halat tartalmaznak és egészségügyi szempontból abszolút biztonságosak. Kisebb és nagyobb boltokat, sőt szupermarketeket a szinte minden városban találunk majd, ám az áruválaszték sok mindenben eltér a hazaitól.

Pénz-ügy

A hivatalos fizetőeszköz Malajziában a ringgit (RM), Szingapúrban pedig a szingapúri dollár (SGD). Mivel forintot nem tudunk váltani, legcélszerűbb az amerikai dollár (USD) vagy az euró (EUR) kivitele készpénz formájában. Készpénzt váltani mindenhol gond nélkül lehet, a bank- hitelkártyák elfogadása azonban limitált, és használatuk pénzbe kerülhet, de az automaták használhatók készpénzfelvételére. Malajzia továbbra is meglehetősen olcsó ország, csak egy-két nyugati áru vásárlásakor találkozhatunk az itthoninál magasabb árakkal. Szingapúrban azonban fel kell készülnünk a hazainál jóval magasabb árakra. Az ajánlott költőpénz kb. 40 000 Ft. Ebbe beleszámoltuk a kint vásárolt élelmiszereket, italokat, ivóvizet, vacsorákat éttermekben és utcai étkezdékben, a belépőket, fakultatív programokat és néhány olcsóbb ajándék árát. Ez persze átlag számítás, van aki ehhez képest többet, van aki jóval kevesebbet költ, egyéntől és vérmérséklettől függően.

Tájékoztató belépő árak 2016-ból:

Szingapúr belépők: átlagosas 20-30 USD között

borravalók: kb. 20 USD összesen

Vám

Malajziába és Szingapúrba magyar állampolgárok számára 90 napig nem szükséges vízum, egyedüli feltétel a beutazás napjától minimum 6 hónapig érvényes útlevél. Kilépési és reptéri illeték nincs.
Délkelet-Ázsiában jelentős az indiai kender, mák termesztése és fogyasztása, illegálisan, de nagy mértékben történik, így ezek származékaihoz (marihuána, hasis, ópium) viszonylag könnyen hozzá lehet jutni. Fontos, hogy ezek terjesztése és fogyasztása Délkelet-Ázsia egész területén tilos, és természetesen az országokból való kihozataluk csempészetnek minősül. Mindkettőt szigorúan büntetik, elzárással és börtönnel. 

Csomag

Legyen egy nagy (60 – 70 literes) és egy kicsi hátizsákod (25-30 literes), úgy pakold, meg hogy néha vinned is kell őket egyszerre. A repülőre felvihető kézipoggyásszal kapcsolatosan az alábbi oldalon részletes tájékoztatás található. 
http://www.bud.hu/utazas/indulas_elott/poggyasz
A nagy poggyász súlykorlátja - ritka kivétellel - a szokásos 20 kg-ot nem haladhatja meg, azonban a regionális repülőtársaságok korlátozása és a helyi közlekedési eszközök csomagterének mérete miatt általában a 15 kg-os súlyhatár a kötelező. Az utazás alatt csomagjaink végig velünk lesznek, de a napi programhoz felesleges részüket természetesen az aktuális szállásokon tudjuk hagyni.

Biztosítás

Kötelező! 
Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. Érvényes biztosítás hiányában a túrán való részvételt megtagadjuk.
Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes biztosításainak megkötésére van lehetőség, legkésőbb az indulás előtti napig.
 
Jelen túrára vonatkozó utasbiztosítási lehetőségek:

Air & Cruise Top 695 Ft / nap
Air & Cruise Extra 1055 Ft / nap

Air Holiday Top Outdoor 1090 Ft / nap (Kinabalu mászáshoz)
 
Lehetőséged van Utazásképtelenségre vonatkozó biztosítás (azaz stornóbiztosítás) megkötésére:
 
Storno Basic: összege a részvételi díj 5%-a (önrész: 20 %), önállóan is köthető,   
Storno Kombi: összege a részvételi díj 4%-a (önrész: 0-10%) csak utasbiztosítással együtt köthető.
 
Fontos, hogy amennyiben szeretnéd megkötni, azt csak az első befizetéssel egyidejűleg teheted meg, később már nem!
 
Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu
A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.