Bejelentkezés

K2 alaptábor, Gondogoro La - 5585 m (Karakorum, Pakisztán)

A világ egyik legkülönlegesebb magashegyi túrája Pakisztánban

Miért éppen a K2 alaptábor?

Akarod látni a “Hegyek Hegyét”? Élőben, testközelből, a környező 8000-es csúcsok ölelésében? A K2-t csak akkor láthatod, ha odagyalogolsz hozzá – mégpedig a Föld legmagasabb hegységeinek egyik leglátványosabb és leghosszabb túraútvonalán. Ez az egyetlen lehetőség közel kerülni hozzá, tarts velünk! Amiben pedig részed lesz közben: a Karakoram legmagasabb részének, ikonikus csúcsainak látványa, a Balatonnyi méretű Baltoro-gleccser bejárása, a Karakoram 8000-eseinek alaptáborai, a legérdekesebb terepek az Indus völgyétől a leghatalmasabb sziklatornyokig, kemény trekking profi vezetőkkel, 5500 méteres magasságot elérő hágóátkeléssel. Mindez magyar szakmai vezetéssel – magyarázat mindenről…: jégvilág, gleccsertudomány, a klímaváltozás következményei, hegymászó-történelem, geopolitika a világ tetején, magashegyi kultúrák.
Pakisztán északi szegletébe, de valójában egy külön világba, biztonságos helyszínre, természeti csodák közé utazunk. Irány a K2 alaptábora a Concordia-trek útvonalán, hatalmas körtúrával, Gondogoro-hágó átkeléssel!

Fontos! Erre a magashegyi túrára jelentkezést feltételesen tudunk elfogadni.

Előfeltétel legalább egy teljesített magashegyi trekking, vagy csúcsmászás, valamint hágóvas és jégcsákány használatában szerzett készségszintű ismeret. Jelentkezéskor a megjegyzés rovatban kérjük tüntesd fel az elmúlt 5 évben általad végrehajtott túrákat, magashegyi mászásokat, valamint nyilatkozz az alapvető gleccserjáró eszközök (hágóvas, jégcsákány) szükséges ismeretéről. Jelentkezésed a K2 trekking túrára akkor válik érvényessé, ha az előfeltételek teljesüléséről nyilatkozol, és ezt követően irodánk a visszaigazolást megküldte.

A K2 alaptábor körtúra hosszú távú trekking. A legfőbb kihívást a morénás terep, a gleccsereken való átkelések, a folyamatosan nagy tengerszint feletti magasság. Biztosított a megfelelő akklimatizációhoz szükséges idő, azonban a magasság mellett a néha szélsőséges időjárásra is fel kell készülni.

Időpontok

  • 2025. június 25
    → július 14.
A K2 alaptábor körtúra hosszú távú trekking. A legfőbb kihívást a morénás terep, a gleccsereken való átkelések, a folyamatosan nagy tengerszint feletti magasság. Biztosított a megfelelő akklimatizációhoz szükséges idő, azonban a magasság mellett a néha szélsőséges időjárásra is fel kell készülni.

  • 1. nap Iszlámábád

    Érkezés Pakisztán fővárosába, Iszlámábád nemzetközi repülőterére. Innen transzferrel a szállásunkra utazunk, ahonnan programunk indul. A nemzetközi járat érkezésének függvényében pihenünk, felkészülünk hosszú túránkra. Szállás: szállodában, ellátás: vacsora.
  • 2. nap Iszlámábád, Skardu (Karakoram)

    2
    A reggeli után irány a reptér, majd a belföldi járatok egyikével elhagyjuk a fővárost és a Karakoram hegység szívében fekvő Skardu városába repülünk. A repülőutunk egyik fénypontja lehet, ha tiszta időben láthatjuk a repülőből a 8125 méteres Nanga Parbat csúcsát. Érkezés után pihenünk és akklimatizálódunk a 2500 méteren fekvő városban, és persze felfedezzük a szállásunk környéki részeket is. Szállás: szállodában, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 3. nap Skardu, pihenőnap

    2
    A pakisztáni magashegyi túrákhoz szükséges engedélyek kiállítása sokszor másfél, két napot is igénybe vesz, ezért a mai napot a helyi partnerünk is erre szánja. Természetesen a mai napon sem fogunk a szállodában ülni, hanem reggeli után felfedezzük Skardut és környékét. Reggeli után délelőtt felkapaszkodunk a város feletti dombon álló Kharpocho erődhöz, ahonnan csodálatos kilátás nyílik majd az Indus-völgyére. Ebéd után lehetőségünk lesz a közeli Sadpara-tó felfedezésére, majd délután ismét visszatérünk Skarduba, ahol a helyi bazárban tudunk majd egy kis időt eltölteni. Vacsoránál aztán átbeszéljük az utolsó részleteket is a túránkkal kapcsolatban, majd korán nyugovóra térünk, hiszen következő nap már kezdetét veszi a nagy kaland. Szállás: szállodában, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 4. nap Skardu, Askole

    2
    A mai napon egy hosszú, 8-10 órás utazás vár ránk, ahol már 4x4-es jeepekkel haladunk majd a Braldu folyó völgyében. Az utazást többször is megszakítjuk fotószünetekre és egy ebédre is, így többek közt láthatjuk majd a Biafo-gleccser nyúlványait is és beleláthatunk az egyre ritkábban lakott vidéki Pakisztán életébe is.  A délutáni órákban érkezünk meg Askoléba, ami az utolsó állandóan lakott település a Braldu folyó völgyében, 3000 méter körüli magasságban. Az apró falu egyik barackfás ligetében lesznek felállítva sátraink, itt töltjük az első hegyvidéki éjszakánkat. Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 5. nap Askole, Jhola-tábor (3103 m)

    3
    Ezen a napon már bakancsokat húzunk, és gyalogszerrel folytatjuk utunkat a Braldu folyó völgyében. A nagyjából 15 km-es túra alatt sokáig szintben haladunk majd a folyó partján, ahol sokszor kell majd kisebb-nagyobb vízfolyásokon is átkelnünk. Bár szintben szinte alig fogunk emelkedni, a napnak a nehézségét szép idő esetén tűző napsütés, és meglepő módon a rekkenő hőség adják majd. A széles, poros úton más csoportokat, teherhordókat és öszvéreket kerülgetve, hidakon és pihenőkön keresztül jutunk el a 3100 méteren fekvő Jhola-táborba késő délután. A kellemes délutáni hőmérséklet itt még megengedi, hogy a naplemente fényeiben fürödjünk egyet a Braldu folyóban, erre aztán a következő 11 napban nem nagyon lesz lehetőségünk. (Táv 21 km, szint: 420 m, menetidő: 6-7 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 6. nap Jhola-tábor (3103 m), Paiju-tábor (3418 m)

    3
    Folytatjuk utunkat a Braldu folyó völgyében, és egyelőre még mindig alig fogunk szintben felfelé haladni. A széles szekérutakat felváltják az egyre szűkülő ösvények, és miután kelet felé követjük a Braldu folyásirányát, látótávolságba kerül a Baltoro-gleccser is. Mielőtt azonban rátérnénk a gleccserre, kora délután már meg is érkezünk a következő táborhelyünkre, a Paiju-táborba. Az időjárás és a csapat állapotának függvényében délután tehetünk egy akklimatizációs túrát a Paiju-alaptábor felé, amely során egy kitűnő kilátópontot célzunk meg 3800 méteres magasság környékén, hogy aztán kellemesen elfáradva, egy fontos akklimatizációs lépcsőfokot letudva pihengessünk, beszélgessünk a délután további részében. (Táv 16 km, szint: 400 m, menetidő: 6-7 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 7. nap Paiju-tábor (3418 m), Khoburtse (3788 m)

    3
    Ezen a napon már egy kemény szakaszra kell számítani, így reggelink után pakolunk, és időben nekivágunk a túrának. A túra nehézségét az adja, hogy immáron a Baltoro-gleccser morénáin fogunk haladni többnyire hullámzó, köves, nehezen járható, kellemetlen terepen. Indulás után aztán már nem sokkal egyre inkább drámaibbá válik a tájkép, elképesztő hegyek tűnnek fel, többek közt a Trango-tornyok és az Uli Biaho égig érő csúcsai. Ösvényünk egy idő után átvezet majd minket a Baltoro-gleccseren Liligo irányába, innen pedig a gleccser szélét követjük majd egészen a kicsivel 3800 méter alatt fekvő Khoburtse-táborig. (Táv 14,5 km, szint: 420 m, menetidő: 5-6 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 8. nap Khoburtse (3788 m), Urdukas (3905 m)

    3
    A mai napon egy rövidebb, ám igencsak izgalmas szakasz áll előttünk, hiszen kétszer is át kell majd kelnünk kisebb gleccser nyúlványokon, illetve jéghideg vizű folyókon, patakokon. Nagyobb vízállás esetén a bakancsainkat levéve, papucsok, szandálok, és persze helyi túravezetőink segítségével tudunk majd átkelni a 3-4 fokos, erős sodrású, gleccserolvadék által táplált folyóvizeken. Miután leküzdöttük a gleccserek jelentette akadályt, már teljes egészében láthatjuk a legendás Trango-tornyok csipkés hegycsúcsait. Szállásunk közel egy katonai bázishoz, a híres Urdukas-táborban lesz, alig 100 méterrel magasabban a Baltoro-gleccser moréna világától. A délután további részében érdemes a tábor környékén sétálni, fotózgatni, és kiélvezni a naplemente felé közeledve a legszebb fényeket. (Táv 12 km, szint: 520 m, menetidő: 6-7 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 9. nap Urdukas (3905 m), Goro II-tábor (4285 m)

    3
    Újabb kihívásokkal teli, kifejezetten nehéz nap vár ránk a K2 alaptábora felé haladva. Reggelink után visszatérünk a gleccserre, és a középső morénákat követve, sokszor hatalmas gleccserhasadékokon átkelve haladunk majd keleti irányba. Amíg a köves, kellemetlen terepen fel-le túrázva jutunk majd szép lassan előre, kitágul a horizont, és megmutatja magát a Masherbrum (7821 m) 8000 méter közeli csúcsa is. A Baltoro- és a Biange-gleccserek összefolyásánál fekvő táborunk a Baltoro-gleccseren, már bőven 4000 méter fölött lesz, így készüljünk fel, hogy innentől kezdve igencsak csípős éjszakák várhatóak. (Táv 13,4 km, szint: 320 m, menetidő: 6-7 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 10. nap Goro II-tábor (4285 m), Concordia-tábor (4512 m)

    4
    Csodálatos napnak nézünk elébe. Korai ébredés, valamint erőt adó reggelink után folytatjuk utunkat ismét a gleccser melletti morénákon. Ahogy haladunk egyre magasabbra a Concordia-tábor felé, döbbenetes panoráma tárul elénk, hiszen ezen a napon már három db nyolcezres csúcsot is láthatunk. Először a Mitre Peak (6010 m) jellegzetes csúcsa tűnik fel, majd a Sia Kangri (7422 m) a pakisztáni-kínai határon, végül pedig Földünk 12. legmagasabb hegye a Broad Peak (8051 m), a Gasherbrum-csoport több különálló csúcsa, és egy részlet már a K2 (8611 m) óriásából is látszódni fog. Legendás hegycsúcsok árnyékában bújunk majd be sátrainkba, erőt adó vacsoránk után. (Táv 11 km, szint: 300 m, menetidő: 4-5 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 11. nap Concordia-tábor (4512 m), Broad Peak-alaptábor (4850 m), K2-alaptábor (4990 m), Art Gilkey emlékhely (5080 m)

    4
    Sokáig emlékezetes napunk kora reggel veszi kezdetét. A már-már megszokott, gleccserek melletti morénákon, folyamatosan változó törmelékes ösvényen vezet mai utunk is, amelyen haladva nagyjából 3-4 óra után érjük el a Broad Peak alaptáborát. Ebédünket is itt fogyasztjuk el, miközben az előttünk magasodó hegy apró részleteit is megfigyelhetjük. Folytatva túránkat rátérünk a Godwin Austen-gleccser hatalmas jégfolyamára, majd egy nagyjából két órányi menetelés után elérjünk első nagyobb célunkat, a K2 alaptáborát, és ott fogunk állni túránk egyik csúcspontján, a 8611 méteres K2 közvetlen közelében, Földünk egyik legkülönlegesebb szegletében. A legkitartóbb túratársakkal egy kisebb kitérővel felkapaszkodunk az 5080 méteren fekvő Art Gilkey emlékhelyhez, itt lépjük át túránk során először az 5000 méteres magasságot. A híres amerikai geológus és hegymászó 1953-ban a K2 mászás közben lelte halálát, az ő tiszteletére emelt emlékmű azóta pedig az összes olyan hegymászónak állít emléket, akik a világ második legmagasabb hegyének megmászása közben vesztették el életüket. Az emlékhely után visszaereszkedünk a táborba, elfoglaljuk a sátrakat, majd hátizsákjaink nélkül bejárjuk az alaptábort, ahol minden bizonnyal a csúcsra igyekvő expedíciók valamelyikébe is belebotlunk. A naplemente sokáig emlékezetes fényeit még lefotózzuk, majd vacsora után korán nyugovóra térünk. (Táv 12 km, szint: 390 m, menetidő: 5-6 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 12. nap K2-alaptábor (5155 m), Concordia-tábor (4512 m)

    4
    Az 5000 méter környéki, várhatóan nehézkes és meglehetősen hideg éjszakánk után megreggelizünk, majd utoljára szemügyre vesszük a K2-t és az alaptáborból látható fenséges panorámát. Pakolás után az előző napival megegyező úton visszatérünk a Concordia-táborba, ahol aztán a nap további részét pihenéssel töltjük. A 4500 méteres magasság oxigén-dús levegője jól esik majd a K2 alaptábor után, így igyekszünk regenerálódni, felkészülni túránk következő, nem kevésbé kihívást jelentő szakaszára. Érdekesség, hogy közel a Concordia-táborhoz az egyik pakisztáni telekommunikációs cég egy erősebb antenna felállításával próbálkozik már évek óta, így megfelelő SIM-kártya esetén túránk során ez lesz az egyetlen hely, ahol némi térerőben reménykedve be tudunk jelentkezni az otthoniak számára. (Táv 12 km, szint: 390 m lefelé, menetidő: 4-5 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 13. nap Concordia-tábor (4512 m), Ali-tábor (5050 m)

    5
    Újabb napunk veszi kezdetét a Concordia-tábor csodálatos kulisszái között. A mai napunkon már letérünk a jól kijárt K2 alaptábor túraösvényről, és dél felé kanyarodva a Gondogoro-hágó felé vesszük az irányt. A hó minőségétől, valamint a gleccserhasadékok állapotától függően a mai nap jelentős részét hágóvasakkal, csúszásgátlókkal fogjuk megtenni, először a Baltoro-gleccser felső részén, majd áttérve a Vigne-gleccser felszínére. Egy jó 6-7 órás kemény túrát követően, a délutáni órákban érjük el az Ali-tábort kicsivel 5000 méter felett. Ali volt az első helyi teherhordó, aki átkelt a Gondogoro-hágón, az ő tiszteletére elnevezett táborban pedig a nap további részét pihenéssel töltjük, illetve egy-két technikai dolgot veszünk át közösen a következő napunkra felkészülve. Korán hálózsákokba bújunk, hiszen a hágóra induló utolsó nagy rohamunk hajnali 1 óra környékén fog indulni. A naplementét mindenesetre érdemes megvárni, hiszen utoljára fogunk 7-8000 méteres hegyóriások árnyékában aludni, ezen a helyen pedig még az utolsó fénycsóvák is különleges pillanatokat tartogatnak. (Táv 11 km, szint: 730 m felfelé, 1010 m lefelé, menetidő: 12-14 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 14. nap Ali-tábor (5050 m), Gondogoro-hágó (5585 m), Khuispang (4600 m)

    3
    Kétségkívül túránk legnehezebb, ám talán legszebb napja következik. Hajnali 1 óra magasságában, fejlámpák fényénél indulunk el a hágó felé, először lankás részeken felkapaszkodunk a Vigne-gleccser oldalmorénáján egészen 5100 méteres magasságig, majd felcsatolva a hágóvasakat egy pihentető szakasz következik, átkelünk ugyanis a gleccseren toronyiránt a hágó felé. 5200 méteren kezdődnek majd a nehézségek, hiszen itt kezd el egyre meredekebben emelkedni az út, ám a fix kötelek segítségével biztonságban, lassú tempóban haladunk majd célunk felé. Az emelkedőn újabb erőt adnak majd a pirkadat fényei, ahogy közeledünk a hágó felé egyre kellemesebb lesz a hőmérséklet is. A csoport tempójától függően várhatóan napfelkelte környékén érjük el az 5560 méteres Gondogoro-hágót, amelyről aztán túránk csúcspontjaként négy db nyolcezres csúcsot is megcsodálhatunk még utoljára: ismét feltűnik a már ismerős Broad Peak, a K2, illetve a Gasherbrum I-es és II-es csúcsa is. A felkelő nap sugarai egyre inkább felmelegítik majd a hegyvidéket, így mi is egyre több rétegtől tudunk majd megszabadulni, miközben extra figyelemmel ereszkedünk le a hágó túloldalán, ezúttal is fix kötelek, hágóvasak, és ereszkedő eszközök segítségével. Egy idő aztán elhagyjuk a gleccsert és visszatérünk a már ismerős morénák útvesztő világába, hogy aztán elérjük a Gondogoro- és a Trinity-gleccserek összefolyásánál, 4600 méteres magasságban fekvő Khuispang táborhelyet. Itt aztán jólesően feküdhetünk ki a szálláshoz közeli füves mezők egyikére, újra lehetőségünk lesz fürdeni egyet a környező patakokban, és egy jéghideg Coca-Cola mellett elégedetten szemlélhetjük a naplemente fényeit és a szomszédos Laila Peak híres csúcsát. (Táv 16 km, szint: 1300 m lefelé, menetidő: 7-8 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 15. nap Khuispang (4600 m), Saicho (3350 m)

    2
    A kemény, technikailag is kihívást jelentő, rendkívül fárasztó napok után ma egy viszonylag egyszerű túra vár a csapatra. A hegymászó felszereléseket itt már nem fogjuk használni, így hát ezek nélkül vágunk neki a szakaszunknak, ahol először még átkeltünk a Gondogoro-gleccseren, utána morénák között haladunk, majd előbb-utóbb 3800 méter környékén már elkezd megjelenni a zöld vegetáció. Amint elérjük a Gondogoro-gleccser szélét, ösvényünk a csodálatos Hushe-völgybe vezet majd minket, ahol zöld füvet, színpompás vadvirágokat, és hatalmas rebarbara mezőket találunk majd. Egy idő után aztán megjelennek az első kőből épített viskók is, amelyeket esetenként pásztorok használnak. Délután aztán oxigénben dúskálva, hatalmas fák árnyékában érkezünk meg a 3300 méter környékén, a Hushe folyó partján fekvő Saicho táborba, ahol egy füves placcon állítják fel segítőink a sátrakat. Szállás: 2 személyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora. A folyóban fürdés mellett itt is lehetőségünk lesz egy-egy finomság megvásárlására, utolsó sátorban töltött éjszakánkon pedig már szinte melegnek fogjuk érezni a 10 fokos éjszakai hőmérsékletet. (Táv 10 km, szint: 265 m lefelé, menetidő: 3-4 óra) Szállás: kétszemélyes sátorban, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 16. nap Saicho (3350 m), Hushe (2498 m), Skardu

    3
    Utolsó túranapunkra ébredünk 3350 méteres magasságban. Immáron elhagyva a magashegységi övezetet egy hosszú, ám nem túl megerőltető lemenet vár csapatunkra egészen 2500 méter környékére. Saicho táborhelyét széles gyalogösvényen hagyjuk el, majd követjük a Charakusa-, Ailling-, Masherbrum- és Gondogoro-gleccserek olvadékvizéből táplálkozó kisebb-nagyobb vízfolyásokat, amíg egyre inkább sűrűsödnek az állattartással foglalkozó helyi közösségek települései. Megérkezve Hushe falujába már megláthatjuk az első kétszintes, tradicionális helyi épületeket is, ahol az alsó szint minden esetben az állatok menedéke, míg az emeletet a család használja. Hushe ezen kívül persze azért is lesz emlékezetes számunkra, hiszen 12 napos gyalogtúránk itt fog véget érni, elképesztő kalandok és élmények után. Az út porát épphogy leverjük magunkról, de máris jeepekbe szállunk, és a Hushe-völgy csodálatos kulisszái között megindulunk Skardu felé. A 130 km-es távot 5-6 óra alatt fogjuk megtenni, ám közben azért többször megállunk fotózni is. Ilyen megálló lesz például a Shyok folyón átívelő függőhíd is, amelyet csak a 90-es évek vége felé építettek meg, előtte kecskebőrből épített felfújható hajók segítségével oldották meg a folyón való átkelést. Az átkelés után hamarosan Khaplu településére érkezünk, innen pedig egyre jobb minőségű aszfaltút vár ránk egészen Skarduig, ahová csak a késő délutáni órákban fogunk megérkezni. Az itt található hotelünkben aztán újra élvezhetjük a forró fürdőt és a civilizáció egyéb más vívmányait is, amelyektől elszoktunk hosszú gyalogtúránk alatt. A napot természetesen egy kiadós ünnepi vacsorával zárjuk hotelünkben. Szállás: szállodában, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 17. nap Tartaléknap / Skardu, Iszlámábád

    2
    A mai napon menetrend szerinti belföldi járattal utazunk Skarduból Pakisztán fővárosába, Iszlámábádba. Amennyiben az időjárási körülmények nem teszik lehetővé a mai repülést, így ezt a napot Skarduban töltjük. Elképzelhető, hogy a következő napi járatok is törlésre kerülnek, ilyen esetben a fővárosba egy igencsak fárasztó, 18-20 órás buszozás során juthatunk csak el. Ennek első része a Skardu és Chilas közötti 8-10 órás szakasz. Szállás: szállodában, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 18. nap Iszlámábád

    Amennyiben belföldi járatunkkal időben eltudunk repülni a fővárosba, ezt a napot Iszlámábád felfedezésére szánjuk. Ellenkező esetben egész napos utazás után, este fogunk csak megérkezni a városba. Szállás: szállodában, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 19. nap Iszlámábád

    A mai napra szervezett programunk már nincs, irány a nemzetközi repülőtér.


Út ára tartalmazza

- az utazásokat Pakisztánon belül busszal, terepjárókkal, és az ezekhez kapcsolódó útdíjakat, engedélyeket, hídpénzeket,
- a szállást 6 éjszakára szállodákban, két ágyas, saját fürdőszobás, angol WC-vel ellátott szobákban,
- a szállást 12 éjszakára magashegyi, kétszemélyes sátorban, 
- a kempingezéshez szükséges engedélyeket, felszereléseket (matracok, étkezősátor), 
- a K2 alaptábor túrához szükséges katonai és egyéb adminisztrációt, engedélyeket,
- az egész utat magában foglaló teljes ellátást (18 reggeli, 18 ebéd és 16 vacsora),
- az étkezések közötti egyéb ellátást (teák, kávék, snack-ek, gyümölcsök),
- a palackozott vizet végig az utazás alatt, a túra alatt pedig a forrásvizet, 
- a különleges engedélyekkel rendelkező, angolul beszélő, tapasztalt pakisztáni idegenvezetőket és magashegyi túravezetőket,
- a teljes személyzetet a túra alatt (szakácsok, segítők, stb.)
- a túra során a teherszállítók költségeit (max. 20 kg/fő), ahol lehet öszvérrel, a hágón pedig teherhordókkal,
- a túrához szükséges hulladékkezelési díjakat és engedélyeket,
- a partner által biztosított műholdas telefon használatát vészhelyzet esetén,
- az iszlámábádi és skardui városnézéseket,
- a túra előtt egy személyes megbeszélést, eligazítást,
- az adott utazáshoz tartozó tájékoztató levelezőfórumot a túravezető instrukcióival,
- az ismerkedési esten egy welcome drinket,
- a Eupolisz szervezését és a magyar nyelvű csoportkíséretet.

Út ára nem tartalmazza

- a nemzetközi és a belföldi repülőjegyek árát és a repülőtéri illetékeket,
- a pakisztáni vízum árát (35 USD),
- a magashegyi felszerelések bérleti díját (hágóvas, jégcsákány, beülő, sisak, karabinerek, stb.),
- az esetleges iszlámábádi extra szállás költségeit,
- a javasolt védőoltásokat,
- a kötelező borravalókat,
- a biztosítást.

Árfolyam

Fontos! Utazásunk árát 400 Ft / 1 USD árfolyamig tudjuk tartani. Ha az amerikai dollár (USD) ára az utazás indulását megelőző 35. napon ezt meghaladja, akkor árkorrekcióra kényszerülhetünk. Árkorrekció esetén az utazási szerződésünkben rögzített szabályok szerint járunk el.

Repülőjegy

A garantált indulást követően fontos minél hamarabb megvásárolni a repülőjegy(ek)et.

Utunkhoz a kiutazás egyénileg történik, a szükséges repülőjegye(ke)t irodánkon keresztül is meg tudod vásárolni. Ha nem irodánkon keresztül vásárolod meg, kérjük egyeztess ügyfélszolgálatunkkal.

A program az első szálláson kezdődik és az utolsó szálláson fejeződik be, a repülőtéri transzfer árát az út ára nem tartalmazza.

A nemzetközi repülőjegy tájékoztató ára (Budapest - Iszlámábád - Budapest útvonalon) kb. 370.000 - 420.000 Ft-tól. (01.23.)
A belföldi repülőjegyek tájékoztató ára (Iszlámábád - Skardu - Iszlámábád útvonalon) kb. 120.000 - 130.000 Ft, melyet kizárólag irodánkon keresztül tudsz megvásárolni.

Utazás

Pakisztánon belül helyi légitársaság belföldi járatával Iszlámábád és Skardu között, majd Skardutól kisbuszokkal, terepjárókkal utazunk. Helyben két belföldi repülés szerepel a programban, ám ha időjárási okok miatt törlik a járatot, bérelt busszal vagyunk kénytelenek megoldani e szakaszok megtételét. Ezek ugyan látványos, de igen hosszú transzferek, ezért a hangsúly a repülésen van, csak végszükség esetén szerepel a távolsági buszozás, mint alternatíva. 

Létszám

Tájékoztató létszám: 6-14 fő. Az utat minimum 6 fő befizetése esetén indítjuk el.

Túra nehézsége

Milyen nehéz a K2 alaptábor túra?

A K2 trekking nagyon jó kondíciót, sportos erőnlétet követel. Átlagosan napi 6-7 órás túrázásra kell számítani, alapvetően kitaposott ösvényeken. 
A túránk alatt sokszor fogunk találkozni kifejezett kellemetlen, morénás tereppel, amelyek az általunk látható gleccserek több évezredes munkájának köszönhetők. A sokszor lefagyott, törmelékes, folyamatosan mozgó és alakuló terepen még a legfelkészültebb túrázóknak is nehézséget okozhat a napi több órás túrázás. 

Felszerelésünk nagy részét teherhordóink viszik, ám a túra így is nagyon jó kondíciót és kitartást követel, a folyamatos terhelés, a nagy tengerszint feletti magasság és az esetleges rossz időjárási körülmények miatt. Erre mindenképpen fel kell készülni. Résztvevőként egy teherhordóra max. 20 kg súlyt tudunk terhelni, a többi felszerelésünket magunk kell vinnünk.

A túrán való részvétel feltétele a magashegyi túrázásban való jártasság,  minimum 5000 méteres magasságot elérő trekking túrák sikeres teljesítése, valamint a túravezetővel történő személyes konzultáció! Jelentkezéskor a megjegyzés rovatban kötelező jelleggel kérjük felsorolni az elmúlt két évben általad végrehajtott túrákat, magashegyi mászásokat! Jelentkezésed a K2 trekkintúrára akkor válik érvényessé, ha az előzőekben felsorolt feltételek teljesültek, és irodánk a visszaigazolást megküldte!

A nagy magasság miatt 3000 méter felett kicsit nehezebb légzésre kell számítani, és bár fokozatosan, lassan emelkedünk, 4000-5000 méter környékén óhatatlanul megjelenhetnek a magashegyi betegség enyhébb tünetei (enyhe fejfájás, álmatlanság, hányinger, étvágytalanság, szédülés, végtagok zsibbadása). Ezek a tünetek az akklimatizáció során általában elmúlnak. Amennyiben ez nem történik meg és a tünetek súlyosbodnak, úgy a résztvevőnek a túrát meg kell szakítania, és azonnal alacsonyabb tengerszint feletti magasságba kell ereszkednie. A túravezető ezirányú döntése az érintettekre nézve kötelező!

Fontos! Programunkon magashegységi túrázásról van szó, ahol sok, a programot befolyásoló, előre nem látható körülmény léphet fel. Emiatt a túra eredményességét nem garantálhatjuk, vis maior esetében, például nagyon kedvezőtlen időjárás miatt akár az utolsó szakaszról is visszafordulhatunk! Az utazási iroda nem vonható felelősségre a változásokért. Az extrém körülmények adta programváltozás, útvonal módosítás kérdésében mindig a túravezető dönt, döntése minden utasra kötelező érvényű!

Csúcstúráink, magashegyi programjaink során az iroda túravezetőjén kívül külső vezetőket is alkalmazunk, a helyi előírásoknak valamint a tapasztalatainknak megfelelő létszámban. Erre - többek között - azért van szükség, mert a tengerszint feletti magasságból adódó körülmények, azaz a megszokottnál alacsonyabb légnyomás, az oxigénhiányos környezet, a hideg, valamint a résztvevők egymástól eltérő akklimatizációja miatt előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor nem tud a vezetett csapat összes tagja egy csoportként mozogni a hegyen. Olyan szituáció is előfordulhat, hogy a csoport egyes tagjainak le kell válniuk a csapatról és vissza kell fordulniuk. Ezekben az esetekben mindig a túravezető dönt, az ő engedélye nélkül nem szabad elhagyni a csoportot. Visszafordulás esetén nincs mindig lehetőség arra, hogy kísérőt biztosítsunk, ezt nem tudjuk garantálni, előfordulhat, hogy a túrázó magára lesz utalva a táborok között.

Abban az esetben, ha a túrázó elhagyja az expedíciót, vagy megszakítja az utazást a felmerülő extra költségek (pl. plusz szállás, esetleg utazás) csak őt terhelik, a befizetett jelentkezési díjból visszatérítésre nincsen mód. Biztonsági okokból, ha az iroda túravezetője ezt látja jónak, utasíthatja a túrázót a túra megszakítására, pihenésre, vagy visszafordulásra. A csoport érdekében csak olyan személyek jelentkezését fogadjuk el, akik igazolják, hogy rendelkeznek magashegységi tapasztalattal, és technikai háttértudással.

Szállás

Iszlámábádban és Skarduban hotelekben szállunk meg, ahol a szobák mind rendelkeznek saját, meleg vízzel, angol WC-vel ellátott fürdőszobával. A szobák mérete, tájolása, felszereltsége egymástól eltérő lehet. A szobák két ágyasak, így az egyedül jelentkezőket összetársítjuk nemben és lehetőség szerint korban megegyező utastársakkal. Szállásainkon általában van wi-fi. Áramszünet a nap bármely szakaszában előfordulhat, de néhány óránál tovább nem szokott tartani. 

A K2 trekking alatt 12 éjszakát töltünk el magashegyi sátor táborokban. A táborokban kapunk kényelmes, ám nem túl tágas magashegyi sátrakat és matracokat, csupán hálózsákjainkat és extra derékaljunkat kell hozni magunkkal. A táborok nagy része jól kiépített és lenyűgöző fekvésű, ám mindezek ellenére ne számítsunk luxusra. A kényelmes étkezősátorban fogjuk eltölteni a túrák utáni délutánok nagy részét, kártyázva, beszélgetve, olvasgatva, miközben itt szolgálják majd fel nekünk a helyi fogásokat szakácsaink. A táborhelyeken ideiglenesen kialakított, sátorszerű illemhelyekre kell felkészülni, ezeket sokszor azonban hely hiányában a helyiek sem tudják felverni. Ilyen esetekben a táborhelyeket körülvevő morénák kőtengerét fogjuk használni. A mosdási lehetőség korlátozott, de helyi segítőink természetesen minden reggel készítenek számunkra forró vizet némi tisztálkodáshoz. Ezzel együtt a nedves törlőkendő jó szolgálatot fog tenni a túra alatt.

Terület

Túránk célterülete Pakisztán északi része, amely Afganisztánnal, Kínával és Indiával határos. Politikailag forró helyszín, ám mi a "legszelídebb" határzónát, a kínait közelítjük meg. Földtanilag is mozgalmas helyszín, hiszen itt egymás mellett emelkedik Földünk két legmagasabb hegyvidéke, a Karakoram és a Himalája. A jéggel fedett és hatalmas gleccsereket hordozó vonulatokat rendkívül mély, vad völgyek szabdalják. Túránk során elsősorban völgyi szakaszokon haladunk, bár 3000, sőt 4000 m fölé is emelkedünk. A nagy völgyrendszereket hatalmas folyók vájták, elsősorban az Indus. A térség - Közép-Ázsia déli szomszédságában - többnyire mentesül a nyári monszun özönvizeitől, de időnként, extrém erős monszun-években erre is eljutnak az esőzések. Alapvetően csapadékszegény területről van szó, de a hegyi sivatagokat a mély folyóvölgyek vizére alapozott oáziskultúrák kifejezetten színessé és élővé varázsolják. Az aprólékosan tagolt hegyvidék számos nép és törzs otthona, ősi karavánutak földje, hiszen erre (is) vezettek a Belső-Ázsia és a Mediterráneum közötti sok évszázados kereskedő utak.

Időeltolódás: + 3 óra Budapesthez képest, vagyis ennyivel kell előreállítani az óránkat (azaz amikor Budapesten déli 12 óra van, Pakisztánban 15 óra a pontos idő).

Időjárás

A Karakorumban való túrázás szempontjából legideálisabb nyári időszakot választottuk a K2 túránk időzítésekor. A derült, de rendkívül hideg téli időszak, illetve a tavaszi monszunesők fülledt időszaka után júniusban, júliusban és augusztusban tiszta idő várható, sok napsütéssel, Skarduban napközben 22-28 Celsius fok, hajnalban 10-15 Celsius fok körüli hőmérséklettel. Az elmúlt években megfigyelhető, hogy a stabilnak tartott nyári időszakban is nagyobb esők vannak, ezeket nehéz előre kiszámítani.

A gyalogtúrán a tengerszint feletti magassággal csökken a hőmérséklet is. Reggel általában derült idő fogad, a déli órákban felhősödés kezdődik, melyekből délutánra kisebb eső néha kialakulhat. 3000 méter fölött hajnalban gyenge fagy, napközben 10-15 Celsius fok lehetséges, míg a trekking felsőbb szakaszain, 4000 méter környékén és afölött éjszakára, hajnalra már –5 Celsius fok alá is csökkenhet a hőmérséklet, így éjszakára rendkívül fontos a megfelelő téli hálózsák. Napközben a réteges öltözék javasolt, a hőérzetet nagyban befolyásolja a napsütés.

Felszerelés

Milyen felszerelés kell a K2 alaptábor túrához?

A Gondogoro-hágó mászáshoz szükséges gleccserjáró felszerelést - hágóvas, jégcsákány, beülő, karabinerek, jumar (vagy egyéb ereszkedő eszköz), sisak - a részvételi díj nem tartalmazza, ezek bérlését a helyszínen fogjuk megoldani annak függvényében, hogy kinek milyen saját felszerelése van. 
Fontos, hogy ha vannak saját felszereléseid, akkor hozd el őket, hiszen a helyszínen bérelhető felszerelések száma korlátozott és drága is, csak 2-3 bolt foglalkozik ilyen jellegű bérbeadással.
Amennyiben a saját felszerelésed hozod (és amúgy is), mindenképp figyelj a belföldi repülőjáratokon szigorúan vett 23 kg-os, és a teherhordóknak szánt 20 kg-os súlyhatárra.

Fontos felszerelések: - a túrára nem szükséges magashegyi, bélelt túrabakancs, de mindenképp vízálló, vastagabb típusú, C-s talp keménységű bakancs szükséges, amelyre fel lehet majd erősíteni a hágóvasakat. A túra jelentős része egy túra-, vagy terepfutó cipőben is teljesíthető, ahol nehezebb a terep, ott pedig a napok végén jól esik majd lecserélni a bakancsot, így egy könnyed váltócipő mindenképp legyen nálunk.

a hálózsák komfort fokozat legalább a –5 C körüli tartományt elérje, de ehhez még lehet hozni egy vékonyabb bélést, extra réteget a fázósabbaknak, csak úgy mint egy extra, felfújhatós derékaljat is. 

nagy túrazsák/hátizsák/duffelbag (ebbe kerül a felszerelésed nagy része, az expedíció során ezt a zsákot a teherhordók hozzák, ahol a teherhordókra fejenként 20 kg mennyiségű felszerelés bízható!), 
közepes hátizsák (a napi szükséges felszereléssel, ami mindig nálad van, és ezt te fogod vinni végig a trekking során).
- Továbbá: túraszandál vagy sportcipő váltócipőnek, túrabot, fejfedő, túraöltözet, jó esőkabát / esőnadrág, meleg ruha, vastag polár pulóver, legalább két kesztyű (egy vastag, egyujjas, alá egy vékony, polár kesztyű, ötujjas), vastag, bélelt sapka, csősál, fejlámpa tartalék elemmel, töltővel, legalább 1 literes termosz (!), ragtapasz, 50-es naptej és ajakbalzsam, UV-szűrős napszemüveg. A magashegységekben néha rendkívül száraz a levegő ami irritálja a nyálkahártyát, így tengervizes orrspray és a klasszikus, megfázás esetén használt orrspray is javasolt! 

A Fjällräven ajánlata:

Egy körülbelül 30 literes hátizsák (egy napi felszereléssel, vízzel, elemózsiával) mindig hasznos társunk. A Fjällräven  Bergen 30 hátizsákja vízhatlan volta miatt akár esős időben is szárazon tartja felszerelésünket.

A Karl túranadrágok, illetve a Karla túranadrágok szinte bárhol használhatóak, a nyári hétvégi kirándulások és a magashegyi túrázások alkalmával egyaránt. Ez a típus a kopásálló, előavatott G-1000® Silent anyagból  készült. A nadrág lábszár-hosszvégződése szegés nélküli, így könnyen a kívánt hosszra állítható.
 
Egy jól megválasztott hálózsák egy nehezebb túra után megkönnyíti a regenerálódást, hogy másnap már újult erővel vethessük be magunkat a kalandokba. Kérdés, hogy amikor alszunk, a hálózsákban forgolódunk-e vagy zsákkal együtt vesszük fel az alvási pozíciót. Mindegyik helyzetre van megoldás: Fjällräven Move with Bag vagy Fjällräven Move in Bag.

Higiénia

Kötelezően előírt védőoltás nincs. A javasolt védőoltások tekintetében időben keresd fel az oltóközpontot.

A higiéniára csakúgy, mint bárhol máshol Ázsiában, itt is nagyon kell figyelni. A csapvíz nem fogyasztható, de mindenütt kapható palackozott víz is a városokban. A trekkingtúra alatt tisztított vizet fog kapni csapatunk.
Saját belátás szerinti alapvető egészségügyi csomagot érdemes magaddal hoznod (gyógyszerek, ragtapasz stb.). A szokatlan konyha és mikroorganizmusok miatt hasmenés bármikor előfordulhat. Magas faktorú (50+) napvédő krém és ajakbalzsam mindenképp szükséges!

Élelem

Az egész utazáson teljes ellátást fogunk kapni, mindezt úgy, hogy egy széles palettán próbálhatjuk majd ki a helyi fogásokat. Találkozhatunk majd az indiai konyhából már ismerős fogásokkal (biriani, chicken tikka, samosa, curry), illetve az arab, muszlim konyha kiváló fogásaival is (kebabok, rizspuding, levesek). A nagyobb étkezések között apróbb finomságok, gyümölcsök szintén egész úton rendelkezésre állnak majd. Ezzel együtt néhány csomaggal mindenképp készüljünk a kedvenc csokijainkból, nassolni valókból (szárított gyümölcs, magok, stb.), hiszen a nagy magasságban egyre csökken majd az étvágyunk, fontos, hogy a számunkra legkedvesebb falatok ilyenkor is nálunk legyenek.

Pakisztánba szigorúan tilos az alkoholos italok és disznóhús behozatala! A korlátozásról bővebben a Vám résznél illetve a konzulátus oldalán lehet tájékozódni.

Pénz-ügy

Mi Pakisztán hivatalos fizetőeszköze?

A helyi fizetőeszköz a pakisztáni rúpia (1 PKR ca. 1,3 Ft). USD-t vagy eurót érdemes vinni magunkkal, amit a helyszínen tudunk majd pakisztáni rúpiára váltani.

Egyéb fizetendő költségek tájékoztató árai (2025):

- a repülőtéri transzfer várható ára a nemzetközi járatoknál: kb. 30-40 USD/taxi/útvonal. Az egyéni árakat a létszám és a repülési menetrendek befolyásolják, ezek ismeretében optimalizáljuk a transzfereket melynek megszervezésében a túravezető segít.

- Pakisztáni vízum: 35 USD (3 hónapos vízum, egyszeri belépéssel)
Kötelező borravalók: kb. 150 USD/fő
Hegymászó felszerelések bérlése amennyiben a helyszíneken: kb. 100-200 USD/fő

Vám

Mi szükséges a Pakisztánba történő utazáshoz?

Magyar állampolgárok érvényes útlevéllel (legalább 6 hónapi még érvényesnek kell lennie kiutazástól számítva) és kizárólag a Pakisztáni Iszlám Köztársaság budapesti Nagykövetsége által kiadott vízummal utazhatnak be az országba. Az érvényes vízumon kívül az országba történő belépéshez rendelkezniük kell a kitöltött belépési adatlappal (a formanyomtatvány elérhető a határon, illetve jellemzően azt már a repülőút alatt a légitársaság kiosztja és ott érdemes kitölteni, így lerövidítve az egyébként is hosszadalmas beléptetést az úti okmányok ellenőrzésekor), retúr repülőjeggyel, pénzügyi fedezettel valamint biztosítással. A vízumkérelemhez benyújtandó dokumentumok listájához kérjük, keresse fel a budapesti pakisztáni nagykövetség honlapját: http://mofa.gov.pk/hungary

Online vízumkérelem: https://visa.nadra.gov.pk/

A mindenkori határátlépési információkról a konzuli szolgálat oldala ad aktuális és részletes tájékoztatást. Mindenki maga felelős azért, hogy azoknak a személyi feltételeknek megfeleljen, amik az utazáshoz szükségesek!

Csomag

A nagy poggyász súlykorlátja - ritka kivétellel - a szokásos 20 kg-ot nem haladhatja meg. Pakisztánban a regionális repülőtársaságok korlátozása és a helyi közlekedési eszközök csomagterének mérete miatt szintén a 20 kg-os súlyhatár a kötelező. Mivel átszállással repülünk Pakisztánba, esetenként előfordulhat, hogy feladott csomagunk csak késéssel érkezik meg. A biztonság kedvéért a túrázáshoz szükséges legfontosabb dolgok (bakancs, túranadrág, jó esőkabát, fényképezőgép) feltétlenül legyenek rajtatok, avagy a kézipoggyászban! 

Biztosítás

Kötelező!

Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás, kiegészítő sport extra kategóriával együtt, ami - többek között - kiterjed hegymászásra, sziklamászásra, valamint olyan jellegű túrázásra is amely, speciális eszközök használatát indokolják. (kötélbiztosítás, hágóvas, jégcsákány) Mivel a legtöbb biztosítás felső magassághatára 3500 méter környékéig terjed csak, javasoljuk irodánkban megkötni az Európai Utazási Biztosító (EUB) Air & Cruise Outdoor elnevezésű utasbiztosítási termékét, amely alapján a  biztosító kockázatot vállal Világ-1 területi hatállyal, kizárólag az Eupolisz utazási iroda által szervezett vadvízi evezésekre, raftingra és tengerszint felett legfeljebb 7.150 méteren történő trekking túrákra is.

Amennyiben rendelkezel már utasbiztosítással, ellenőrizd le, hogy kiterjed-e a fent írt speciális sport extra kategóriára is! 

Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes utas- és sztornó biztosításainak megkötésére van lehetőség, az alábbiak szerint: 

Önállóan is köthető utasbiztosítás: Air & Cruise Outdoor: 55.125 Ft/fő 
Önállóan is köthető sztornó biztosítás: A biztosító által meghatározott értékhatár meghaladása miatt sajnos nem tudunk kötni.
Sztornóbiztosítás és utasbiztosítás együtt: Storno Kombi, ami a részvételi díj 4%-a (önrész: 0-10 %), és az utasbiztosítás együtt: 122.725 Ft/fő 

A feltüntetett összegek a teljes részvételi díjra vonatkoznak, amennyiben jogosult vagy törzsutas kedvezményre, akkor annak százalékával megegyező mértékben csökken a stornóbiztosítás díja. Fontos, hogy amennyiben szeretnéd megkötni, azt csak az első befizetéssel egyidejűleg teheted meg, később már nem!

Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu
A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.