Bejelentkezés

Marokkó

Atlanti-óceántól az Atlaszon át a Szaharáig

Sivatagi homoktengerek hullámain ringatóznak a tevék, égig érő, színes mecsetek árnyéka borul a városokra, müezzin zengő hangja rezgeti a levegőt, rózsaszín sziklák, csillogó, üde pálmaerdők élvezik a folyók hűs vizét. Szamarak cipelik súlyos puttonyaikat, az óceán hatalmas hullámokat vet, datolya szárad a faragványos agyagházak tetejére teregetett színes szőnyegeken és csadoros asszonyok terelgetik virgonc csemetéiket... Idén nyáron ismét útra kelünk e távoli, sejtelmes varázsú térségbe, Afrika egyik legvégletesebb országába: Marokkóba. Körutunk során érintjük a látnivalókban leggazdagabb, ún. királyvárosokat: Marrakesh, Fes és Rabat városát, megtekintjük Casablanca monumentális mecsetjét, a Világörökség részét képező Ouarzazate és Ait Benhaddou varázslatos kasbáit, a marrakeshi bazárban remek kézműipari termékekre, az Atlaszban ásványokra, a Szahara szélén pedig őskövületekre alkudozhatunk vég nélkül. Megpihenünk Tinerhir datolyaerdőkkel teli oázisaiban, mindezt megspékeljük némi Szaharával, hatalmas homokdűnékkel és kopár sziklasivatagokkal, vad szépségű szurdokvölgyekkel és az elmaradhatatlan hegyitúrázás során felkapaszkodunk a Toubkal (4167 m) csúcsára, a Magas-Atlasz legmagasabb pontjára. Marokkói kalandozásunk elején pedig még az Atlanti-óceán hűvös hullámaiban is megmártózhatunk. Amennyiben nem rettensz meg a távolságtól és vállalod a szembesülést egy, a mienktől gyökeresen eltérő kultúrával, akkor idén is sok-sok szeretettel várunk!
Ez a programleírás jelenleg archív. Aktuálisan nincs hozzá tervezett időpontunk, az is előfordulhat, hogy később más formában szervezzük meg.
Ha szeretnéd követni, mi történik ezzel az úttal, akkor érdemes felirtakoznod a hírlevelünkre, ebben az új időpontok vagy új programok meghirdetéséről minden esetben tájékoztatunk.

Hírlevélfeliratkozás - csak akkor küldjük, ha tényleg információt akarunk közölni :)
  • 1. nap Budapest, Szlovénia, Olaszország, Franciaország

    Budapestről reggel 9 órakor indulunk. Találkozás 8.30-kor a XI ker. Pázmány Péter sétány és a Magyar Tudósok krt. sarkán levő parkolónál (az ELTE új épületei mellett, a Petőfi-híd, budai hídfőtől 5 percre az A38 hajóval szemben). Utazás Szlovénián, Olaszországon, Franciaországon keresztül, 4 óránkénti rövid pihenőkkel. Az éjszakát az autóbuszon töltjük.

  • 2. nap Spanyolország

    A déli órákban érkezünk meg Spanyolországba, a Costa Bravára. A Lloret de Mar központjában található kempingben felállítjuk sátrainkat, majd rögtön a tengerpartra indulunk, hogy a hosszú utazás után a tenger hullámaiban keressünk felfrissülést. Strandolás, hullámfürdőzés után a nyüzsgő bevásárlóutcákban bóklászhatunk, majd megtartjuk ismerkedési estünket.
  • 3. nap Lloret, Gibraltár

    Délelőtt kempingünkben pihenhetünk, akár lemehetünk úszni is a tengerpartra, majd kora délután útra kelünk a Földközi-tenger mentén a Gibraltári-szoros felé. Az éjszakát a buszon töltjük.
  • 4. nap Ceuta, Moulay Busselham

    Hajnalban érkezünk meg Algeciras kikötőjébe, ahol megpróbálunk az első komppal áthajózni Marokkóba. Először Gibraltár nevezetes sziklája mellett hajózunk el, majd a híres tengerszorosba érve akár kisebb-nagyobb delfin- vagy bálnacsapatokkal is találkozhatunk. A 2,5 órás kompozás után Tangerben lépünk Afrika földjére, hogy alig egy kőhajításnyira öreg kontinensünk partjaitól megkezdjük varázslatos időutazásunkat a Múltba. A határátlépési formaságok, pénzváltás elintézése után azonnal továbbutazunk Moulay Bousselham barátságos kisvárosába. Táborverés után a kempingünkhez közeli közkedvelt, homokos tengerparton csobbanhatunk az Atlanti-óceán hatalmas hullámaiban, majd a városkán átsétálva szert teszünk első igazi marokkói élményeinkre.
  • 5. nap Rabat

    A délelőtti órákban Marokkó mai fővárosa, Rabat felé vesszük az irányt. Először a tengerparti erődöt, az Oudaias kasbát járjuk körbe, majd a medinán átkelve jutunk a fehér márványból épült királyi mauzóleumhoz, és a Koutoubia mecsettel rokon II. Hassan toronyhoz, majd a helyi medinaban folytatjuk felfedezőutunkat. Késő délután utazunk tovább az óceánparthoz közeli kempingünkbe, hogy ismételten megcsodáljuk az Atlanti-óceánba bukó nap vöröslő fényeit.
  • 6. nap Casablanca, Marrakech

    Kora reggel Casablanca érintésével indulunk a "Dél Gyöngyének" is nevezett Marrakesh felé. Alig két órás utazás után először Casablanca modern nagyvárosába érkezünk, ahol Marokkó egyik legfontosabb látnivalóját, II. Hasszán tengerpartra épült monumentális mecsetjét tekintjük meg. A padlófűtéssel, elektromos ajtókkal, nyitható tetővel és a világ legmagasabb, 210 méteres minaretjével rendelkező mecset 25000 hívő befogadására alkalmas, 10000 kézműves dolgozott rajta 5 éven keresztül, s 1993 augusztusára, az akkor 60 éves II. Hassan király születésnapjára készült el. Az építkezés 600 millió dollár körüli költségeit nagyrészt közadakozásból finanszírozták. A modern marokkói építészet eme büszkeségének megcsodálása után folytatjuk utunkat Marrakesh irányában. A tengerparthoz közeli gazdagon művelt földek után egyre kopárabb, kiesebb tájon keresztül visz az utunk, míg a kora esti órákban végre megérkezünk Marrakesh melletti kempingünkbe. Táborverés előtt még egy gyors bevásárlás a közeli, európai színvonalú Marjane hipermarketben.
  • 7. nap Marrakesh

    Ma Marrakesh városával ismerkedünk. A több tízezer datolyapálmával körülvett oázis okkersárga, vert agyag városfalai között egész évben pezseg az élet. Buszunkkal először a város melletti Menara-kertbe megyünk, melynek olívaligetekkel övezett hatalmas medencéje, pavilonja, a háttérben az Atlasz szinte egész évben hófödte csúcsaival számtalan képeslapról visszaköszön reánk. Ezután a medina szívében fekvő Djemaa El-Fna misztikus terére igyekszünk, ahol napközben különféle árusok, mutatványosok, mesemondók és kígyóbűvölők tarka forgataga ejt bámulatba. Innen helyi idegenvezetővel indulunk az óváros felfedezésére. Megtekintjük a Marrakesh szimbólumának számító 12.századi Koutoubia-mecset minaretjét, a Bab Agnaou pompás díszkapuját, majd a Szadida-sírok és a Bahia-palota felkeresése után a híres bazár-negyedben, a szukban bóklászunk. Közösen ellátogatunk egy berber patikába, ahol frissítő masszázst kaphatunk, különféle "csodaszereket" vásárolhatunk minden bajra, betegségre, majd szabadprogram keretében bóklászhatunk a zegzugos utcácskákban, ahol ember legyen a talpán, aki ellen bír állni a legkülönfélébb üzletek csábításának: színpompás szőnyegek, berber mintás teáskannák, gyönyörű réztálak, tevebőr lámpák, s persze alkudozás, alkudozás vég nélkül. Ennek is megvan a maga varázsa... Az est beköszöntével pedig újból belevetjük magunkat a Jmna el Fna forgatagába. Az időközben alaposan átalakult téren lacikonyhák és kifőzdék ínycsiklandozó illatai csábítanak, örömtüzek és dobzene vár, s szinte megelevenedik előttünk az 1001 éjszaka varázslatos világa. A késő esti órákban térünk vissza kempingünkbe.
  • 8. nap Marrakesh, Asni, Imlil, Aroumd

    2

    Négynapos gyalogtúrára indulunk a Magas-Atlasz égbetörő hegyláncai közé. Reggel kempingünkben különválogatjuk a túrázáshoz szükséges felszerelést, felfrissítjük készleteinket a már jól ismert hipermarketben, s az Atlasz vonulatai felé vesszük az irányt. Buszunkkal az egyre rosszabb minőségű, kanyargós utakon Asniig utazunk. Itt már vár ránk Hassan barátunk, s átpakolás ill. a helyi árusok lerázása után bérelt teherautókkal, kisbuszokkal folytatjuk utunkat a trekking-turizmusra specializálódott Imlil berber-faluig (1740 m). Imlil különlegessége, hogy 1996-ban itt forgatta Scorcese a Dalai Láma életét bemutató film egyes részeit. A helyi kasbát buddhista templommá építették át, az Atlasz hófödte csúcsai "alakították" a Himaláját... Imlilből amolyan bemelegítő túra jelleggel, diófaligetek között, gyalogosan túrázunk tovább Aroumdba (1920 m), ahol Hassan barátunk házában szállunk meg, és igény esetén lehetőségünk nyílik részt venni egy igazi berber esten, helyi specialitásokkal (kuszkusz, tadzsin, berber-whisky) és hajnalba nyúló közös énekléssel.

    (Menetidő: 2 óra, szintkülönbség: 200 méter fel, túratáv: 3 kilométer.)

  • 9. nap Aroumd, Neltner-menedékház

    3

    Aroumdból ma a 3206 méter magasan fekvő Toubkal menedékházhoz túrázunk. Mivel a nagy tengerszint feletti magasságból adódóan a túrázás különösen megerőltető, mindenképp javasoljuk e napra teherhordó öszvérek bérlését. Miután felszerelésünket a bérelt öszvérek hátára pakoltuk, kis hátizsákjainkkal felszerelkezve mi is nekivágunk a kb. 16 kilométer hosszú túrának, amit kondíció függvényében 4-5 óra alatt teljesítünk. A falu alatti völgybe leereszkedve először egy vízmosás széles medrében, kövek között bukdácsolunk, majd a kopár hegyoldalban tekergő hegyi ösvényen érkezünk Sidi Chamharouch (2310 m) pár házból álló településére. Itt bevárjuk egymást, kisebb pihenőt tartunk, felmérjük a berber árusok kínálatát, majd mind kopárabb, sziklás terepen folytatjuk utunkat. Kora délután érünk fel a menedékház melletti táborhelyre, ahol két éjszakát vadkempingezve töltünk. Felverjük sátrainkat, majd pihenés, akklimatizáció, főzőcskézés következik, míg a legszívósabbakkal frissítő zuhanyt vehetünk a közeli vízesés vízfüggönyénél. Az est beköszöntével a menedékházban teázhatunk, avagy a hihetetlenül tisztán fénylő csillagokat csodálhatjuk fejeink felett...

    (Menetidő: 5 óra, szintkülönbség: 1300 méter fel, túratáv: 8 kilométer.)

  • 10. nap Toubkal-csúcs (4167 m)

    4
    Kora hajnalban, a forró teák elfogyasztása után nekivágunk a Djebel Toubkal, az Atlasz-hegység legmagasabb csúcsa meghódításának. Az omladékos, sziklás ösvényen csak lassan araszolva haladunk egyre feljebb, mivel a csúcsmászást nem csak a meredek terep, hanem a nagy magassággal együtt járó légszomj, fáradtság is megnehezíti. Sűrűn pihenőket tartva, körülbelül 3-4 óra alatt jutunk fel a 4167 méter magas csúcsra, ahonnan pompás kilátás nyílik a Magas-Atlasz környező vonulataira, a meredek sziklafalak közötti völgyekben megbúvó apró berber településekre és oázisokra. Némi pihenés, ámulás, a kötelező jellegű csúcsfotók elkészülte után visszaindulunk táborunkba. A másfél-két órás lefelé vezető úton a csúszós, omladékos talajon nagyon jó hasznát vehetjük egy túrabotnak.  Táborbontás után felmálházzuk öszvéreinket, megtisztítjuk magunk mögött a táborhelyet, és visszaindulunk Aroumd irányába. Útközben Sidi Chamharouchban a már feleslegessé vált, használt meleg holmijainkat barter-üzlet keretében akár ásványokra és különféle berber csecsebecsékre, szőnyegekre is becserélhetjük. Késő délutántól már a jól megérdemelt pihenéssel tölthetjük a napot. (Menetidő: 10-12 óra, szintkülönbség: 960 méter fel, 2200 méter le, túratáv: 20 kilométer.)
  • 11. nap Imlil, Asni, Marrakesh

    3

    Reggeli után hátizsákjainkat teherautóra pakoljuk, mi pedig legyalogolunk Imlilbe, ahol autóbuszunk és sofőrjeink várnak ránk. Itt elbúcsúzunk berber barátainktól, majd visszamegyünk Marrakesh melletti kempingünkbe, ahol a délutánt pihenéssel töltjük. Aki még bírja szusszal, azokkal az est beköszöntével ismét ellátogatunk Marrakesh hírhedt-híres főterére, a Jmna el Fna-ra. Így az Atlasz-túránk után már nyugodtabb lélekkel kóstolgathatjuk a kifőzdék specialitásait, ihatjuk a frissen facsart narancsleveket, és a bazárban is már ismerős módjára bolyonghatunk, alkudozhatunk.

    (Menetidő: 1,5-2 óra, szintkülönbség: 300 méter, túratáv: 3 kilométer.)

  • 12. nap Marrakesh, Tizi n'-Tichka-hágó, Ait Benhaddou

    Végleg búcsút veszünk Marrekesh egyedülálló hangulatot árasztó városától, és a Magas-Atlasz főgerincén átkelve utazunk Ait Benhaddou irányába. Fantasztikus hegyvidéki tájon, hihetetlen hajtűkanyarokkal tűzdelt szerpentinutakon jutunk fel a Tizi n'-Tichka-hágóra, ahol fotószünetet tartunk, és a buszunkat megrohamozó berber árusoktól gyönyörű kristályokat és őskövületeket vásárolhatunk. Aztán a Magas-Atlaszból leérve rögtön ízelítőt kapunk a sivatagból is. Kietlen, holdbéli tájra érkezünk, ahol mélyvörös sziklafalak között pihenőt tartunk, és e kősivatagban körbebóklászva kis szerencsével mi magunk is szebbnél-szebb köveket, ásványokat gyűjthetünk. A délutáni órákban érkezünk Marokkó egyik legszebb, de mindenképpen leghíresebb erődjéhez, a remekbeszabott Ait Benhaddou kasbához. A többször is felújított erődváros olyan híres filmek színhelyéül szolgált, mint az Arábiai Lawrence, a Názáreti Jézus, vagy a Gladiátor, s mára az Unesco Világörökség részévé nyilvánították. A nyaranta kiszáradt Ounila folyó medrén átkelve jutunk be a városka néhol már omladozó vályogházai közé. A legszebb panorámát a szomszédos emelkedő tetejére érve élvezhetjük, ahonnan a folyómenti pálmaligeteket és a Hammada, a kősivatag zord, kietlen pusztaságát is remekül beláthatjuk. Az éjszakát Ait Benhaddu közelében, egy fogadó tetőteraszán töltjük.
  • 13. nap Ouarzazate, Taourirt-kashba, Tinerhir

    Délelőtt Ouarzazate városában tartunk rövid pihenőt, és felkeressük a Taourirt-kasbát. A szintén Világörökséggé nyilvánított és frissen felújított épület a környék legnagyobb, leggazdagabb urának és több száz szolgájának lakóhelyéül szolgált. Ezután a Dadés-völgyön át, az "ezer kasba" útján, újabb pompás, de nagyrészt már romos erődök, rózsaligetek és oázisok mentén haladunk tovább a már egyre inkább megszokottá váló, túlnyomórészt kősivatagos tájon. A "sivatag kapuinál" és egy különleges sziklatömbnél rövid fotószünetet tartunk, és a délutáni órákban érkezünk meg Tinerhir városába. A Todra-folyó partján fekvő városka a környék egyik legszebb oázisa, melynek több tízezer datolyapálmája, a patakpart gondosan művelt kertjei döbbenetes kontrasztot képeznek az egyébiránt oly jellemző kopársággal szemben. Elfoglaljuk kempingünket, mely szintén a patak partján, egy csodálatos pálmaligetben fekszik. Sátorállítás és némi pihenés után rövid túrára indulunk a vörös sziklafalak lábánál fekvő, elhagyott, félig romba dőlt vályog-városba, hogy napnyugta után e sejtelmes helyen várjuk be az oázis szerte felgyúló fényeket és a müezzin imára hívó énekét...
  • 14. nap Todra-szurdok, Erg Chebbi

    3
    Reggel a sziklamászók paradicsomába, a Todra-szurdok meredek, vörös sziklafalai közé látogatunk. A néhol 300 méter mély szurdok alján csordogáló kristálytiszta vizű patak mellett haladva egy óra alatt kényelmesen végigsétáljuk a leglátványosabb részeket. Tinerhir városába betérve feltöltjük élelmiszerkészleteinket, majd ismét kopár, szélfútta kősivatagokon átkelve, a sivatag kapujának is nevezett Erfoud és Rissani érintésével haladunk utazásunk újabb csúcspontja, a Szahara felé. Tiszta időben már messziről feltűnnek előttünk Merzouga híres homokdűnéi. Az alapvetően vöröses, de a napszakoktól függően színüket állandóan változtató dűnék a legnagyobbak Marokkóban. 1990-ben itt forgatták a Múmia című mozifilm sivatagi jeleneteit. E homokdűnék közvetlen közelében, egy fogadóban lesz ezúttal szállásunk, ahol az éjszakát a tetőteraszon tölthetjük. Miután elhelyezkedtünk szálláshelyünkön, a legmagasabb dűne megmászására indulunk, hogy innen csodálhassuk meg a varázslatos naplementét, majd az est beköszöntével a sivatagi égbolt felett ragyogó csillagokat. Persze akár egy hatalmas sivatagi homokvihart is kifoghatunk... Fogadónkba visszatérve egy ízletes marokkói vacsorával és az azt követő remek hangulatú dob-esttel koronázhatjuk meg legfrissebb élményeinket.
  • 15. nap Ziz szurdokvölgye, Meski-kék-forrás, Foret de Cedres, Fez

    Hajnalban a korán kelőkkel ismét a dűnék felé vesszük az irányt, hogy itt éljük át az ugyancsak színpompás napkeltét. Ezután összepakolunk, helyi gyerekektől jó áron néhány érdekes fosszíliát vásárolhatunk, majd elindulunk Fez irányába. Ma hosszú, de igazán változatos utazás vár ránk. Először a Ziz szurdokvölgyében, az amerikai Monument Valley-re emlékeztető fantasztikus sziklafalak között haladunk Oulad Chaker gyönyörű oázisáig. Rövid fotószünet után Meski híres kék forrásánál lehetőségünk nyílik felfrissülni, csobbanni egy édesvizű forrással táplált medencében, majd legközelebb már egészen más jellegű tájon, a Közép-Atlasz varázslatos vidékén, fantasztikus cédruserdők között állunk meg, hogy lefotózzuk az itt szabadon élő berber makákó majmokat. Élmény a makákók etetése, élmény, hogy fél méteres közelségből csodálhatjuk kicsi, közönyös arcukat... Végül igazi alpesi hangulatú tájon átkelve, Ifrane európai jellegű városát érintve érkezünk meg a kora esti órákban Fez melletti kempingünkbe, ahol két éjszakát töltünk. Sátorállítás után a szomszédos szabadstrand területére osonhatunk egy kellemes, éjszakai fürdőzésre.
  • 16. nap Fez

    A délelőtt folyamán úszómedencés kempingünkben pihenünk, majd városnézést tartunk a Marokkó kulturális és spirituális fővárosának tekintett királyvárosban, Fezben. Fez a mohamedán világ 3. leglátogatottabb zarándokhelye, óvárosa a Világörökség része. Itt ismételten azt érezzük, mintha tényleg egy más korba csöppentünk volna bele. Helyi idegenvezetővel fedezzük fel a lenyűgöző hangulatú, zegzugos, sikátoros óváros mecsetjeit, Korán iskoláit, a díszes, zománcozott kapukat és falikutakat, a bazárt, és természetesen a messze földön híres bőrcserző műhelyeket, ahol hatalmas agyagkádakban, évszázadok óta változatlan módszerekkel festik a bőrt. Kempingünkbe az esti órákba térünk vissza, egy Marjane hipermarketet útba ejtve.
  • 17. nap Fez, Chefchaouen

    Továbbindulunk a Rif-hegység hangulatos települése, Chefchaouen felé. Pár órás buszozás után érkezünk meg a 2000 méteres csúcsok lábánál fekvő, gyönyörű, világoskékre festett kis boltíves házairól, hangulatos teázóiról és igazi marokkói piacáról híres városkába. Elfoglaljuk szálláshelyünket a Chefchaouen fölé, közvetlenül a hegyoldalra telepített kempingben, és a nap hátralévő részét szabadprogram keretében pihenéssel, városnézéssel töltjük. Érdemes beülni a főtéren található teázók valamelyikébe, és még egyszer megízlelni a friss levelekből készített, világhírű marokkói mentateát.
  • 18. nap Ceuta, Gibraltári-szoros

    Búcsút veszünk Marokkótól, Ceutából ismét átkompolunk Algecirasba a Gibraltári-szoroson keresztül.
  • 19. nap Gibraltár, Lloret

    Déltájban érkezünk Lloret de Mar már jól ismert kempingjébe. Táborverés után a délutánt pihenéssel, vagy strandolással töltjük, majd este megtartjuk fergeteges záróbulinkat a tengerparton, marokkói élményeink áttekintésével...
  • 20. nap Spanyolország, Franciaország

    Hazaindulás a reggeli órákban. Utazás rövid pihenőkkel Franciaországon, Olaszországon és Szlovénián keresztül. Az éjszakát az autóbuszon töltjük.
  • 21. nap Franciaország, Olaszország, Ausztria, Budapest

    Az esti órákban érkezünk meg Budapestre.

Csernoch János képei: Marokkó

További képek az Eupolisz képtárban.

Út ára tartalmazza

az utazást busszal és komppal, a szállást kempingben, saját sátorban, vagy magánházak tetőteraszain, hálózsákban, a szervezést és a magyar nyelvű túravezetést.

Út ára nem tartalmazza

a belépők árát, a teherhordó öszvérek bérleti díját, az utasbiztosítást és az étkezést.

Árfolyam

Fontos! Utazásunk árát 270 Ft / 1 Euro árfolyamig tudjuk tartani. Ha az Euro (EUR) ára az utazás indulását megelőző 35. napon ezt meghaladja, akkor árkorrekcióra kényszerülhetünk. Árkorrekció esetén az utazási szerződésünkben rögzített szabályok szerint járunk el.

Utazás

Légkondicionált autóbusszal utazunk, melyet két gyakorlott gépkocsivezető vezet. Oda- és visszaúton kb. 3-4 óránként tartunk negyedórás pihenőket, amikor benzinkutaknál, nagyobb parkolókban, autós pihenőhelyeknél állunk meg. A pihenőhelyek mosdóiban néha fizetni kell, ezért jó, ha van aprópénz. Mivel három hétig az autóbusz lesz a "második otthonunk", fontos, hogy a tisztaságra mindenki ügyeljen! Az autóbuszra a helyfoglalás az előleg-befizetés sorrendjében történik. A teljes csoport elhelyezése érdekében az iroda fenntartja magának a jogot, hogy az autóbuszon való elhelyezésen változtasson.

Létszám

35-45 fő.

Túra nehézsége

a programban szerepló kirándulások könnyű, hétköznapi erőnléttel bárki által teljesíthetőek. A Toubkal csúcsmászás azonban mindenképpen jó kondíciót és kitartást feltételez, a nagy tengerszint feletti magasság miatt számolni kell a magashegyi betegség tüneteivel is. Aki a csúcsmászást nem akarja bevállalni, az alaptáborban, avagy Aroumdban is maradhat! Meg kell jegyezzük e mellett: Marokkó rendkívül végletes országát körbeutazni hihetetlen élményeket jelent! Európai kalandozásainkkal ellentétben ugyanakkor szem előtt kell tartani, hogy ez már Afrika - még ha Marokkó a "legeurópaibb" afrikai államok közé sorolható is. Aki azonban nem túl kényes, és az életre szóló élményekért vállalja az átlagosnál "nomádabb" viszonyokat, valamint az odáig tartó hosszú utazást, azt biztosíthatjuk, hogy nem fog csalódni, s hazatérve élete legszebb emlékei közé sorolhatja majd ezt a 3 hetet, s vélhetően hamarosan a visszautazást fontolgatja majd!

Szállás

Az utazás során szállásunk kempingekben lesz. Spanyol kempingünk jól felszerelt: hideg-melegvizes zuhany, mosdó, wc, kis bár, úszómedence is található, a bevásárlást pedig vagy a kempingben levő kisebb élelmiszerboltban, vagy a közeli szupermarketben lehet elintézni. A marokkói kempingek ugyanakkor jóval szerényebb színvonalúak: nagyon egyszerűek, többnyire guggolós wc van, és melegvíz szolgáltatásra sem lehet mindig számítani - erre mindenkinek fel kell készülni, bár a meleg levegő miatt a hideg víz egyáltalán nem kellemetlen (fontos, hogy a mellékhelyiségekben a papírt külön kell az erre szolgáló edényben gyűjteni). A Toubkal menedékház mellett vadkempingezve töltünk két éjszakát, Aroumdban, Ait Benhaddou mellett és Merzougában pedig tetőteraszokon, hálózsákban. Mivel a kempingekben közös főző- és étkezőhelyiség sehol sincs, ezért kis gázfőző készüléket, a főzéshez néhány edényt lehetőleg hozzatok magatokkal. A kempingek talaja általában kemény, a sátorcöveket beverni nehéz, ezért azt javasoljuk, hogy kalandtúráinkra iglu sátrat hozzatok magatokkal. Ezeket könnyen és sokkal gyorsabban fel lehet állítani még a legkeményebb talajú kempingek esetén is, továbbá jobban ellenállnak az esetleges csapadéknak, erősebb szélnek, mint a régebbi típusú sátrak. Értéktárgyaitokat soha ne hagyjátok a kempingben, azokat mindig vigyétek magatokkal! 4 éjszakát az autóbuszon töltünk Budapest-Lloret, Lloret-Algeciras, Algeciras-Lloret, Lloret-Budapest útvonalon. Éjszakai utazáshoz javasoljuk, hogy a buszra vigyetek föl kispárnát, hálózsákot, alváshoz kényelmes öltözéket, az esti tisztálkodásokhoz szükséges piperekészletet!

Ország

Roppant barátságos ország, ennek ellenére természetesen ügyelnünk kell magunkra és a csomagjainkra egyaránt. Az itteniek általában kedvesek és segítőkészek, de mint mindenhol, itt is előfordulnak nem feltétlenül barátságos arcok, a városok egyes részein sötétedés után itt sem tanácsos egyedül kóborolni, ahogy turistáknak Budapesten sem... A beszélt nyelv az arab és a berber, de ezek mellett a francia nagyon elterjedt, sőt általában a spanyolt illetve az angolt is megértik. Az elektromos hálózat megfelel az európai szabványnak, a fényképezőgépek, kamerák, és telefonok akkumulátorait majdnem minden kempingben lehetőséged van feltölteni. Fontos szituáció Marokkóban a vásárlás. A bazárban bóklászva esetleg azt hihetjük, hogy nincs szükségünk semmire, aztán az arab-berber árusok úgyis meggyőznek majd, hogy igenis kell nekünk az a szőnyeg, terítő, teáskanna, tőr, dzsellaba, bőrtáska... A fő szabály, hogy mindig mindenre alkudni kell. De nagyon. Sokszor az "eredeti" ár töredékéért is megkapható az áhított áru. Célszerű jelezni, hogy nem amerikai turista vagy, hanem magyar. ("Special hungarian price?") A hegyekben, a berber árusok esetében bevett módszer a csere: pólókat, zoknit, törülközőt, cigit ilyesmiket beszámítják az árba. Itt is lehet alkudni, bár az ottani mértéktelen szegénységet látva nem mindig van "szíve" az embernek pár dirhamon variálni. Tőlük elsősorban különleges kőzeteket, kristályokat, őskövületeket lehet nagyon jó áron beszerezni. Ha lehet, vigyünk magunkkal néhány reklám-tollat, cukorkát, a szegény hegyvidéki gyerekek ezeknek rendkívüli módon tudnak örülni!

Időjárás

Mivel utazásunk során tengerparti, hegyvidéki és sivatagi térségeket egyaránt érintünk, meglehetősen változékony időjárásra kell készülni. A Földközi-tenger mentén mediterrán hatás uralkodik, itt túlnyomórészt 25-30°C körüli hőmérsékletre és verőfényes napsütésre számíthatunk, kellemesen enyhe éjszakákkal. Az augusztus végi időpont következtében Marokkóban, főleg a Szahara közeli részeken ennél jóval melegebbre kell számítani (32-38°C), a csapadék abszolút nem jellemző. Az óceánparton gyakran igen erős szél fúj. Ezzel ellentétben az Atlasz-hegységben a nagyobb magasságokból adódóan hűvösebb várható, nem ritka éjszakánként a 0 fok körüli hőmérséklet sem. Ráadásul a hegyek között egy hirtelen zápor, jégeső bármikor könnyen előfordulhat, azaz meleg ruha, esőkabát is feltétlen legyen nálatok! Az Atlaszban és a sivatagban különösen javasolt a napszemüveg, fejfedő és az erős faktorszámú naptej használata!

Felszerelés

Sátor (lehetőleg önmagát kifeszítő kupolasátor, így nem kell feltétlen a cövekek letűzésével vesződni), egy jó hálózsák (a hegyekre mászóknak a téli hálózsák javallott), polifoam, esőkabát, a nyári lábbeli mellé egy kényelmes bakancs, kényelmes hátizsák, túrabot, fejfedő, napszemüveg, napkrém, legalább egy váltás meleg ruha, elemlámpa, gázfőző, zsebkés, szúnyogriasztó.

Higiénia

Csak palackozott víz fogyasztását javasoljuk, ami egyébként mindenütt kapható. Figyelj oda minden alkalommal, hogy a vásárolt zöldséget, gyümölcsöt alaposan megmosd, valamint érdemes éttermi étkezések előtt és után alkohollal fertőtleníteni a gyomrod. Ha odafigyelsz, jó eséllyel tudod elkerülni az emésztési jellegű kellemetlen szituációkat. Kötelezően előírt védőoltás marokkói tartózkodás esetére nincs, de javasoljuk a Hepatitis A és esetleg a B védőoltást, sajnos ezek még itthon is jól jöhetnek. Az oltásokról háziorvosodnál tudsz érdeklődni. Természetesen egy-két alapvető orvosságot érdemes magaddal hoznod: lázcsillapítót, fájdalomcsillapítót, hasfogót, hashajtót, görcsoldót valamint fertőtlenítőszert és ragtapaszt.

Élelem

Az árak a magyarországi árakhoz hasonlóak, minden alku kérdése. Érdemes természetesen itthonról is nem romló ételeket hoznod, de felesleges 20 napra előre felkészülni belőlük. Marrakechben felkeresünk egy európai jellegű hipermarketet, ahol lesz lehetőség feltölteni az esetlegesen apadó készleteket. Természetesen az út során mindig lesz alkalom bevásárolni friss kenyeret, palackos vizet és egyéb, hűtés nélkül romló jellegű élelmiszereket, emellett az utcai kifőzdékben, éttermekben, viszonylag olcsón tudsz meleg ételhez jutni. Marokkóban nagyon olcsóak a déligyümölcsök, így a vitaminhiánnyal sem lehet sok problémád. Dohányt csak a kijelölt helyeken lehet vásárolni, alkoholt csak a hipermarketekben.

Pénz-ügy

A Marokkói Dirham kb. 24 Ft. Euro-t érdemes vinni, a határon és a nagyobb városok bankjaiban is be tudod váltani. Bankkártya használatára hipermarketekben, illetve banki pénzfelvételnél van lehetőséged. Költőpénznek nagyjából 40.000.- Ft-ot ajánlunk (étkezés, innivaló, belépők, emléktárgyak, ajándékok, azaz szokásos kiadások esetén), természetesen ez sokkal kevesebb és több is lehet, egyéntől és vérmérséklettől függően.

 

2009-es árak:

Casablanca, II. Hasszán mecset: 120 Dh

Marrakesh, Saaida sírok: 10 Dh

Marrakesh, Bahia Palota: 10 Dh

Marrakesh, Iparművészeti Múzeum: 10 Dh

Hammam + masszázs: 50 - 80 Dh

Öszvérbérlés az Atlaszban oda-vissza: 100Dh/fő

Ouarzazate, Taurirt kashba: 10 Dh

Ait Benhaddou, baksis: 5 Dh

Merzouga, tevegelés: 100 Dh

Meski, Kék-forrás: 5 Dh

Chefchauen, erőd: 10 Dh

Vám

Magyar állampolgárok részére vízum nem, csak érvényes útlevél szükséges, mely az utazás ideje alatt nem veszti el érvényességét. Két üveg alkohol és két karton cigaretta bevihető az országba. Ez a kihozatal esetében is igaz, valamint a népművészeti, azaz a bazárban kapható kézzel készített termékeket is vámmentesen lehet hozni, ezek esetében az elv hasonló mint Törökországban, mindent lehet, de csak kicsit, azaz ipari mennyiséget tilos. Ennél konkrétabb információt a nagykövetségtől sem kaptunk. Ami Marokkó esetében még nagyon fontos: az országban köztudott módon jelentős az indiai kender termesztése, így annak származékaihoz (marihuana, hasis) viszonylag könnyen hozzá lehet jutni. Fontos, hogy ezek terjesztése és fogyasztása Marokkó területén is tilos, és természetesen az országból való kihozatala csempészetnek minősül. Mindkettőt szigorúan büntetik, elzárással és börtönnel. Irodánk az ebből fakadó problémákért nem vállal semmilyen felelősséget.

Csomag

Buszos útjaink esetében is él a csomagokra vonatkozó súlykorlát, hiszen nem terhelhetjük túl a buszt, mert az veszélyeztetné mindenki biztonságát. A határ 25 kg/fő, az ennél nehezebb csomagok szállítását a busz vezetői megtagadhatják. A súlykorlátot a felszállásnál méréssel ellenőrzik. A megmért csomagok személyes azonosítót kapnak, azzal kerülnek be a busz csomagterébe (nem kerülhet a busz csomagterébe: kartonos ásványvizek, hűtőtáskák, kempingasztalok és székek…). A nagy csomagokat csak a szálláshelyekre megérkezve tudjuk elővenni a buszunk csomagtartójából. Javasoljuk két csomag összeállítását, egy nagyobb, ruhákkal és napi használatra nem szükséges dolgokkal, illetve egy "kézipoggyász" iratokkal, s olyan dolgokkal, melyek jó, ha kéznél vannak.

 

Fontos tudni, hogy a marokkói határon kézben kell átvinni a csomagokat (tehát nem a busz csomagterében!), így elengedhetetlen, hogy mindenki tudja vinni a saját csomagjait!

Biztosítás

A részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás, kiegészítő sport extra kategóriával együtt, ami - többek között - kiterjed hegymászásra, sziklamászásra, via ferratára, valamint túrázásra is. Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes biztosításainak megkötésére van lehetőség. Fontos! A biztosítás érvényességét indulás előtt a túravezetők ellenőrizhetik. Érvénytelen, vagy nem megfelelő (sport extra érvényes kategóriával rendelkező) biztosítás hiányában a túrán való részvételt a túravezetők megtagadják.
A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.