Liptói-havasok
A Liptói-havasok legszebb panorámás csúcsai és egy izgalmas gerinctúra a Rohácsi-tavak felett
Miért éppen a Liptói-havasok?
A Liptói-havasok hazánkban kevésbé ismert vidék, pedig számtalan csodát rejt. Nyár eleji túránk első célpontjai a Liptói-havasok délnyugati részének panorámás csúcsai, a Babky, az Ostrá és a Sivý vrch (Szürke-hegy), túránk második napján pedig a szépséges Rohácsi-völgybe látogatunk. A Szlovákia szerte híres Rohácsi-tavak helyett ezúttal azonban egy egész napos, fárasztó, ám annál szebb gerinctúrára indulunk, mely során három darab 2000 m fölötti csúcsot is érintünk: álmélkodunk a lengyel határon fekvő Volovecről elénk táruló körpanorámán, láncokon kapaszkodunk fel a Hegyes-Rohácsra, majd a Rohácsi-tavak legszebb panorámáját élvezhetjük a Placslivóról. Izgalmas, fárasztó, ám jó eséllyel hosszú ideig felejthetetlen túrákra hívunk, tarts hát velünk te is :)
Melyek túránk legfontosabb látnivalói?
- a Liptói-havasok délnyugati részének legszebb panoráma csúcsai: a Babky, az Ostrá és a Sivý vrch (Szürke-hegy)
- varázslatos körtúra a Rohácsi-tavak feletti gerinctúrán
Időpontok
-
2025. június 21 → 22.
-
1. nap Budapest, Babky (1566 m), Ostrá (1764 m), Sivý vrch (1804 m), Bölényfalu
3Találkozó 6:15-kor, indulás 6:30- kor a XI ker. Pázmány Péter sétány és a Magyar Tudósok krt. sarkán lévő parkolónál (az ELTE új épületei mellett, a Petőfi-hídtól 5 percre az A38 hajóval szemben). A délelőtti órákban érkezünk meg a Liptói-havasok déli részére, Jalóc településére. A kis falun áthaladva egy parkolóba érünk, ahonnan megkezdjük egész napos, fárasztó túránkat. A Liptói-havasok délnyugati csücskének három legszebb csúcsát fogjuk felfűzni egy túrára, és bár ezek a csúcsok közel sem a legmagasabbak, a csodálatos panoráma miatt közkedvelt túracélpont mind a három. Nagyjából 850 méteres magasságból indulva sűrű fenyőerdők között és meredek kaptatókon haladva, közel 2 órára lesz majd szükségünk arra, hogy elérjük a Babky csúcsát, amely már az erdőhatár felett egyből egy ütős kilátással jutalmaz majd minket. A túrát a Sivý vrch felé vezető észak-dél irányú gerincen folytatjuk tovább, következő megállók és panorámánk pedig az 1764 méteres Ostrá csúcsáról tárul majd elénk. Ekkor már közel lesz a végcél, az aznapi túránk legmagasabb pontja, a csodálatos mészkőszikláiról híres Sivý vrch, vagyis a Szürke-hegy. A 1804 méteres magasságban törpefenyvesek, mészkő kedvelő vadvirágok, és újabb varázslatos kilátások várnak majd ránk. Miután kigyönyörködtük magunkat, elhagyva a zöld jelzésű turistautat, nyugat felé vesszük az irányt a piros jelzésen, és egészen a Liptói-havasok nyugati végét jelző Liptóhutai-nyeregbe túrázunk, ahol már várni fog ránk kisbuszunk. Innen már csak 10 percet utazunk a Bölényfalun található hangulatos szállásunkra. Este természetesen közös vacsora és ismerkedési est. Táv: 12 km, szint: 1140 m fel, 1058 méter le, menetidő: 6-7 óra. Szállás: panzió. -
2. nap Bölényfalu, Rohácsi-völgy, Rákony (1876 m), Volovec (2064 m), Hegyes-Rohács (2088 m), Placslivo (2126 m), Szomorú-hágó, Fekete-pocsolya, Rohácsi-völgy
4Szállásunkról ma először a Rohácsi-völgy bejáratához utazunk, ahol neki is vágunk túránknak. Felkapaszkodunk a völgyön végigfutó erdészeti útig, majd bemelegítésként ezen haladunk felfelé. A fenyvesből már itt is kibukkannak a fölénk magasodó kétezres csúcsok. A Tatliakovo-menedékháznál aztán letérünk az útról és egy köves ösvényen kezdünk felfelé haladni a Zábrat-hágó felé. 1656 méteren érjük el a hágót, ahonnan már végig tudjuk követni aznapi túránkat. Első csúcsunk a gerincen haladva a Rákony lesz, majd egy kis pihenő után már útban leszünk a 2000 fölé magasodó Volovecre. A lengyel és szlovák túrázók körében is népszerű Volovecről egész pazar körpanoráma tárul elénk: kelet felé ellátunk egészen a Magas-Tátráig, de rálátunk a Liptói-havasok további vonulataira és ekkora látjuk be először szinte teljes egészében a Rohácsi-tavak vidékét is madártávlatból. A Volovecről leereszkedve következő csúcsunk már a Hegyes-Rohács, azonban a csúcs felé vezető szakaszon itt már láncos, sokszor kitett részekkel is találkozunk majd. Ha leküzdjük az akadályokat, a jutalmunk egy újabb csúcsélmény, és ismét remek kilátás. A Placslivo felé ismét átkelünk majd láncos részeken, mielőtt felérünk utolsó, egyben legmagasabb csúcsunkra is. Pihenőnk után egy darabig még folytatjuk utunkat a gerincen, majd a Szomorú-hágón visszafordulunk a Rohácsi-völgy felé. Utolsó pihenőhelyünk a Tatliakovo-menedékház, ahol bedobhatunk egy hideg kofolát, vagy a tóparton elfogyaszthatjuk az utolsó otthonról hozott szendvicset. Az erdészeti utat követve a völgy alján visszatérünk járműveinkhez. Kora este - kellemesen elfáradva - indulunk haza, érkezés Budapestre a késő esti órákban. Menetidő: 9-10 óra, táv: 19 km; szintkülönbség: 1420 m felfelé, majd ugyanennyi lefelé. Ellátás: reggeli.
Út ára tartalmazza
Út ára nem tartalmazza
- a reggelin kívüli az egyéb étkezéseket.
Árfolyam
Utazás
Létszám
Túra nehézsége
Szállás
Terület
Időjárás
Változékony, esetenként szélsőséges magashegységi időjárásra kell számítanunk. Bármikor előfordulhat eső, avagy egy hirtelen zápor, ezért különösen fontos a vízálló ruházat. Napközben 10-20 fok közötti hőmérséklet várható, ami természetesen a tengerszint feletti magasság és éppen aktuális időjárási frontok függvényében változhat. Főleg a nyitottabb, kitett gerinceken és a csúcsok közelében erős, viharos szél gyakran előfordul. Viharos, rossz időjárás esetén természetesen nem megyünk fel a gerincekre, csúcsokra, hanem egyéb túraösvényeken túrázunk.
Felszerelés
A Karl túranadrágok, illetve a Karla túranadrágok szinte bárhol használhatóak, a nyári hétvégi kirándulások és a magashegyi túrázások alkalmával egyaránt. Ez a típus a kopásálló, előavatott G-1000® Silent anyagból készült. A nadrág lábszárhosszvégződése szegés nélküli, így könnyen a kívánt hosszra állítható.
Higiénia
Javasoljuk az EEK - Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltását (ingyenes), amivel a magyar egészségbiztosítás terhére vehetők igénybe azok az egészségügyi szolgáltatások, amelyek az adott tagállamban való átmeneti tartózkodás során orvosilag szükségessé válnak. Az utasbiztosítást nem váltja ki, de tapasztalataink alapján jelentősen megkönnyít egy esetleges egészségügyi alapellátást. Nem fedez például sem magán-egészségügyi ellátást, sem hazautaztatás költségét, de egy esetleges biztosítási kárigény intézését is megkönnyítheti. További információ itt.