Bejelentkezés

Bosznia: Una-völgye

Barangolás a Boszniai Határőrvidék legszebb vízesései és rejtett kincsei között

Új, hétvégi programunkon a Bosanska Krajina kevésbé ismert, de különleges természeti szépségű és megannyi rejtett kulturális, építészeti emléket őrző vidékén barangolunk, ahol bepillantást nyerünk Bosznia múltjába, és felfedezzük kontinensünk egyik legnagyobb, ám mégis alig-alig ismert vízesését is. Az Una-folyó neve nem véletlenül jelent „egyetlent” vagy „páratlant”. A környék legfontosabb és legszebb folyója ez, hol mély szurdokot alakított ki, hol hatalmas vízeséseken bukik alá vize. Lankásabb szakaszain ágakra szakadva öleli körbe zöldellő szigeteit. Már évszázadok óta épülnek vize fölötti cölöpökre a malmok, vagy a halászok kunyhói. A környékbeli apró falvakban ma már békésen egymás mellett élő muszlim bosnyákok, ortodox szerbek és katolikus horvátok mindennapjait is megismerhetjük.
Ez a programleírás jelenleg archív. Aktuálisan nincs hozzá tervezett időpontunk, az is előfordulhat, hogy később más formában szervezzük meg.
Ha szeretnéd követni, mi történik ezzel az úttal, akkor érdemes felirtakoznod a hírlevelünkre, ebben az új időpontok vagy új programok meghirdetéséről minden esetben tájékoztatunk.

Hírlevélfeliratkozás - csak akkor küldjük, ha tényleg információt akarunk közölni :)
  • 1. nap Bosanska Krupa, Una-völgy, Bihać, Kulen Vakuf

    1
    Indulás Budapestről 5.30 órakor, találkozás 5.00-kor a a XI ker. Pázmány Péter sétány és a Magyar Tudósok krt. sarkán levő parkolónál (az ELTE új épületei mellett, a Petőfi-híd, budai hidfőtől 5 percre az A38 hajóval szemben), majd utazás Horvátországon át Bosznia-Hercegovinába. A Boszniai Határőrvidékkel és az Una-folyóval Bosanska Krupa városánál kezdünk ismerkedni. A település várából itt látunk rá elsőként a csodálatos Una-folyóra, itt pillantjuk meg az első cölöpökre épült házacskákat. Bosznia kulturális sokszínűsége is rögtön magával ragad bennünket, hiszen a kisváros központjában közvetlenül egymás mellett találjuk a római katolikus kápolnát, a szerb ortodox templomot és a város dzsámiját. A települést elhagyva szédítő sziklafalak között halad buszunk, utunkat az Una kisebb-nagyobb vízesései kísérik. A térség központja a háborúban sokat szenvedett Bihać, amit méltán tartanak a folyók és parkok városának Bosznia-Hercegovinában. Pihenés és kávézás után felderítjük a város nevezetességeit is – igaz épített örökségből nem sokat hagytak hátra az évszázadok a viharos múltú városban. A város furcsa történelméhez illik a központ dzsámija is, rózsaablaka arról tanúskodik, építői még nem Allah házának szánták… Bihać után az Una partján fekvő Kulen Vakufba utazunk, ahol szállásunk lesz. Szállás kempingben vagy panzióban, apartmanban. Részleteket lásd a Tudnivalók – Szállás rovatban!
  • 2. nap Drvar, Una Nemzeti Park, Martin Brod

    2
    Reggel kissé eltávolodunk az Unatól, buszunkkal az 1700 méteres hegyekkel tarkított tájon utazunk. Megpihenünk az Oštrelj-hágón, ahol Tito mozdonya található és felkeressük Drvarban Tito barlangját is. Ezután az Unac völgyét követve egy szerpentinen leereszkedünk a már jól ismert folyónkhoz. Buszunkat Martin Brod szélén hagyjuk, az 1990-es évek háborújában felrobbantott és csak „ideiglenesen” helyreállított hídon kelünk át az Una felett. A hídtól még fél óra, hogy a falu központjába érve meglássuk az első malmot és vízesést. Az apró szerbek lakta falu egy vízesésrendszer közepébe települt, a pici malmok évszázadokon át biztosították a hegykatlanba épült falu megélhetését. Olyan ez, mint ha a horvátországi Krka-vízesés egy faluban lenne. Vízesések, zúgók mindenfelé, de Martin Brod nem skanzen, hanem egy élő település! Ha szerencsénk van, nyitva találjuk az egyik malmot, ahol máig tudunk magunknak lisztet őrölni a víz erejével, de megnézhetjük a forgódobos mosógép ősét is – fából épülve és vízeséssel hajtva. Sétálunk picit a folyó mentén, egy „strandon” a bátrabbak akár a vízbe is belemerészkedhetnek. Végül a település ortodox kolostorát érintve térünk vissza buszunkhoz. Akik erőt éreznek magukban az Una mentén visszasétálhatnak Kulen Vakufba (10 kilométer sík terepen).
  • 3. nap Una Nemzeti Park, Strbački buk

    2
    A mai napon Bosznia-Hercegovina és Horvátország legnagyobb vízesése utunk célja. Igen, két ország osztozik rajta, a határ pont vízesés közepén húzódik. Mi a boszniai oldalról közelítjük meg a Strbački buk hatalmas zuhatagát, ami két lépcsőben hullik alá a mindentől távol eső Una-völgyben. A vízeséshez 12 kilométeres szintemelkedés nélküli makadámúton juthatunk el az Una mentén. Az egyik irányba gyalog haladunk, míg a másikba kicsit gyorsítunk egy helyi járművel. (pl.: traktor pótkocsival). Akik a folyóvölgy igazán rejtett szépségeit is fel szeretnék deríteni, azok fakultatív rafting túrára indulhatnak. Az evezés olyan helyekre visz, ahova a partról nem lehetne máshogy eljutni! Csodálatos utazás, némi adrenalin növeléssel, de a helyszín tökéletes akár kezdők számára is! A raftingozókat a mintegy 2-3 órás evezés után vesszük fel, s velük kiegészülve a délutáni órákban hazaindulunk Magyarországra, ahova késő este érkezünk.
Az oldalon látható képeket Szőnyi Attila készítette.

Út ára tartalmazza

az utazást autóbusszal, a szállást kempingben, saját sátorban, a szervezést és a magyar nyelvű túravezetést. (Korlátozott számban lehetőség van a kempinges szállás helyett panziót választani, részletek a szállás címszó alatt! Ennek felára a két éjszakára 10.000 Ft/fő. A panziós felár a hátralékkal együtt fizetendő! Kérjük, jelentkezéskor jelezd ez irányú igényedet!)

Út ára nem tartalmazza

az étkezést, a belépőket és a biztosítást.

Utazás

Légkondicionált autóbusszal utazunk, melyet két gyakorlott gépkocsivezető vezet. Oda- és visszaúton kb. 3 óránként tartunk negyedórás pihenőket, amikor benzinkutaknál, nagyobb parkolókban, autós pihenőhelyeknél állunk meg. A pihenőhelyek mosdóiban néha fizetni kell, ezért jó, ha van aprópénz. A teljes csoport elhelyezése érdekében az iroda fenntartja magának a jogot, hogy az autóbuszon való elhelyezésen változtasson.

Létszám

30-45 fő.

Túra nehézsége

A programok hétköznapi erőnléttel bárki által könnyen teljesíthetőek. Zárt cipő javasolt!

Szállás

Szállás Kulen Vakuf településen lesz. A falu csodás helyen, az Una-völgyében fekszik, a település fölé középkori vár magasodik. A szállás kempingben, saját sátorban, vagy felár ellenében 4-6 fős apartmanokban (apartmanonként egy fürdő) vagy közös fürdőszobás 2-3-4 ágyas panzió szobáiban (A panzióban 3-4 szobára jut egy közös vizesblokk). A két szálláshely megközelítőleg azonos komfortfokozatú, az elhelyezés az igénylések  mennyiségétől és a szálláshelyek kapacitásától függ. A kemping családi jellegű, a folyó partján található Tisztasága nem, de felszereltsége (vizesblokkok mennyisége) elmarad a Nyugat-Európában megszokottaktól. Mindkét szálláslehetőség kulturált, tiszta.  A falu szűk utcái miatt az autóbusz nem tud minden szálláshelyet megközelíteni. A falu nem nagy, ezért 3-400 méternél többet sehol nem kell sétálni.

Terület

Bosznia-Hercegovina mind természetföldrajzi, mind társadalomföldrajzi szempontból rendkívül színes ország. Az ország északon alföldi jellegű, majd dél felé fokozatosan emelkednek az egyre magasabb, végül a 2000 méteres tengerszint feletti magasságot is meghaladó mészkőláncok. A hegyvidéket néhol jelentősebb kiterjedésű, lapos aljú, mezőgazdasági termelésre is alkalmas völgyek, úgynevezett poljek tagolják. Az éghajlat ennek megfelelően szintén igen változatos: míg északon kontinentális, addig délen mediterrán klíma uralkodik, amit helyenként a hegyvidéki klímájú területek szakítanak meg. A vízfelületek, mélykék tavak és türkizkék folyók éppúgy jellemzőek, mint a döbbenetesen kietlen és száraz vidékek. Nem kevésbé színes az ország történelme és lakóinak összetétele sem. Bosznia-Hercegovina mindig nagy birodalmak határterülete volt, ami egyrészt állandó – a közelmúltban is jelentkező – konfliktusok forrása, másrészt európai mértékkel mérve rendkívül színes társadalmi összetételt eredményezett. Mindez a mai napig meglátszik a városok képén. Ma az ország lakóinak közel fele muzulmán bosnyák, harmada ortodox szerb, ötöde katolikus horvát. Ezen az utunkon Bosanska Krajina, azaz a Boszniai Határőrvidéket derítjük fel. Jellemzően 1500-1700 méter magas hegyek uralják a tájat, amit egy-egy termékeny polje szakít meg. A folyók drámai sziklafalak között futnak, igen látványossá teszik a vidéket. A terület döntően muszlim lakosságú, de érintünk szerb többségű területeket is. FIGYELEM! Bosznia-Hercegovina közbiztonsága ma már jobb, mint az európai átlag. Az elmúlt évtizedben befejeződött háború azonban olyan nyomot hagyott az országban, amit nem lehet néhány év alatt felszámolni: a gyalogsági taposóaknákat. Utunk során kerüljük azokat a helyeket, amik veszélyesek lehetnek, ennek ellenére kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy a közelünkben gyanús, adott esetben veszélyes területek is lehetnek. Bosanska Krajina tája igen heves harcok színtere volt, így a járt utakról, ösvényekről minden esetben TILOS lelépni!

Időjárás

Az Una-völgyének időjárása hazánkéhoz hasonló, attól komoly eltérést nem mutat. Délebbre fekszik ugyan, de magasabban, így várhatóan meleg, kellemes időnk lesz, de esőre is készülni kell.

Felszerelés

Egy hátizsák, amibe vizet, elemózsiát, meleg ruhát, esőkabátot tehetsz, illetve réteges túraöltözet, meleg váltásruha, polárdzseki, esőkabát  (esetleg esőnadrág és túrabakancs), váltás cipő, kulacs. Akik sátraznak, nekik értelem szerűen: sátor, derékalj, hálózsák, kalapács, elemlámpa is az alapfelszerelés része.

Higiénia

Az alapvető higiéniai viszonyok nem rosszak, a vezetékes víz iható. Egy-két alapvető orvosságot érdemes magaddal hoznod: lázcsillapítót, fájdalomcsillapítót, hasfogót, hashajtót, görcsoldót valamint fertőtlenítőszert és ragtapaszt. Sajnos azonban sok a szemét az országban.

Élelem

Az első napon lesz lehetőségünk vásárolni, a többi nap nem, így érdemes itthon felkészülni élelemmel, vagy a helyszínen az első nap vásárolni. A szállás környékén alapvető élelmiszerek beszerezhetőek, de nagyobb bolt vagy étterem nincsen.

Pénz-ügy

Bosznia-Hercegovina hivatalos fizetőeszköze a konvertibilis márka, ami hazánkban gyakorlatilag nem váltható. A legtöbb helyen, étteremben, ajándékárusnál, boltban elfogadják az eurot, de ennek elfogadása vagy váltása nem kötelező rájuk nézve, így vásárlás vagy fogyasztás előtt tisztázni kell, hogy milyen fizetési módokat fogadnak el. Sok helyen, de nem mindenhol fogadnak el bankkártyákat. Érdemes euroban tartani a pénzt, mivel a konvertibilis márkát Bosznia-Hercegovinán kívül sehol nem váltják vissza. 1 euro = 1.94 konvertibilis márka (BAM). Pénzváltásra csak az első nap lesz mód!


Martin Brod: 1 BAM
Malom: 1 BAM
Strbacki Buk: 3,5 BAM
Egyéb belépőkre: 3-5 BAM

 

Lehetőség van fakultatív rafting túrára is indulni a folyó máshogy el nem érhető vidékére. A rafting túrára a helyszínen már nincs mód jelentkezni, ezért azt az indulás előtt feltétlenül jelezd az ügyfélszolgálat felé. A rafting ára kb. 50 euro, a jelentkezők létszámától is függően alakul. Az árban benne foglaltatik az evezéshez szükséges felszerelés is. A rafting árát a helyszínen euroban vagy konvertibilis márkában kell fizetni. A fakultatív programot legalább 4 fő jelentkezése esetén indítjuk. 

Vám

Magyar állampolgárok részére vízum nem, csak érvényes személyi igazolvány (a kártya formátumú!), vagy útlevél szükséges, mely az utazás ideje alatt nem veszti el érvényességét.

Csomag

Buszos útjaink esetében is él a csomagokra vonatkozó súlykorlát, hiszen nem terhelhetjük túl a buszt, mert az veszélyeztetné mindenki biztonságát. A határ 25 kg/fő, az ennél nehezebb csomagok szállítását a busz vezetői megtagadhatják. A súlykorlátot a felszállásnál méréssel ellenőrzik. Javasoljuk két csomag összeállítását, egy nagyobb, ruhákkal és napi használatra nem szükséges dolgokkal, illetve egy "kézipoggyász" iratokkal, s olyan dolgokkal, melyek jó, ha kéznél vannak.

Biztosítás

Kötelező!
Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. Fontos! A biztosítás érvényességét indulás előtt a túravezetők ellenőrizhetik. Érvénytelen biztosítás vagy nem megfelelő (pl. világ területi hatállyal) hiányában a túrán való részvételt a túravezetők megtagadják. Kérjük, nézd meg, van-e érvényes utasbiztosításod!
Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes biztosításainak megkötésére van
lehetőség legkésőbb az indulás előtti napig személyesen vagy utalással.

(Utalás esetén csak akkor tudjuk megkötni, ha az összeget átkönyvelik az indulásig.)

Jelen túrára vonatkozó utasbiztosítási lehetőségek:
Nívo: 1260 Ft/fő/túra
Top: 1650 Ft/fő/túra
Top extra: 2520 Ft/fő/túra

Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu

A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.