Őrségi Nemzeti Park
Húsvéti barangolás hazánk legnyugatibb csücskében
Ahogyan megszokhatták kedves utasaink, a magyar nemzeti parkokat bemutató programsorozatunk több túrája a tavaszi zsongás idejére esik, hiszen ilyenkor bővelkedik a vidék a látnivalókban. A húsvéti hosszú hétvégén az Őrségbe - hazánk legrégebben és folyamatosan lakott, a nyugati országhatárt őrző vidékére - látogatunk, ahol lelket-szemet nyugtató tájakon sétálunk, és szakvezetőink segítségével néhol ismét bepillantunk a kulisszák mögé.
Ha szeretnéd követni, mi történik ezzel az úttal, akkor érdemes felirtakoznod a hírlevelünkre, ebben az új időpontok vagy új programok meghirdetéséről minden esetben tájékoztatunk.
Hírlevélfeliratkozás - csak akkor küldjük, ha tényleg információt akarunk közölni :)
-
1. nap Budapest, Őriszentpéter, Kercaszomor, Velemér
Találkozás Budapesten 5.45 órakor, a XI ker. Pázmány Péter sétány és a Magyar Tudósok krt. sarkán levő parkolónál (az ELTE új épületei mellett, a Petőfi-hídtól 5 percre az A38 hajóval szemben). Indulás 6-kor. Néhány órás buszozás után, a délelőtti órákban érünk az Őrség szívébe, Őriszentpéterre. A Nemzeti Park központjában bevezetésként meghallgatunk egy rövid tájékoztatót. Ennek keretében választ kapunk minden a tájjal, elnevezésekkel kapcsolatos kérdésünkre. Fény derül a „szer" megnevezés kialakulására is (a Központ címe pl.: Siskaszer). Délelőttünk a Belső-Őrségben folytatódik. Segítségül hívva a Fürge cselle és a Szomoróczi tanösvényt bebarangoljuk Kercaszomor környékét. A faluból indulva a Kerca-patak élővilágával ismerkedhetünk meg. A patak kiváló lehetőséget kínál arra, hogy tanulmányozzuk a vízi makrogerinctelen barátainkat. Megkérdezzük, mik a tegzesek, és ha valakinek ismerős lenne a válasz a 'Vízipók, csodapók'-ból, ezúttal élőben is meggyőződhet az igazságról. Arra is fény derül, miről lehet könnyedén felismerni a kérész és álkérész lárvákat. Továbbhaladva a bükkös-gyertyános tölgyes erdők, a magaskórósok, a Kerca menti rétek, cserjések élővilága kerül bemutatásra. A túra során választ fogunk kapni a mederrehabilitációval kapcsolatos kérdéseinkre is. A Szomoróczi tanösvény bejárásával e bájos határ menti falucska (Kercaszomor) múltjába és jelenébe, kultúrtörténeti értékeibe nyerhetünk betekintést. Megtudjuk, milyen nemes cselekedettel érdemelte ki a „Legbátrabb község" kitüntető címet, felkeressük a méltán híres szoknyás haranglábat, és ellátogatunk a Szent Vencel templom romjaihoz. Innen busszal Velemérre látogatunk. Az Árpád-kori templom szakértői bemutatását követően egy kellemes gyalogtúrával a Sárgaliliom tanösvény és az országos kéktúra nyomvonalát követve Gödörházáig megyünk. Közben a kaszálógyümölcsösök, kaszálórétek élővilágával, a népi építészet útközben fellelhető érdekességeivel ismerkedünk. Ezt követően egy csárdában megvacsorázunk, és Őriszentpéteren elfoglaljuk szállásunkat.
-
2. nap Vendvidek-Felsőszölnök, Hármashatár-hegy, Szatta
A mai napon a Vendvidékre látogatunk el. Rövid buszozás után jutunk a Hampó-völgyhöz, amin keresztül felsétálunk a Hármashatár-hegyre. Itt néhány lépéssel több országba is eljuthatunk. A hegyről a volt határsávon ereszkedünk le, ami érdekes hangulatot kölcsönöz a kirándulásnak a történelem tükrében. Ezt követően Felsőszölnök települést vesszük útirányba, mely jól példázza az e vidékre jellemző szórvány településszerkezetet. A szép táj igen változatos. Száraz rétek, láprétek, bükkösök, szurdokerdők, kaszáló gyümölcsösök mellett, illetve azokon át haladunk, amikről szakvezetőnk mesélni is fog. A vendvidéki barangolást követően, délután Szatta körül sétálunk, ahol a legelésző lovak, rétek, kaszáló gyümölcsösök nyújtanak élményt. Este: vacsora a szokásos csárdában.
-
3. nap Őriszentpéter, Szalafő-Pityerszer, Budapest
Reggel néhány perces buszozás után elérjük mai kirándulásunk kiinduló pontját. A nap folyamán a Körtike tanösvényen végighaladva, Szalafő település környékének jellemző élőhelyeit, természeti értékeit ismerhetjük meg. A túra Szalafő-Csörgőszerről indul, és Szalafő-Pityerszeren ér véget. A túra első állomásán az Őrségre jellemző termesztett növényekkel, valamint a tökmagolaj sajtolás rejtelmeivel ismerkedhetünk meg a szalafői Jakosa portán, ahol hagyományos technológiával történik a tökmagolaj készítés. Továbbhaladva a mezővédő erdősávok, cserjések, fenyvesalji mohák, az Őrségre jellemző gombafajok, keréknyomok, tócsák, kaszáló gyümölcsösök élővilága tárul fel előttünk. Ezután ellátogatunk a szalafői őserdő erdőrezervátumba is. A program zárásaként az Őrség népi építészetének sajátos világába pillantunk be a Szalafő-Pityerszeren található Őrségi Népi Műemlékegyüttesnek köszönhetően. Zárásként egy sajtkóstolón élvezzük a hagyományos eljárással készített étkeket. Várhatóan a késő esti órákban érünk Budapestre.