Kalandos hosszú hétvége Albánia és Észak-Macedónia legmagasabb csúcsának meghódításával
A Balkán csúcsai túrasorozat negyedik legmagasabb hegyének, a Korab hegynek a meghódítására indulunk egyik legújabb magashegyi túránkon. A 2764 méteres óriás Albánia és Észak-Macedónia legmagasabb pontja, ám utunk nem csak kizárólag a csúcstámadásról szól. A fapados járatokhoz igazított 4 napos utazásunk alatt megismerhetjük Észak-Macedónia legszebb természeti csodáit, hiszen a Mavrovo Nemzeti Park égbe törő csúcsai és fantasztikus panorámái mellett a Mavrovó-tó vidékéből is kapunk egy ízelítőt. Levezetésként ismét túrázunk egyet az Ohridi-tó mellett, de persze nem maradhat el a kötelező csobbanás a tóban, valamint némi kulturális betekintés Észak-Macedónia izgalmas országába sem. A Balkán csúcsai, csak az Eupolisszal!
Melyek Észak-Macedónia legfontosabb látnivalói?
Időpontok
-
2023. szeptember 15 → 18.
-
1. nap Szkopje, Mavrovo Nemzeti Park
Várhatóan a késő délutáni órákban érkezünk meg a szkopjei repülőtérre, ahonnan programunk indul. A repülőtéren vár minket bérelt kisbuszunk, amellyel először begurulunk a fővárosba, és egy kellemes, 2-3 órás séta alatt megismerjük az épülő-szépülő Szkopje belvárosát a hangulatos török negyeddel és Vardar folyón átívelő hidakkal, a körülötte lévő monumentális szobrokkal együtt. Kora este aztán transzfer a Mavrovo Nemzeti Parkaban található szállásunkra, ahol 2 éjszakát töltünk. Finom helyi italok társaságában megismerkedünk egymással, és átbeszéljük még egyszer a következő napi csúcsmászás tudnivalóit. Szállás: 4 csillagos szállodában, reggelivel.
-
2. nap Mavrovo Nemzeti Park, Korab csúcs (2764 m), Mavrovo
4A mai napon Albánia és Észak-Macedónia legmagasabb csúcsára, a Korab 2764 méteres óriására túrázunk fel. A Balkán-félsziget negyedik legmagasabb hegye egyike Európa azon két csúcsának, amelyek nem csak egy ország legmagasabb pontját jelölik. Mavrovói szállásunkról hajnalban indulunk el kisbuszunkkal Strezimir felé, ahol egy rendőrségi ellenőrzőpontot, méretes parkolót, és a helyiek által előszeretettel használt kempinget is találunk. A szükséges engedélyek bemutatása után megkezdjük egész napos, izzasztó, igazi kihívásokat tartogató csúcstúránkat. 1400 méter környékén indulunk el túránkra, amely először csodálatos erdőkön át vezet minket, folyamatos emelkedés mellett. Az első harmad leküzdése után már az erdőhatár fölé érünk, innentől kezdve már a Korab hatalmas tömbje és a környező hegyek sziluattje határozza majd meg a panorámát. Nagyjából 9 km és 4-5 órás kemény menetelés után, kimerülve érkezünk meg az albán határon fekvő Korab csúcsára, ahonnan természetesen szédületes panoráma tárul majd elénk. 2764 méter magasról kémleljük majd az albán hegyeket és Koszovó vidékét is, miközben megpihenve a csúcson feltöltődünk a lefelé menetre is. A már ismerős úton, jóval gyorsabb tempóban túrázunk vissza a kisbuszig, majd remélhetőleg kora este felé már ismét a Mavrovo-víztározó partján találjuk magunkat. Megismételjük a tó parti vacsorát, hogy átbeszéljük a csúcstámadás tapasztalatait. Korab csúcstúra: kb. 17 km, szint: 1340 m fel és le, menetidő: 8-10 óra. Szállás: 4 csillagos szállodában, reggelivel.
-
3. nap Mavrovo, Ohrid, Magaro-csúcs (2254 m), Ohridi-tó
3Korán reggel újabb utazásra indulunk, hiszen ezt a napot Észak-Macedónia leghíresebb és talán legszebb vidékének felfedezésére szánjuk: a Világörökséghez tartozó Ohridot és az Ohridi-tavat keressük fel. Utolsó napi szállásunk Ohridban lesz, majd a becsekkolás után fakultatív csúcstúrára indulunk a Galičica Nemzeti Park területén fekvő Magaro fenséges csúcsára. Meredek szerpentineken, egészen 1500 méter környékéig kapaszkodunk fel a kisbusszal, majd egy hágóból induló csúcstúránkon alig 2 óra alatt már a 2254 méteres Magarón találjuk magunkat. Az újabb izzasztó túráért persze ismét újabb jutalmat kapunk: az Ohridi- és a Preszpa-tó, valamint a környező hegyvidékek fantasztikus látványát. A csúcsfotók után leereszkedünk először a kisbuszhoz, majd visszatérünk Ohridba, ahol a délután belvárosi csatangolással és aktív strandolással töltjük. A Világörökség részét képző Ohrid városában, amely egyben Macedónia kulturális központja is, van mit felfedezni. Bebarangoljuk az óváros szűk, előreugró emeletű műemlékházakkal határolt utcákkal átszőtt óvárosát, be-belesünk Ohrid ódon templomaiba, a IX-X. században épült Sv. Sofijába és a XV. századi Sv. Jovan Kaneóba. Felkapaszkodunk a város fölött épült Sv Pantelejmon-kolostorhoz, ahol elsőként fordították le a Bibliát szláv nyelvre, és itt használták elsőként a cirill ábécét. A kolostortól csak pár lépés a Samuli-erőd, ahonnan egyszerre nyílik remek kilátás a városra és a tóra. Este természetesen nem maradhat el a közös búcsúvacsora sem. Magaro-csúcs túratáv: 9 km, szint: 700 m fel és le, menetidő: 4 óra. Szállás: 4 csillagos szállodában, reggelivel.
-
4. nap Ohrid, Szkopje
1Utolsó napunkon szervezett programunk már nincs, az észak-macedón főváros repteréről várhatóan a délelőtti órákban indul repülőnk Budapest felé.
Út ára tartalmazza
Út ára nem tartalmazza
- a biztosítást,
- a belépőket,
- a feltüntetett reggeliken kívüli étkezéseket.
Árfolyam
Repülőjegy
A jelenlegi (02.08.) Wizz Air menetrend:
2023.09.08. W6 2229 Budapest - Szkopje 12:50 - 14:15
2023.09.11. W6 2230 Szkopje - Budapest 10:55 - 12:15
Repülőjegyed vásárlása során kérjük ügyelj az érkezési és távozási helyekre, dátumokra, és időpontokra, eltérés esetén az esetlegesen fellépő plusz költségeket az út ára nem tartalmazza.
Utazás
Létszám
Túra nehézsége
Észak-Macedón utunk egy fárasztó program sok utazással és kemény túrákkal. A túrák egy aktív, átlagosan sportos erőnléttel és némi kitartással mindenki által teljesíthetőek, azonban fontos, hogy megfelelő sebességben tudj hosszú távon is, nagy szintemelkesésel járó túrákat megcsinálni. Ha úgy érzed, hogy a saját túratempód inkább lassabb, akkor jó eséllyel nem fogod élvezni a túrákat. A Korab csúcstúránál fel kell készülni a nagy szintemelkedésre, illetve a nehéz, sziklás, magashegyi terepre, és a rendkívül változó időjárásra. A Magaro-csúcs meghódítása alatt szintén magashegységben haladunk, sziklás talajon, ahol gyakori a sokszor viharos szél.
Szállás
Terület
Észak-Macedónia az egykori Jugoszlávia legdélebbi, tengertől elzárt tagköztársasága 1991-ben nyerte el függetlenségét. Az ország elnevezése miatt függetlensége óta komoly vitában áll Görögországgal, mivel a görögök kizárólagos jogot formálnak arra, hogy Nagy Sándor makedón államának utódjának tartsák magukat. Az ország területe valamivel kevesebb, mint 26 ezer km2, azaz körülbelül akkora, mint a Dunántúl 2/3-a. Macedónia területének döntő része hegyvidék, amit az ország közepénél a Vardar-folyó szel ketté. A folyótól keleti és nyugati irányba is folyamatosan emelkednek a hegyek, legmagasabb pontja az albán határon emelkedő 2764 méter magas Korab. Az ország lakosainak (valamivel több, mint 2 millió fő) bő fele macedón. A macedónok cirill ábécét használó szláv népcsoport, vallásuk ortodox, nyelvük hivatalos nyelv. Az ország lakosságának harmada albán, nyelvük sok helyen a macedónnal egyenrangú, döntő többségük muszlim. A népesség 5 %-a török, de jelentős szerb, bolgár, görög, cigány és vlach kisebbség is él az országban. Utunk során elsősorban macedónok által lakott vidéken fogunk tartózkodni. A macedónok az ókori Makedón Birodalom leszármazottainak is tartják magukat, de szláv nemzeti ébredésük csak a XIX. században zajlott le, korábban nem volt saját állami múltjuk. Macedónia viszonylag szegény ország, amit a környező etnikai konfliktusok és a görögökkel fenntartott tradicionális rossz viszony is konzervált. Turisztikai szempontból legérdekesebb része az ország délnyugati csücske, Ohrid városa, valamint az Ohridi- és Prespa-tó vidéke.
Véget ért Észak-Macedónia névvitája?
Az egykori Jugoszlávia legdélebbi, tengertől elzárt tagköztársasága 1991-ben nyerte el függetlenségét. Az ország elnevezése miatt függetlensége óta komoly vitában áll Görögországgal, mivel a görögök kizárólagos jogot formálnak arra, hogy Nagy Sándor makedón államának utódjának tartsák magukat.
A névváltozás Észak-Macedóniára, amely 2019-ben lépett életbe, lehetővé tette, hogy Görögország ne akadályozza tovább Észak-Macedónia euroatlanti integrációját, így az ország 2020-ban a NATO tagjává válhatott.
Időjárás
A Balkán területe és ezért időjárása is rendkívül változatos. A hegyvidéki területeken napközben 15-25 °C-ra számíthatunk, zivatarok bármikor előfordulhatnak. Hajnalban még nyáron is 5-10 °C fokkal lehet számolni. A tengerparton és annak hátországában mediterrán éghajlat uralkodik, napközben erős napsütés mellett 30-32 °C a várható hőmérséklet. Rövid esők előfordulhatnak.
Felszerelés
Higiénia
Élelem
Pénz-ügy
Macedónia fizetőeszköze a macedón dinár, melyet a helyszínen euroból vagy amerikai dollárból tudunk váltani, forintból nem. A városokban vannak bankautomaták. Általában igaz, hogy a szolgáltatások (pl.: étterem) valamivel olcsóbbak, mint idehaza. Költőpénznek nagyjából napi 2.500- 4.000 Ft-nak megfelelő Euro-t ajánlunk. Természetesen ez sokkal kevesebb és több is lehet, egyéntől és vérmérséklettől függően, összességében annyit hozz, amennyit itthon is elköltenél (étkezés, innivaló, emléktárgyak, azaz szokásos kiadások esetén). A nemzeti parkok és látványosságok belépő díja: 1-5 euro.
Vám
Magyar állampolgároknak vízum nem szükséges, a beutazás napjától számított 6 hónapig érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal léphetnek be Macedóniába.
Csomag
A Wizzair fapados járatainál érdemes figyelembe venni, hogy a fedélzetre felvihető ingyenes kézipoggyász kis méretű lehet csak, ám okos pakolással a 4 napos túránkat minimális felszerelésse is tudod teljesíteni. Részleteket az alábbi honlapon:
Biztosítás
Kötelező!