Bejelentkezés

Cserhát, Karancs-Medves

Palócföld legjava: várak, vulkánok, csodálatos panorámák, Hollókő és a Páris patak rejtelmes szurdokvölgye

Palócföld felfedezését Salgótarján látványával kezdjük, ám a nehézipar tájon ejtett sebei és a panelházak dzsungele csak az első benyomásunk lesz. Túránk határozott célja, hogy minél több túrázóval ismertessük meg a Cserhát keleti vidékét, azon belül is a szinte alig ismert, mégis csodálatos Karancs-Medves Tájvédelmi Körzetet. Felfedezzük a Nógrád megyei várak legszebbjeit, hiszen a Salgó és Somoskő vára mellett ellátogatunk a Hollókői várba is, két izzasztó csúcstúra keretében pedig gyönyörű panorámát élvezhetünk majd a Karancs (729 m) és a Tepke (567 m) kilátóiból. Túránkat a Páris patak vadregényes szurdokvölgye, és a finom palóc ételek egészítik majd ki, hogy ezen az őszi, színes hétvégén aktívan fedezzük fel Magyarország sokak számára alig ismert szegletét.
Indulás helye: Somoskőújfalu, Határ büfé parkoló, 2021. május 1-én szombaton, reggel 08:30-kor. 48.154160 N, 19.815878 E
Szállás és ellátás: Garábon, vendégházban 2-3 ágyas szobákban, a vacsora kivételével önellátó.
Utazás: Amennyiben nem tudod megoldani az egyéni utazást, ez esetben csatlakozz a programhoz úgy, hogy a kisbuszos transzfert választod, melynek felára 9.900 Ft. Jelentkezéskor kérjük mindenképp jelezd ha igényt tartasz az Eupoliszos transzferre, mert az korlátozott számban áll csak rendelkezésre!
Aktuális: Utazásainkat mindig az aktuális járványügyi intézkedéseknek megfelelően szervezzük. Jelenleg kérjük, hogy kizárólag a védettségi igazolvánnyal, vagy az oltási kiskönyveddel a birtokodban jelentkezz az utazásra, mert ennek hiányában szállásaink, szolgáltatóink nem fogadhatnak vendégeket.
Fedezzük fel együtt Magyarország középhegységeit, és járjuk be a legszebb túraösvényeket a magyarországi 10 csúcs kihívással!

Túrabakancsot fel, irány Magyarország! Évekkel ezelőtt az itthoni nemzeti parkokat már végigjártuk, most a középhegységeinket és folyóinkat célozzuk meg, hogy felfedezhessük az ország rejtett, vagy kevésbé rejtett vadregényes szegleteit. Alkalmanként felkeressük a környékükön fekvő híres borvidékeket is, hogy természetesen némi borkóstolóval összekötve, a már megszokott, fiatalos lendületű Eupoliszos túrákkal, aktív természetjárással kezdjünk bele mi is a hazai turizmus újraélesztésébe! Ennek keretében összeállítottuk a „magyar 10 csúcs” kihívást, melynek célja a hazai hegyeink legmagasabb csúcsainak bejárása. Az Északi-Középhegység csúcsain kívül felvettük listánkba a Dunántúl néhány, szerintünk kihagyhatatlan térséget és tájegységét is, így került kiírásra végül az alábbi 10+1 túra. Tartsatok velünk! :) #túrázzitthon #magyar10csúcs



  • 1. nap Karancs (729 m), Eresztvény, Salgó és Somoskői vár, Garáb

    3
    Találkozó reggel 8:30-kor Somoskőújfalui Határ kocsma melletti parkolóban, ahonnan a túránk is indul. A felüljárón keresztezzük a vasúti síneket, majd szinte toronyirányt megindulunk a határon fekvő hegyre, melynek beceneve nem más, mint a Palóc Olümposz. Meredeken kezdődik túránk, ám cserébe alig 3,5 km után már a Karancs-Medves Tájvédelmi Körzet legmagasabb csúcsán állunk 729 méteren, miközben a kevésbé tériszonyos túratársak felmászhatnak a Karancs kilátójába is. A környező dombok, várak és települések mind lábunk alatt lesznek, sőt, tiszta idő esetén Szlovákia legmagasabb hegycsúcsait is megpillanthatjuk majd. Ezt követően a Medves-fennsík kapujának számító Eresztvényre utazunk. Rövid készülődés után az Eresztvényi tanösvényen kezdjük meg túránkat, amelynek a célja az oly sok nógrádi panorámán megfigyelt országszerte híres Salgó vára. A vár a Medves-fennsík határán fekszik, amely Európa legnagyobb területű bazaltplatója Magyarország és Szlovákia határán. A fennsík körül több, a mai napra már jócskán lepusztult vulkáni tanúhegy árulkodik az egykori vulkáni aktivitásról. Első túránk a 625 méteres Salgó csúcsára vezet, ahová a 13. században építettetek először erődítményt, Salgó vára pedig azóta sok viszontagságon átesve, majd megmenekülve a teljes pusztulástól szinte régi formájában fogadja a panorámáért felkapaszkodó túrázókat. A vár után átsétálunk a szomszédos Boszorkány-kő csúcsára is, majd körtúra keretében folytatjuk kirándulásunkat az egykori kőfejtő vasút maradványinak irányába. A síneket egy ideje már felszedték, ám a vasúti töltésen azóta túraösvény létesült, míg az egykori alagút pedig szintén gyalogszerrel járható. Visszatérve a parkolóba a jó 45 percre fekvő Garáb felé vesszük az irányt. Elfoglaljuk szállásunkat a Cserhát szívében fekvő vendégházban, majd a kellemes vörös borozgatás közepette elfogyasztjuk vadpörköltünket, amelyet igazi helyi palóc szakácsok készítettek el számunkra. Táv a Karancs túrán: 10,5 km, szint: 550 m, menetidő: 3-4 óra, a Salgó vár túrán: 8,5 km, szint: 250 m, menetidő: 3 óra.
  • 2. nap Garáb, Tepke kilátó (567 m), Páris patak szurdokvölgye, Hollókő

    3
    Második napunkon tovább folytatjuk Nógrád megye felfedezését és reggelink után a Kelet-cserháti Tájvédelmi Körzet dombjait vesszük célba. Hétvégénk utolsó túrája az Országos Kéktúra útvonalán fekvő 567 méteres Tepke csúcsára indul majd, hiszen a csúcson épített kilátóból a Karancs-Medves után egy újabb elfeledett tájegység szépséges panorámáját élvezhetjük majd. A Garábról induló túránk egy meredek kaptatóval indul, majd a Garábi-nyereg elérése után már nagyjából szintben érjük el először az 572 méteres Macska-hegyet, majd néhány kilométer után a Tepke csúcsát is. Nagyjából 12 km túrát követően térünk vissza Garábra. Kocsikba szállunk és Nógrádszakálra utazunk, hogy felkeressük a térség egyik legizgalmasabb szurdokvölgyét, amelyet a Páris patak alakított ki. A „Palóc Grand Canyon” néven is ismert geológiai képződmény helyén több millió évvel ezelőtt folyó kanyargott, a hajdani folyó pedig úgy vájta ki medrét, hogy ha a szurdokban sétál az ember, fölé magasodnak a hordalékból keletkezett, sziklaszerű építmények. A belógó faágaktól még inkább egy elvarázsolt világban érezhetjük magunkat, eső esetén pedig akár nagyobb medencéket is láthatunk a legtöbbször száraz szurdokvölgyben. Izgalmas szurdoktúránk végeztével az Európa szerte ismert Hollókőre megyünk, amely egyelőre az egyetlen magyar településként szerepel az UNESCO Világörökségi listáján, hiszen a 17-18. században kialakult aprócska település a népi építészet és a falusi élet tradícióit is sikeresen őrizte évszázadokon át. Közös sétánk során érintjük majd a falucska híres központját, illetve elsétálunk az alig pár száz méterre fekvő Hollókő várába is. A vár látogatást követően elbúcsúzunk egymástól és elindulunk haza. Túratáv: 12 km, szint: 460 m, menetidő: 3-4 óra.
Az oldalon található képeket Pál Máté készítette.

Út ára tartalmazza

- a szállást Garábon hangulatos vendégházban,
- a szombati bogrács vacsorát és a borkóstolót,
- a szervezést és a magyar nyelvű túravezetést.

Út ára nem tartalmazza

- a túra helyszínére való eljutást (de igény esetén biztosítunk transzfert az egész programunkhoz),
- az egyéb étkezéseket,
- a Somoskői (kb. 400 Ft) és a Hollókői vár belépőt: (kb. 1200 Ft).

Utazás

Egyénileg autóval. Általunk javasolt útvonal Budapest felől az M3-as autópályán majd a 21-es főúton Salgótarján érintésével Somoskőújfaluig, a somoskőújfalui Határ kocsma melletti parkolóig.

Ha nem tudod megoldani az egyéni utazást, ez esetben csatlakozz kisbuszos transzferünkhöz melynek felára 9.900 Ft. Transzfer esetén találkozó 2021. május 1-én szombaton 07:15-kor, a XIV. kerület, Mexikói út metrómegállónál, a parkolóban. Egy kisbuszt keressetek Eupolisz logókkal.

Létszám

Tájékoztató létszám: 10-20 fő. Az utat minimum 10 fő befizetése esetén indítjuk el. Túránkat 15 főig egy, 16-20 fő között két túravezető kíséri.

Túra nehézsége

A túrák teljesítéséhez elég, ha átlagosan sportos az erőnléted. A gyalogtúra során a magabiztos koordináció és a szédülésmentesség elengedhetetlen és fontos a bejáratott, betört, vízálló bakancs viselése! 

Szállás

A Cserhát hegyei között megbújó Garábon, a Gesztenyés Vendégházban, két-, háromágyas, külön fürdőszobás szobákban szállunk meg.


Terület

A Cserhát az Északi-középhegység egyik tagja. Északról az Ipoly völgye, keletről a Tarján-patak és a Zagyva, délen az Alföld, nyugaton pedig a Nógrádi-medence és a Börzsöny határolja. Kőzetei és felszínformái is rendkívül változatosak. A két szomszédos hegységtől, a Börzsönytől és a Mátrától eltérően itt nem a vulkanikus kőzetek vannak többségben, hanem a földtörténeti újkorban lerakódott üledékes kőzetek. Egyes tájföldrajzi beosztások a Cserháthoz sorolják a Salgótarján közelében, az országhatárnál emelkedő Karancs és Medves hegységeket is.

Időjárás

Változatos tavaszi idő várható a túrán, így mindenképp figyeljétek az aktuális időjárás előrejelzéseket.

Felszerelés

Vízálló, bejáratott túrabakancs feltétlenül szükséges, kis-közepes hátizsák a víznek és az ételnek, esőkabát. Másnapra váltás ruha. Ezen felül igény esetén túrabot, fejlámpa, napszemüveg és naptej is legyen nálatok.

Élelem

A túra a szombati vacsora kivételével önellátó. Arra kérünk Benneteket, hogy készüljetek elegendő élelmiszerrel, mivel nem lesz idő a vásárolgatásra, és a lehetőségek is korlátozottak a boltok tekintetében. Igény esetén, Hollókőn lesz lehetőségünk étteremben is enni a várlátogatást követően.

Pénz-ügy

Készpénzt mindenképpen hozzatok magatokkal a kisebb kiadásokra, kártyával több helyen nem lehet fizetni.
Várható belépők:
Somoskő vára: 480 Ft
Hollókői vár: 1200 Ft

Biztosítás

Storno Basic: 1.245 Ft/fő (önrész: 20 %)

Transzferrel:
Storno Basic: 1.740 Ft/fő (önrész: 20 %)

Fontos, hogy amennyiben szeretnéd megkötni, azt csak az első befizetéssel egyidejűleg teheted meg, később már nem!
 
Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu
A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.