Bejelentkezés

Felvidéki várak a Medves bazaltvidékén

Határon átívelő túra Salgóbányától Ajnácskőig: Salgó-vár, Pogány-vár, Tilics, Ajnácskői-vár

Ez a programleírás jelenleg archív. Aktuálisan nincs hozzá tervezett időpontunk, az is előfordulhat, hogy később más formában szervezzük meg.
Ha szeretnéd követni, mi történik ezzel az úttal, akkor érdemes felirtakoznod a hírlevelünkre, ebben az új időpontok vagy új programok meghirdetéséről minden esetben tájékoztatunk.

Hírlevélfeliratkozás - csak akkor küldjük, ha tényleg információt akarunk közölni :)
  • 1. nap Budapest, Salgóbánya, Salgó-vár, Pogány-vár, Tilics, Ajnácskői-vár, Budapest

    2
    Találkozó 6.45-kor Budapesten a Hősök terén, az Időkeréknél. Indulás reggel 7 órakor. Kb. két óra utazás után érkezünk meg Salgóbányára, ahonnan gyalogosan folytatjuk tovább utunkat a közeli Salgó-várhoz. A 13. sz-ban épült vár – mely egykor Balassi Bálint családjáé (is) volt, egy hegycsúcson épült, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Medves és a Karancs hegyvidékére. Innen egy óra gyaloglással érünk a környék egyik legszebben felújított várához, a Somoskői-várhoz. A romantikus tornyokkal, bástyákkal díszített vár oldalában találhatóak Európa legszebb bazaltorgonái, mely leginkább egy 5-6 szögletű bazaltoszlopokból álló „megkövült” zuhatagra emlékeztet. A vár jelenleg a határ szlovák felén található, így innen utunkat is Szlovákiában folytatjuk tovább, egy tanösvényen kanyarogva. Útközben felkapaszkodunk a Medves-fennsíkra (mely Európa legnagyobb bazalt-fennsíkja), ahol hegyi legelőkön túrázunk. Innen a Pogány-vár bazalt-fennsíkjához megyünk, ahol egy vaskori erődítés sáncain átmászva a Pogány-vár bazaltorgonáihoz jutunk. A sziklák tetejéről szép kilátás nyílik az egész Medves-aljára, a sziklafal oldalában meg a vidék legnagyobb bazaltbarlangja nyílik. Innen Ajnácskő felé vesszük az irányt, de még útközben megállunk a Tilics csúcsán, hogy fentről is megcsodálhassuk a Ajnácskő várát. Ajnácskőbe érve felmászunk a falu közepén magasodó bazalt-kúpra, ahol megnézzük a legendák övezte Ajnácskői-vár romjait. A késő délutáni órákban indulunk haza, Budapestre előreláthatólag a késő esti órákban érkezünk.
    (Menetidő: 7-8 óra, távolság: 20 kilométer, szintkülönbség: 285 méter.)

Út ára tartalmazza

az utazást autóbusszal, a szervezést és a magyar nyelvű túravezetést.

Út ára nem tartalmazza

biztosítást, étkezést.

Utazás

autóbusszal.

Létszám

30-45 fő.

Túra nehézsége

Közepesen nehézségű gyalogtúra, ha szoktál néha kirándulni, könnyen teljesítheted.

Terület

A terület a nógrádi-bazaltvidék vulkánok szabdalta hegyvidéke, számos, európai szinten is kiemelkedő földtani ritkasággal, bazaltorgonákkal, egykori lávaárakkal és sziklás, vulkáni romkúpokkal, melyeknek csúcsaira romantikus várak épültek. A terület kis magyar falvai is számos látnivalót rejtenek. Ma e területen Szlovákia és Magyarország osztozik.

Időjárás

Az időjárás teljesen megegyezik Észak-Magyarország időjárásával – hiszen a határtól légvonalban alig néhány km-re fekszik. A novemberben szokásos időjárásra számítsunk, amely lehet esős, ködös, de akár szikrázó napsütés is kísérheti utunkat.

Felszerelés

kis hátizsák (mindazon felszereléssel, vízzel, elemózsiával, amit a napi túrára magunkkal viszünk),  vízálló túrabakancs, kamásli, túraöltözet, jó esőruha, meleg ruha, kulacs, egészségügyi ragtapasz, naptej, UV-szűrős napszemüveg, fejfedő. Fontos, hogy jól bejáratott, betört túrabakancsban gyere. A gyengébb térdízületek kímélése érdekében jó hasznát veheted egy sport térdvédőnek vagy fáslinak, valamint a túrabotnak, és mivel ősszel már korábban sötétedik, a túra elhúzódása esetére mindenki hozzon magával fejlámpát!

Higiénia

A higiénikus viszonyok jók. Egy-két alapvető orvosságot érdemes magaddal hoznod: láz-és fájdalomcsillapító, görcsoldó, széntabletta illetve sebfertőtlenítő és ragtapasz, valamint fásli.

Élelem

A túra önellátó. Az élelmiszereket célszerű itthonról vinni, ugyanis vásárlásra nem lesz időnk, csak a túra végén lesz lehetőségünk leülni Ajnácskő falu vendéglátóipari egységében. A túrához érdemes magaddal hozni csokit, szőlőcukrot, müzliszeletet, gyümölcsöt.

Pénz-ügy

Szlovákiában a hivatalos fizetőeszköz az Euro. Nem árt ha hozol magaddal némi aprót a kisebb helyi kiadásokra (csoki, sör, WC).

Vám

Magyar állampolgárok részére nem kell vízum, csak érvényes személyi igazolvány (a kártya formátumú!), vagy útlevél.

Csomag

Célszerű mindent egy kényelmes hátizsákba pakolni. A túraöltözékben gyere, tegyél be váltás ruhát, tartalék pulóvert, és az egyéb szükséges felszerelésedet (a buszon célszerű hagyni egy váltás cipőt!). A napi túrázáshoz egy kis hátizsákot vigyünk, amibe vizet, elemózsiát, meleg ruhát, esőkabátot teszünk.

Biztosítás

Kötelező!
Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. Fontos! A biztosítás érvényességét indulás előtt a túravezetők ellenőrizhetik. Érvénytelen biztosítás vagy nem megfelelő (pl. világ területi hatállyal) hiányában a túrán való részvételt a túravezetők megtagadják. Kérjük, nézd meg, van-e érvényes utasbiztosításod!
Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes biztosításainak megkötésére van
lehetőség legkésőbb az indulás előtti napig személyesen vagy utalással.

(Utalás esetén csak akkor tudjuk megkötni, ha az összeget átkönyvelik az indulásig.)

Jelen túrára vonatkozó utasbiztosítási lehetőségek:
Nívo:420 Ft/fő/túra
Top: 550 Ft/fő/túra
Top extra: 840 Ft/fő/túra

Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu

A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.