Bejelentkezés

Magas-Tátra: Fehér-tavi-csúcs (2229 m) és Nagy-Morgás csúcs (2037 m)

Látványos gyalogtúrák és csúcsmászás a Tátra vadregényes tájain

Időpontok

  • 2024. szeptember 28 → 29.
  • 1. nap Budapest, Késmárki-Fehérvíz-völgy, Nagy-Morgás-hágó és -csúcs (2037 m), Zöld-tavi-menedékház

    3
    Találkozás 5.50-kor a Pázmány Péter sétány és a Magyar Tudósók krt. sarkán lévő parkolónál (az ELTE új épületei mellett, a Petőfi-híd, budai hídfőtől 5 percre az A38 hajóval szemben), indulás 6.00-kor. Rövid pihenőkkel megszakított utazással érkezünk meg első túránk kiinduló pontjához a Magas-Tátra Nemzeti Parkba. Kezdetben jól járható, széles, kavicsos erdészeti úton haladunk felfelé a fenyők és lombhullató fák között. Nem meredek, de folyamatosan emelkedő utunk a Késmárki-Fehérvíz-völgy felé veszi az irányt és többször keresztezi a Fehér-patakot, amely fölött rönkhidakon kelünk át. Folyamatosan emelkedve haladunk felfelé, a távolban előbukkannak a kétezer méter fölé nyúló csúcsok csipkézett sziklagerincei. A magas fák helyét fokozatosan átveszi a meredek hegyoldalakig nyúló, sűrű törpefenyves, amely felett zavartalanul gyönyörködhetünk a minket körülvevő panorámában. Ösvényünk bekanyarodik a Zöld-patak mellé, és ahogy beérünk a Zöld-tó völgyébe, már vízszintben haladunk tovább. A mély, jégvájta völgyben rálátunk a Zöld-tavat körülvevő fenséges csúcsokra. Innen rövid gyaloglást követően meg is érkezünk a menedékházhoz, 1550 méter magasba. Itt megpihenünk, lerakjuk a felesleges cuccainkat, ebédelünk egyet, majd utolsó, meredek kaptatónkra indulunk. A Magas-Tátrához hű terep vár majd ránk: sziklás, köves terep és meredek részek, melyeken néhol láncok segítik a feljutásunkat. Nagyjából 2 óra fárasztó rész után jutunk fel a Nagy-Morgás-hágóba (2023 m), innen pedig már csak egy kőhajításra lesz aznapi végcélunk, a Nagy-Morgás csúcs (2037 m). A viszonylag alacsony magasság ellenére szép idő esetén a Magas-Tátra keleti részének egyik legszebb panorámája tárul elénk, így bőven lesz időnk kiélvezni a lenyűgöző hegyvidéket. A csúcsmászás után a már ismerős úton ereszkedünk vissza a Zöld-tavi menedékházhoz, ahol aztán vacsorázhatunk egyet, majd nyugovóra térünk, hogy a holnapi naphoz elég erőt gyűjtsünk. Túratáv: kb. 14 km, szint: fel 1100 m, 470 m le, menetidő: 5-6 óra. Szállás: menedékházban, matrac szálláson, reggelivel.
  • 2. nap Zöld-tavi-menedékház, Fehér-tavi-csúcs (2229 m), Késmárki-Fehérvíz-völgy, Budapest

    4
    A tegnapi komoly túra után megreggelizünk, majd ismét útnak indulunk. A menedékházból kilépve körbesétáljuk a tavat, közben láthatjuk többek között a karcsú Karbunkulus tornyot és a Tátra legmagasabb, csaknem 1000 méter magas függőleges sziklafalát a 2514 méter magas Wéber-csúcs (Maly Kezmarsky sit) északi oldalát is. Ezt követően neki vágunk a Fehér-tavi csúcsnak. A Zöld-tavi menedékház mögött kiinduló sárga jelzésű ösvény számos kanyarodóval visz föl a Vörös-tavi-völgy meredek, nedves tófalán be a völgybe. Balról megkerüli a Vörös-tavat, majd a Kék-tó fölött vezet a völgyben befelé. A völgy zárlatában az ösvény jobbra felkanyarodik a völgy hátterét képező lejtőre. Ezen kis szerpentinekkel felvisz a dny.-i gerincre, amelyet egy keskeny kis bemetszésben (Karó-tavi-átjáró) ér el (kb. 2016 m). Az ösvény itt átlép a gerinc túlsó oldalára, és ott kanyarog a csúcs irányába, miközben a Karó- tó katlana felé előugró három bordát keresztez. A harmadik után levisz egy széles, törmelékes vízmosásba. Átkelve rajta, a túloldali füves lejtőn szerpentinekben vezet fel a csúcsra. Elkészítjük a csúcsfotóinkat és örömittasan indulunk el visszafelé. Elsétálunk éjszakai szállásunk mellett, s vidám indulunk el a már megismert úton a parkoló felé. Érkezés Budapestre az esti órákban. Táv: kb. 10 km, szint: fel 650 m, 1285 m le, menetidő: 6-8 óra.

    Amennyiben az időjárás nem engedi számunkra a csúcsmászást, úgy alternatív túraként egy kis kitérőt téve először alig egy óra alatt eltúrázunk a Nagy-Fehér-tóhoz (1612 m), ahol hajdanán a Késmárki menedékház állt, amely 1974-ben leégett, és többet nem újították fel. Innen utunk lefelé vezet ismét a Késmárki-Fehérvíz-völgyben, de egy másik útvonalon. A törpefenyvesen keresztül vezető mérsékelt lejtő után az ösvény arculata megváltozik, meredekebb lesz. A terep szintkülönbségét néhány szerpentinnel győzzük le, és leereszkedünk a tisztásokkal tarkított erdőövezetbe. Utunk ismét többször keresztezi a Fehér-patak hatalmas kövekkel, kidőlt fákkal borított medrét, ahol zubogva halad a víz a völgyben lefelé. Utunk végén kiérünk a felfele már megismert széles, kavicsos útra, melynek végén a parkolóban vár ránk buszunk. Budapestre az esti órákban érkezünk meg. Menetidő: 4-5 óra, táv: 10,5 kilométer, szint: 120 méter le, 785 méter le.

Út ára tartalmazza

- az utazást autóbusszal,
- a szállást menedékházban, matrac szálláson,
- a reggelit,
- a szervezést és a magyar nyelvű túravezetést.

Út ára nem tartalmazza

- a reggelin kívüli étkezéseket,
- és a biztosítást.

Utazás

Autóbusszal fogunk utazni a Magas-Tátra vidékére.

Létszám

Tájékoztató létszám: 10-16 fő. Az utat minimum 10 fő befizetése esetén indítjuk el.

Túra nehézsége

Milyen nehezek a túrák a Magas-Tátrában?

A Magas-Tátrába irányuló túráink megerőltető magashegyi túrák, melyek túrázási tapasztalatot, szédülésmentességet és kitartást feltételeznek. A magashegységi körülmények között a túrák sikeressége nem garantált, az aktuális időjárási viszonyok ezt nagyban befolyásolhatják. Rossz idő esetén természetesen gondoskodunk alternatív, biztonsággal járható útvonalak választásáról.

Szállás

Szállásunk a Zöld-tavi menedékházban lesz, matraclágerben, vagy 10-16 fős hálóteremben. Saját hálózsák szükséges! Ezt csak a szállásig kell vinni, ott le tudunk pakolni, a két csúcstúrára könnyített felszereléssel indulunk!

Terület

Hova megyünk, mit kell tudni a Magas-Tátráról?

A Magas-Tátra a maga mindösszesen 340 négyzetkilométernyi területével egyedülálló módon ötvözi mindazt a természeti szépséget, magashegyi változatosságot, amit az Alpokban fellelhetünk. Nem véletlenül hívják "mini Alpoknak" is. A 26 km hosszúságú főgerinc számos kiágazással bír, melyek között tengerszemekkel telehintett, mesés völgyek húzódnak. A hegylánc legmagasabb pontja a Gerlachfalvi-csúcs: 2654 méter. A hegységen átvezető turistaútvonalak egy részét a természet megóvása érdekében november 1. és június 15. között lezárják.

Időjárás

Milyen a Magas-Tátra időjárása?

Változékony, esetenként szélsőséges magashegységi időjárásra kell számítanunk. Bármikor előfordulhat eső, avagy egy hirtelen zápor, ezért különösen fontos a vízálló ruházat. Napközben 10-20 fok közötti hőmérséklet várható, ami természetesen a tengerszint feletti magasság és éppen aktuális időjárási frontok függvényében változhat. A nyári időszak közepén is akár havazásra, a magasabb térségekben kisebb-nagyobb hómezőkre is kell számítani, azaz kamásli legyen nálunk! Főleg a nyitottabb, kitett gerinceken és a csúcsok közelében erős, viharos szél gyakran előfordul. Viharos, rossz időjárás esetén természetesen nem megyünk fel a gerincekre, csúcsokra, hanem egyéb túraösvényeken túrázunk.

Felszerelés

Vízálló túrabakancs és réteges, megfelelő öltözet feltétlenül szükséges. Hozz egy közepes méretű hátizsákot a váltás ruhának, víznek és elemózsiának, s ne maradjon otthon az esőkabát, fejlámpa és a túrabot sem. A szálláson szükség lesz saját hálózsákra!

A Fjällräven ajánlata:

Egy körülbelül 30 literes hátizsák (egy napi felszereléssel, vízzel, elemózsiával) mindig hasznos társunk. A Fjällräven  Bergen 30 hátizsákja vízhatlan volta miatt akár esős időben is szárazon tartja felszerelésünket.

A Karl túranadrágok, illetve a Karla túranadrágok szinte bárhol használhatóak, a nyári hétvégi kirándulások és a magashegyi túrázások alkalmával egyaránt. Ez a típus a kopásálló, előavatott G-1000® Silent anyagból  készült. A nadrág lábszárhosszvégződése szegés nélküli, így könnyen a kívánt hosszra állítható.
 
Egy jól megválasztott hálózsák egy nehezebb túra után megkönnyíti a regenerálódást, hogy másnap már újult erővel vethessük be magunkat a kalandokba. Kérdés, hogy amikor alszunk, a hálózsákban forgolódunk-e vagy zsákkal együtt vesszük fel az alvási pozíciót. Mindegyik helyzetre van megoldás: Fjällräven Move with Bag vagy Fjällräven Move in Bag.

Higiénia

A csapvíz avagy a kijelölt források vize fogyasztható. Túra előtt ajánlott kulacsodat feltölteni, mert nem mindenhol találunk forrásokat. Saját belátás szerinti alapvető egészségügyi csomagot érdemes magaddal hoznod (gyógyszerek, ragtapasz stb.).

Javasoljuk az EEK - Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltását (ingyenes), amivel a magyar egészségbiztosítás terhére vehetők igénybe azok az egészségügyi szolgáltatások, amelyek az adott tagállamban való átmeneti tartózkodás során orvosilag szükségessé válnak. Az utasbiztosítást nem váltja ki, de tapasztalataink alapján jelentősen megkönnyít egy esetleges egészségügyi alapellátást. Nem fedez például sem magán-egészségügyi ellátást, sem hazautaztatás költségét, de egy esetleges biztosítási kárigény intézését is megkönnyítheti. További információ itt.

Élelem

A túra a szálláson kapott reggeli kivételével önellátó. Készülj a napi túrára szendvicsekkel, energia és müzliszelettel, esetleg csokival, szőlőcukorral. Vacsorázni a menedékházban lehet, aminek az ára ételektől függően 4-12 euro.

Pénz-ügy

Célszerű Magyarországon eurót váltani, melyet mindenképp készpénzben hozz magaddal.

Vám

Mi szükséges a Szlovákiába történő utazáshoz?

Magyar állampolgárok részére csak érvényes személyi igazolvány (a kártya formátumú!) vagy útlevél szükséges.

A mindenkori határátlépési információkról a konzuli szolgálat oldala ad aktuális és részletes tájékoztatást. Mindenki maga felelős azért, hogy azoknak a személyi feltételeknek megfeleljen, amik az utazáshoz szükségesek!

Csomag

Buszos útjaink esetében is él a csomagokra vonatkozó súlykorlát, hiszen nem terhelhetjük túl a buszt, mert az veszélyeztetné mindenki biztonságát. A határ 15 kg/fő, az ennél nehezebb csomagok szállítását a busz vezetői megtagadhatják. Az autóbusz csomagterébe kerülő poggyászokat csak a szálláshelyekre megérkezve, este tudjuk elővenni. Javasoljuk két csomag összeállítását, egy nagyobb, ruhákkal és napi használatra nem szükséges dolgokkal, illetve egy "kézipoggyász" iratokkal, s olyan dolgokkal, melyek jó, ha kéznél vannak.

Biztosítás

Kell biztosítást kötni a Magas-Tátrába?

Kötelező! 
Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. Érvényes biztosítás hiányában a túrán való részvételt megtagadjuk.

Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes utas- és sztornó biztosításainak megkötésére van lehetőség, az alábbiak szerint: 

Önállóan is köthető utasbiztosítás: Top extra + sport extra: 3.480 Ft/fő 
Önállóan is köthető sztornó biztosítás: Storno Basic, ami a részvételi díj 5%-a (önrész: 20 %): 2.995 Ft/fő 
Sztornóbiztosítás és utasbiztosítás együtt: Storno Kombi, ami a részvételi díj 4%-a (önrész: 0-10 %), és az utasbiztosítás együtt: 5.876 Ft/fő 

A feltüntetett összegek a teljes részvételi díjra vonatkoznak, amennyiben jogosult vagy törzsutas kedvezményre, akkor annak százalékával megegyező mértékben csökken a stornóbiztosítás díja. Fontos, hogy amennyiben szeretnél sztornó biztosítást megkötni, azt csak az első befizetéssel egyidejűleg teheted meg, később már nem! 

Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu
A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.