Bejelentkezés

5109 m - Rwenzori (A Hold-hegyei), Uganda

Kiscsoportos utazás Afrika egyik utolsó érintetlen vadonjába, a fekete kontinens 3. legmagasabb csúcsára

Miért éppen a Rwenzori?

Az Egyenlítő alatt, szinte áthatolhatatlan trópusi esőerdők fölé emelkedik Afrika harmadik legmagasabb és talán leglátványosabb, gleccserekkel borított hegysége, a Rwenzori. A csipkézett gerincek és mély völgyek között keskeny, alig-alig kiépített ösvény kanyarog egyre magasabbra a lélegzetelállító, érintetlen vidéken. A mélyzöld esőerdőket elhagyva, a szakállzuzmóval és mohával vastagon benőtt erikafák rengetegén áthatolva igazi túlvilági tájba csöppenünk, amiből a két "szomszédos" hegyóriás, a Kilimandzsáró és a Mount Kenya korábban csak apró ízelítőt adott: szinte erdőségeket alkotó, 3-6 méteres óriás szeneciók és 2-3 méteres kék lobéliák övezte tavak és tengerszemek bújnak meg a meredek sziklafalakkal övezett völgyek mélyén, majd még följebb, a kopár sziklavilágon átkelve az örök jég borította csúcsok merednek az égbe. A hegységet gyakran borítják felhőpamacsok, amelyek általában éjszakára eloszlanak, s láthatóvá teszik a csúcsokat, emiatt a Rwenzori a múlt században a "Hold-hegyei" néven vált ismertté.

Az egzotikus Rwenzori túra után lehetőséget kínálunk Uganda legnagyobb "látványosságának" felkeresésére is, így egy háromnapos kiegészítő program keretében ellátogathatunk a Bwindi Áthatolhatatlan Nemzeti Park köderdeibe, hogy felkeressük a hegyi gorillák élőhelyeit. A gorillák birodalma egy érintetlen vadon, amelyet vadőrökkel és nyomkövetőkkel kereshetünk fel és szigorú szabályokat kell betartanunk a tracking során. Az engedélyek korlátozott számban elérhetőek! A hegyi gorillákkal való találkozás mély nyomot hagy legtöbbünkben, így méltó lezárása csodálatos ugandai utazásunknak!

Melyek Rwenzori legfontosabb látnivalói?

- a világ egyik legszebbjének tartott, páratlan növényvilág
- pazar kilátások az érintetlen Rwenzori hegyvonulataira
- turistamentes, látványos hegyi trekking ösvénye- "egyenlítői" gleccserek

- Kongó és Uganda természetes határán emelkedő Margherita-csúcs (5109 m)
- Queen Elizabeth National Park látványa
a legendás Bwinidi Áthatolhatatlan Nemzeti Park köderdeje 
életre szóló találkozás a hegyi gorillákkal


Időpontok

  • 2025. január 04 → 14.

Figyelem! Hosszabbítási lehetőség a Rwenzori alapprogram után!

Három napos extra programmal várjuk azokat, akik szeretnének még többet látni Uganda páratlan természeti látnivalóiból: a Bwindi Áthatolhatatlan Nemzeti Park lesz úticélunk, ahol a fantasztikus esőerdei környezetben élő gorilla családok felkutatására indulunk. Az ugandai gorilla les kiegészítő program felára: 549.000 Ft. Ha erre a kiegészítő programrészre is jelentkezel, akkor értelemszerűen három nappal később fogsz hazarepülni. A kiegészítő program az alapprogram kiírásában szereplő tervezett menetrend után indul, azaz számodra a teljes program 2025. január 4-én indul Entebbe városában és 2025. január 16-án ér véget ugyanott. Kérjük, hogy részvételi szándékodat időben jelezd felénk! A kiegészítő program minimum 4 fő jelentkezése esetén indul!


A 3 napos hosszabbítás alapára nem tartalmazza gorilla les engedélyének árát: összesen 300.000 Ft-ot.
Mivel az engedélyek csak korlátozott számban és időpontban állnak rendelkezésre, lefoglalásuk akkor történik, amikor elértük az út indításához szükséges minimum létszámot! Az engedélyek árát az előleg összegével egyidejűleg kell befizetni! Amennyiben ezek után az utat valamilyen okból lemondani kényszerülsz, akkor az engedélyek árát, mivel az nem lemondható és nem átruházható, sajnos mi sem tudjuk visszatéríteni.

  • 1. nap Entebbe, Kasese

    Hajnalban érkezünk meg nemzetközi repülőgépünkkel a Viktória-tó félszigetére épült Entebbébe. A délelőtt folyamán innen átrepülünk egy 12 fős Cessna géppel a Rwenzori lábánál fekvő Kasese városához, majd kisbuszokkal az esti szálláshelyünkre utazunk. Elfoglaljuk a Trekkers Hostelben a szobáinkat és egy pár órás séta keretében felfedezzük a környéket. Este program megbeszélést tartunk és megismerkedünk a hordárjainkkal. Szállás: hostel.
  • 2. nap Rwenzori trekking: Trekkers Hostel (1450 m), Sine Hut (2585 m)

    3
    Reggeli után indulunk szállásunkról, és jó 2 km gyaloglás után, körülbelül 1 óra alatt elérjük a Nemzeti Park bejáratát, ahol megváltjuk a belépőt és a parkőrök tájékoztatnak bennünket a látogatási előírásokról. Utunk ezután emelkedni kezd az esőerdőben, ahol a buja növényvilág, a gigantikus lobéliák, a 6 méter magas moha lepte óriáshangák mellett rengeteg madarat megcsodálhatunk, nagy eséllyel találkozhatunk majmokkal, néha 15-20 fős csapatokban haladó zászlós farkú kolobusz majmok szökdelnek a fák tetején, vad csimpánzok keresztezhetik az ösvényünket, szerencsés esetben pedig Afrika egyik legszebb főemlősét, a csuklyás cerkófot is láthatjuk. A 10 ágyas Sine-menedékház hatalmás fák között, egy keskeny gerincen helyezkedik el 2585 méter magasan, széles verandájáról pedig csodás panoráma tárul az erdőkre és a sziklákra zúduló vízesésre. A pompás Enock-vízesés alig 200 méterre van a menedékháztól és csodás alkalmat nyújt néhány felejthetetlen fotó készítésére.
    Szállás: menedékház, ellátás: reggeli, ebédcsomag, vacsora.
    Táv: kb. 9 km, szintemelkedés: kb. 1150 m fel, menetidő: 5-6 óra.
  • 3. nap Sine Hut (2585 m), Mutinda Hut (3688 m)

    3
    Reggeli után tovább indulunk, utunk hol meredeken felfele vezet a hegygerincre, hol lefelé ereszkedik a völgybe, miközben keskeny vízfolyások, moha borította erdőségek, csobogó vízesések között haladunk. Mintegy két kilométer és 550 m szint legyűrése után elérjük a Kalalama táborhelyet, ahol kicsit megpihenhetünk. Ösvényünk innentől igazán vadregényes környezetben kanyarog, a hatalmas hanga cserjék törzsét zöld moha borítja, e gyakran ködbe burkodódzó vidék igazi misztikus hangulatot áraszt. Mai szállásunk, a Mutinda tábor 3688 méteres magasságban, egy patak mentén található. Itt megpihenünk kicsit, hogy aztán a késő délután folyamán újult erővel kapaszkodjunk fel a Mutinda kilátóhoz, 3925 méterre. Innen pazar látvány tárul elénk az egész Rwenzori hegyvonulatra, visszafelé pedig egészen Kasese városáig, illetve a George-tóra.
    Szállás: menedékház, ellátás: reggeli, ebédcsomag, vacsora.
    Táv: kb. 7 km, szintemelkedés: kb. 1120 m fel, menetidő: 6-7 óra.
    Mutinda-kilátó: táv: 2 km, szintemelkedés: kb 240 m fel / le, menetidő: 2-3 óra.
  • 4. nap Mutinda Hut (3688 m), Bugata-tábor (4062 m)

    3
    Ma a Mutinda-völgyben haladunk tovább, amely egy mocsaras vidék, különösen az esős évszakban, azonban ügyesen, zsombékról zsombékra lépve szépen haladhatunk előre, miközben a színes virágokban, az óriási szenéciókban és a hatalmas lobéliákban gyönyörködhetünk. A Mutinda csúcsok, a környező vízesések látványa lenyűgöz mindannyiunkat. Ezután a kiszélesedő Namusangi-völgyben haladunk tovább, útunk utolsó szakasza meredeken visz fel egy gerincre, ahol a mai szállásunk található. A Bugata tábor 4062 méter magasan a Bugata tó fölött helyezkedik el, az előttünk levő csúcsok többnyire havasak, a völgyben pedig az Afrika és a Kanganyika tavakra, továbbá számtalan kisebb csúcsra nyílik kilátás. A tábor felszereltsége kiváló, napelemes lámpák adnak fényt, segítőink meleg vízet is forralnak számunkra egy gyors fürdőzéshez.
    Szállás: menedékház, ellátás: reggeli, ebédcsomag, vacsora.
    Táv: kb. 8-9 km, szintemelkedés: kb 550 m fel, 80 m le, menetidő: 4-6 óra.
  • 5. nap Bugata-tábor (4062 m), Bamwanjara-hágó, Butawu-tábor (3974 m)

    4
    Reggeli után indulunk tovább a Bamwanjara-hágón át. Az út folyamatosan emelkedik lápos, mocsaras vidékkel tarkítva, és a már megszokott színes növényzet sem hiányzik. A skarlát nektármadár gyakori ezen a környéken, a hatalmas lobélia nektárja a fő táplálékforrás számára. A 4450 m magas hágóra felérve tisztán látjuk az összes hóborította csúcsot, egy védett kilátóhelyen gyönyörködhetünk a fantasztikus tájban, s remek fotókat készíthetünk. Innen meredek, gyakran saras ösvény vezet a Butawu-táborba, azonban a csodás látvány kárpótol minket a Kachope és Kitandra tavakra, valamint a gyakran hófödte Mount Baker csúcsra. Az éjszakát 3974 méter magas gerincen töltjük.
    Szállás: menedékház, ellátás: reggeli, ebédcsomag, vacsora.
    Táv: kb. 6 km, szintemelkedés: kb 400 m fel, 480 m le, menetidő: 4-5 óra.
  • 6. nap Butawu-tábor (3974 m), Margherita-tábor (4485 m)

    4
    A Scott Elliott hágón át kellemes út vezet a Mt. Stanley gerincre, fel egészen 4485 méterre, a Margherita táborba. Az itt található, sziklák által védett természetes menedék biztosított szállást 1906-ban Savoyai Lajos Amadé abruzzoi herceg nagyszabású expedíciójának is. A biológusokból, geológusokból és fotósból álló csapat 1906. június-júliusában mászta meg a hegyet és egyedülálló fejezetet nyitott a hegymászás történetében, valamit Afrika felfedezésében. A korábbi évek megválaszolatlan és vitatott földrajzi kérdéseire is tudott választ adni, hogy vajon tényleg léteznek-e gleccserekkel teli, óriási hegyek az Egyenlítőn. Egyes csúcsok a mai napig őrzik azokat a neveket, melyeket az olasz herceg választott. A tábort, továbbá a Rwenzori főcsúcsát pedig Savoyai Margit királynőről nevezte el. Talán ebből a táborból nyílik a legszebb kilátás a Mt Baker-re, a Scott Elliot hágóra és a Mount Stanley magasan fekvő gleccsereire.
    Szállás: menedékház, ellátás: reggeli, ebédcsomag, vacsora.
    Táv: kb. 5 km, szintemelkedés: kb 500 m fel, menetidő: 4-5 óra
  • 7. nap Margherita-tábor, Margherita-csúcs (5109 m), Butawu-tábor

    5
    A mai napon 4485 méterről vágunk neki a Margherita csúcsnak, 5109 méter magasra, majd visszatérünk a Margherita táborba, onnan pedig tovább ereszkedünk a már ismerős Butawu táborba. Hajnali 02:00 órakkor kelés, majd gyors reggeli után elkezdünk mászni, hogy még napfelkelte előtt elérjük a Stanley-gleccsert. Az út meglehetősen erőt próbáló, főképp, ha hó és jég borítja. Amint a gleccsert elértük, kicsit könnyebbé válik a terep, azonban a csúcsig még küzdenünk kell, rossz idő esetén az út igen csúszós lehet. Közvetlenül a csúcs alatt nemrégen kötelek és létrák lettek kihelyezve, ami jelentősen megkönnyíti a mászást. A csúcsról elénk táruló látvány pedig azonnal kárpótól bennünket minden nehéz pillanatért! A csúcsfotók elkészítése után elkezdünk leereszkedni vissza a Butawu táborba, ahol az éjszakát töltjük. Szállás: menedékház, ellátás: reggeli, ebédcsomag, vacsora.
    Táv: kb. 13 km, szintemelkedés: kb 625 m fel, 1135 m le, menetidő: 9-12 óra
  • 8. nap Butawu-tábor (3974 m), Oliver-hágó (4505 m), Kiharo-tábor (3430 m)

    4
    Korai reggeli után indulunk utolsó előtti túrázós napunkra. Az út kezdetén még lefele ereszkedünk egy picit, majd a szenécio erdő közötti meredek ösvényeken felkaptatunk a 4505 méter magas Oliver-hágó sziklás, gránitos nyergébe. Itt pihenünk egyet, majd tovább indulunk immár lefelé. Napsütéses időben ezen a környéken szirti borzokat láthatunk napozni, s ha különösen nagy szerencsénk van, még a rwenzori leopárdot is lencsevégre kaphatjuk. Bundája miatt az orvvadászok előszeretettel vadászták őket az elmúlt években, így ma már csak igen ritkán láthatóak. Ennek a szakasznak a teljesítése igen nehéznek mondható, a látvány azonban minden egyes percben kárpótolni fog minket a fáradalmakért. Estére érkezünk meg a 3430 méteres magasságban kialakított Kiharo-táborba, ahol hordáraink már meleg vacsorával fognak várni minket.
    Szállás: menedékház, ellátás: reggeli, ebédcsomag, vacsora.
    Táv: kb. 16 km, szintemelkedés: kb 700 m fel, 1150 m le, menetidő: 8-12 óra
  • 9. nap Kiharo-tábor (3430 m), Trekkers Hostel (1450 m)

    3
    Bőséges reggeli után folytatjuk a leereszkedést és újra az esőerdő fenséges, mohákkal vastagon borított fái és égig érő páfrányok között találjuk magunkat. Élvezzük a zöld, dús vegetációt, az ösvény mentén nyíló színes virágokat, s a fák ágai közt kis szerencsével a különösen látványos fekete-fehér szőrű kolobusz majmokat is megfigyelhetjük. A völgy a vörös bóbitás antilopnak is otthont ad, gyakori látvány a kaméleon és a Rwenzori turákó sikító hangját is hallhatjuk. A völgyben tovább ereszkedve az Edward-tó és a Queen Elizabeth National Park látványa gyönyörködtet, míg vissza nem érünk a Kilembe bázisra. Szállás: hosztel, ellátás: reggeli, ebédcsomag. 
    Táv: kb. 15 km, szintemelkedés: kb 350 m fel, 1980 m le, menetidő: 7-9 óra
  • 10/+0. nap Kasese, Entebbe / Bwindi Nemzeti Park

    Akik csak az alapprogramot választották, azok számára a mai napon szervezett program már nincs. Egy helyi guide kiséretével Kasessebe utaznak, ahonnan a kis Cessna géppel Entebbébe repülnek. A reptérhez közeli helyi szálláson lesz idő kipihenni a mászás fáradalmait, vagy megismerni Entebbe látványosságait. A nemzetközi járat másnap hajnalban indul, így az éjszakát Entebbébe töltik. 

    Akik részt vesznek a háromnapos gorilla tracking hosszabbításon, velük egy hosszabb utazásra indulunk Uganda varázslatos keleti országrészébe. Az afrikai Nagy-hasadékvölgyben elterülő Edward-tó mellett metszük a legendás Queen Elizabeth Nemzeti Parkot, ahol némi szerencsével útközben a nagyvadak közül is láthatunk majd párat! Célunk azonban a gorilla tracking színhelyéül szolgáló Bwindi Áthatolhatatlan Nemzeti Park lesz, ahol fantasztikus esőerdei környezetben kiépült szálláson leszünk. Szállás lodge, ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 11/+1. nap Bwindi Nemzeti Park: gorilla tracking

    A mai nap hosszabbításunk csúcspontja, amely felteheti a koronát az egzotikus ugandai utazásunkra!  Az országban mára már kevesebb mint 400 egyedre csökkent hegyi gorillák száma. Nagyrészük a Bwindi áthatolhatatlan esőerdeiben élnek, az erdő mélyén még mindig olyan háborítatlanul, mint ahogy több ezer évvel ezelőtt. A gorilla tracking egy életre szóló élmény, mely visszarepít bennünket egy kicsit a múltba, amikor még ezek az óriások uralták a dzsungeleket. Egy rövid időre belepillanthatunk ezeknek az emberszabásúaknak az életébe. Helyi vezetőnk egy rövid bemutatást tart a gorilla les szabályairól és utána gorillacsaládonként egy max. 8 fős csapat vág neki a buja növényzetű esőerdőnek, hogy a gorillákat megtalálja. Utunkat kiváló nyomkövetők és vadőr kíséri. Nem tudhatjuk, hogy meddig fog tartani az út a gorillákig, de miután megtaláltuk őket, egy órát tölthetünk velük. A tracking után, ha marad idő, akkor több fajta opcionális program közül lehet választani, mint például biciklizés a parkban, illetve a környező falvakban; séta a faluban iskolalátogatással, a  kórház megtekintésével, helyi alkoholos főzetek kipróbálásával. Szállás: lodge, ellátás: reggeli, csomagolt ebéd, vacsora.
  • 12/+2. nap Bwindi Nemzeti Park, Entebbe

    Kényelmesen elfogyasztott reggelink útán elbúcsúzunk a mesés Bwindi Nemzeti Parktól és majd' egy napos utazásra indulunk vissza Entebbébe. Utunk során ismét lehetőségünk adódik a nagyvadak nyomába eredni, hiszen több nemzeti parki területet is érintünk majd. Mbarara városba érve megebédelünk, azt követően pedig az egyenlítő felé vesszük az irányt, ahol egy hosszabb fotószünetet is tartunk. A következő megállónk már Entebbe lesz, ahol egy kényelmes hotelben elfoglaljuk szállásunkat majd egy közös búcsúvacsora keretében nosztalgiázásba kezdünk utazásunk legjobb pillanatairól. Szállás: szálloda, ellátás: reggeli és ebéd.
  • 13/+3. nap Entebbe

    Repülőnk indulásának függvényében hazaindulunk, a mai napon szervezett programunk már nincs.


Út ára tartalmazza

Az alapprogram során: 

- a szállást Kaseseben hostelben, 2 éjszakára, reggelivel
- a 8 napos trekking túrát menedékházban 
- a 8 napos trekking során a teljes ellátást (reggeli, ebédcsomag, vacsora)
- a hegyi vezetők és teherhordók díját
- a túrához szükséges speciális felszerelést (gumicsizma)
- a csúcsmászáshoz szükséges technikai felszerelést (beülő, hágóvas, jégcsákány, karabinerek, sisak)
- a Rwenzori nemzeti park belépődíját (245 USD)
- a szervezést és a magyar nyelvű túravezetést

A hosszabbítás során: 

- szállást 2 éjszakára lodgeban és egy éjszakára szállodában
- három reggelit, három ebédet és két vacsorát
- a transzfereket 
- angolul beszélő helyi guide-ot 
- a gorilla tracking engedélyt
- a nyomkövetők és vadőr díját  

Út ára nem tartalmazza

Az alapprogram során:

- a nemzetközi repülőjegyeket
- a belföldi repülőjegyet (kb. 500 USD oda-vissza)
- a repülőtéri transzfereket
- a kötelező borravalókat (150 USD),
- a védőoltásokat (sárgaláz ellen kötelező!) 
- az utasbiztosítást
- továbbá az ugandai vízumot (50 USD)

A hosszabbítás során: 

- a kötelező borravalót (50 USD)
- a gorilla les engedélyt: 300.000 Ft (nem lemondható, nem átruházható!)
- az utasbiztosítást 
- az entebbei vacsorát
- a repülőtéri transzfert

Árfolyam

Fontos! Utazásunk árát 360 Ft / 1 USD árfolyamig tudjuk tartani. Ha a dollár (USD) ára az utazás indulását megelőző 35. napon ezt meghaladja, akkor árkorrekcióra kényszerülhetünk. Árkorrekció esetén az utazási szerződésünkben rögzített szabályok szerint járunk el.

Repülőjegy

A garantált indulást követően fontos minél hamarabb megvásárolni a repülőjegy(ek)et.

Utunkhoz a kiutazás egyénileg történik, a szükséges repülőjegye(ke)t irodánkon keresztül is meg tudod vásárolni. Ha nem irodánkon keresztül vásárolod meg, kérjük egyeztess ügyfélszolgálatunkkal. 

A program az első szálláson kezdődik és az utolsó szálláson fejeződik be, a repülőtéri transzfer árát az út ára nem tartalmazza.

A nemzetközi repülőjegy tájékoztató ára alapprogram esetén (Budapest - Entebbe - Budapest útvonalon) 320.000 Ft - 450.000 Ft-tól. (2024.szeptember 27.)

A belföldi repülőjegyek tájékoztató ára alapprogram esetén (Entebbe – Kasese - Entebbe útvonalon) kb. 500 USD körül alakul, melyet kizárólag irodánkon keresztül tudsz megvásárolni. 

A nemzetközi repülőjegy tájékoztató ára alap-, és kiegészítő program esetén (Budapest - Entebbe - Budapest útvonalon) 230.000 Ft - 410.000 Ft-tól. (2024.szeptember 27.)

A belföldi repülőjegyek tájékoztató ára alap-, és kiegészítő program esetén (Entebbe – Kasese útvonalon) kb. 300 USD körül alakul, melyet kizárólag irodánkon keresztül tudsz megvásárolni.

Utazás

repülő, kisbusz, terepjáró, taxi

Létszám

Tájékoztató létszám: 4-8 fő. Az utat minimum 4 fő befizetése esetén indítjuk el.

Túra nehézsége

Milyen nehéz feljutni a Rwenzorira?

A Kilembe útvonal némileg hosszabb, de látványosabb és változatosabb a Rwenzorira jelen pillanatban vezető két ösvény közül. Az ide látogató legtöbb túrázó a 6-7 nap alatt is teljesíthető Central circuit utat választja, de véleményünk szerint sokkal fontosabb valóban kiélvezni azt az egyedülálló természeti környezetet, amit a Rwenzori hegyen találunk, időt szánni rá, kényelmesen, egy jobb akklimatizációt biztosító útvonalon haladni felfele. Mindezt úgy, hogy ezen az útvonalon szinte egyedül csak mi járunk. A túra első két napján ugyan több túrázót is láthatunk, akik néhány napos könnyű trekkingre neveznek be a trópusi esőerdők övezetében, de a felsőbb régióban előfordulhat, hogy valóban csak mi táborozunk majd a szeneciókkal és lobéliákkal övezett tengerszemek partján! Útvonalválasztásunkat elsősorban a természeti látnivalók szépsége és a minél biztosabb akklimatizáció határozta meg.

A Kilimandzsáró és Mount Kenya túrákkal ellentétben csak nagyon kevesek merészkednek a Mount Stanley 5109 méter magas csúcsára, és ez a túra valóban nem való mindenkinek!  A csapadékos időjárás és a nehéz terep következtében a trekking komoly kitartást és elszántságot igényel minden résztvevőtől. A jó esőöltözet és vízálló bakancs itt valóban nélkülözhetetlen, sőt a legnehezebb, mocsaras részeken való átkeléshez gumicsizmát is használnunk kell. A gleccserek általános visszahúzódása következtében pedig a csúcsmászás is egyre technikásabb, alapvető gleccserjáró ismeretek, hágóvas és jégcsákányhasználat, stabil mozgáskoordináció ezen a túrán alapvető követelmény. A nehézségekért cserébe ellenben egy olyan egyedi, elvarázsolt vidéket fedezhetünk fel, amely jó eséllyel örökre rabul ejt mindenkit, aki idáig elmerészkedik. Afrika egyik utolsó, szinte teljesen érintetlen vadonjából járunk! Szállásunk a túrán menedékházakban, kiépített táborhelyeken lesz, esetenként sátrakat is használhatunk. Minden nap a természet közvetlen közelében ébredünk és fekszünk. Felszerelésünk nagy részét teherhordóink viszik, a teherhordónak maximum 20 kg nehéz táskát adhatunk át. Mi csupán a napi szükséges felszerelést tartalmazó kishátizsákkal túrázunk.

A túrán való részvétel feltétele a magashegyi túrázásban való jártasság,  minimum 4000 méteres magasságot elérő trekking túrák sikeres teljesítése, valamint a túravezetővel történő személyes konzultáció! Jelentkezéskor a megjegyzés rovatban kötelező jelleggel kérjük felsorolni az elmúlt két évben általad végrehajtott túrákat, magashegyi mászásokat! Jelentkezésed a Rwenzori csúcsmászásra akkor válik érvényessé, ha az előzőekben felsorolt feltételek teljesültek, s irodánk a visszaigazolást megküldte.

A nagy tengerszint feletti magasság miatt már 3000 méter felett kicsit nehezebb légzésre kell számítani, amit fokozatos, lassú emelkedéssel, lassú haladással, megfelelő akklimatizációval igyekszünk enyhíteni. Az oxigénhiányos környezetre mindenki szervezete másképp reagál, de 4000 méter fölött már általánosan jelentkezhetnek a magashegyi betegség enyhébb, nem veszélyes, de kellemetlen tünetei: tompa fejfájás, álmatlanság, hányinger, étvágytalanság. Erre mindenképpen fel kell készülni. A tünetek esetleges súlyosbodása esetén az érintett résztvevőnek a túrát azonnal meg kell szakítani, és alacsonyabb tengerszint feletti magasságba kell visszaereszkedni. A túra során rendszeresen, minden reggel megmérjük a résztvevők véroxigén szintjét és pulzusát, hogy az akklimatizációt pontosan nyomon kövessük! A túra jellegéből adódóan ezt a programunkat 55 év felett csak kimondottan jó kondícióval, túrázási gyakorlattal rendelkezők részére ajánljuk! A részletes napi program megvalósítása az alapvető cél, de az időjárás és a résztvevők fizikális erőnléte, illetve esetleges akklimatizációs problémák lehetőséget adnak a túravezetőnek arra, hogy amennyiben szükséges, a meghirdetett sorrenden változtasson, vagy a programon módosítson.

Fontos! Programunkon magashegységi túrázásról van szó, ahol sok, a programot befolyásoló, előre nem látható körülmény léphet fel. Emiatt a túra eredményességét nem garantálhatjuk, vis maior esetében, például nagyon kedvezőtlen időjárás miatt akár az utolsó szakaszról is visszafordulhatunk! Az utazási iroda nem vonható felelősségre a változásokért. Az extrém körülmények adta programváltozás, útvonal módosítás kérdésében mindig a túravezető dönt, döntése minden utasra kötelező érvényű!

Szállás

Kaseseben egyszerű hostelben, 2 ágyas szobákban alszunk. Panzióink helyi színvonalúak, ami elmarad az európaitól, de a tisztaságra természetesen figyelnek itt is. Nem szabad tehát európai jellegű szállodára várni, de a helynek és a túra jellegének megfelelő legjobb lehetőséget mindig a legjobb tudásunk szerint biztosítjuk. A Rwenzori trekking alatt menedékházakban, vagy speciális sátrakban alszunk. A sátrat, matracot helyi partnerünk biztosítja, saját meleg hálózsákra azonban szükség van. (A hálózsák komfort fokozata legalább a -5 C fok körüli tartományban legyen!) A fürdési lehetőség a trekking során korlátozott, tisztálkodásra reggelente és este kapunk egy-egy lavór meleg vizet. Zuhanyzásra csak a túra után lesz lehetőségünk, ezért javasoljuk, hogy nedves törlőkendőt hozz magaddal.

Terület

Hova megyünk, mit kell tudni a Rwenzori-ról?

A Rwenzori-hegység viszonylag kis kiterjedésű, de látványos hegylánc Közép-Afrikában Uganda és a Kongói Demokratikus Köztársaság határán. Hivatalosan körülbelül 1980 óta Rwenzori-hegység a neve, mert ez a forma jobban tükrözi a helyi törzsek által használt elnevezés hangalakját, mint a korábbi Ruwenzori írott alak. Gyakran Mt. Rwenzori néven is utalnak rá.

A 120 kilométer hosszan és 65 kilométeres szélességben elterülő hegylánc legmagasabb pontja 5109 méter. A legmagasabb csúcsokat állandó hó födi, ami Afrikában kuriózum: a Rwenzori hegyein kívül csak a Kilimandzsárónak és a Kenya-hegynek van állandó hósapkája. A Rwenzorit gyakran azonosítják a Ptolemaiosz által leírt hegyekkel, amelyeknek hava szerinte a Nílust táplálják („a Hold hegyei”), de a leírás nem nyújt elegendő bizonyítékot ehhez az azonosításhoz..

A hegység hat, mély völgyek elválasztotta tömbből áll. Ezek: a Baker-hegy, az Emin-hegy, a Gessi-hegy, a Luigi di Savoia-hegy, a Speke-hegy és a Stanley-hegy. A Stanley-hegy a legnagyobb, jó néhány csúccsal, amelyek közül a Margherita-csúcs az egész hegység legmagasabb csúcsa. A hegyeket a földkéreg lemezeinek mozgása gyűrte fel a Kelet-afrikai Hasadékvölgy (a Nagy-hasadékvölgy afrikai része) nyugati, Albert-hasadékánál. A régió nagy páratartalmú, a hegyeket gyakran burkolják be felhők.

A hegylánc változatos vegetációval rendelkezik a trópusi esőerdőktől a magashegyi rétekig, és híres faunája is, amely az erdei elefántoktól az emberszabású majmok különböző fajain keresztül a csak itt élő madárfajokig terjed. Egy zónája hat méter magas, mohával borított cserjés hangáiról (Erica arborea), egy másik három méteres kék lobéliáiról nevezetes. A hegylánc jó része a világörökség része. Gondozója az ugandai Rwenzori-hegység Nemzeti Park és a kongói Virunga Nemzeti Park.

Ki fedezte fel először a Rwenzorit?

Az európai utazók közül először Henry Morton Stanley pillantotta meg a Rwenzorit 1889-ben. A hegységet gyakran burkoló felhők magyarázhatták, hogy a megelőző két évtized felfedezői nem látták a hegyeket.
Stanley helyettese és katonai parancsnoka június 7-én a nem afrikaiak közül elsőként mászott a hegyekre, háromezer méter fölé hatolva. A fő csúcsokra először Luigi Amedeo, Abruzzi hercege mászott fel, 1906-ban. A Luigi di Savoia-hegy az ő nevét viseli.

Szeretnénk felhívni figyelmedet, hogy Afrikában, így Ugandában is fel kell készülni az itthonitól eltérő mentalitásra, az egyszerű viszonyokra a közlekedési eszközök, a szállások színvonalát illetően. Rendkívül fontos, hogy az esetlegesen kialakuló váratlan helyzeteket Ti is a megfelelő pozitív hozzáállással és megértéssel kezeljétek, és inkább a kaland és kihívás ízét érezzétek meg benne! Természetesen helyi partnereink és túravezetőink elsődleges célja az, hogy a tervezett programmenetet maximálisan teljesítsék, a kényszerű változtatások esetén megfelelő alternatív programokról gondoskodjanak, ugyanakkor a váratlan helyzetekkel való szembesülés a túra résztvevőitől is bizonyos alapvető alkalmazkodóképességet és csapatszellemet követel. A váratlan körülmények, repülők menetrendjének változása, járatok késése, rossz időjárási viszonyok, szervezési nehézségek, avagy egyéb, előre nem látható tényezők (vis maior) következtében fellépő, előre nem várt extra költségvonzatok a mindenkori részvevőket terhelik! Megértéseteket köszönjük!

Időjárás

Mikor érdemes a Rwenzorira menni?

A Rwenzorin való túrázásra a január-februári, valamint a július-augusztusi időszak a legideálisabb. Az október-novemberi rövidebb, kisebb, illetve március-májusi nagy esős évszak után a táj friss, üde zöld. Mivel az egyenlítő alatt járunk, a hazai téli hónapok alatt itt igazi nyári időjárást élvezhetünk. A Rwenzori lábánál kellemesen meleg, alapvetően párás idő várható, reggelente napsütéssel, melyet napközben intenzív felhősödés követ, napközben 25 Celsius fok, hajnalban 10-15 Celsius fok körüli hőmérséklettel. A gyalogtúrán a tengerszint feletti magassággal csökken a hőmérséklet is. Reggel általában derült idő fogad, majd felhősödés kezdődik, melyekből délutánra eső, heves zápor, a magasabb régiókban hóesés, hózápor is könnyen kialakulhat. 3000 méter fölött hajnalban gyenge fagy, napközben 10-15 Celsius fok lehetséges, míg a trekking felsőbb szakaszain, 4000 méter környékén és afölött éjszakára, hajnalra akár –5 Celsius fok alá is csökkenhet a hőmérséklet, így éjszakára rendkívül fontos a megfelelő téli hálózsák. Napközben a réteges öltözék javasolt, a hőérzetet nagyban befolyásolja a napsütés. Ha süt a nap, a levegőt sokkal melegebbnek érezzük!

A Rwenzori-hegységben gyakoriak az esők, akár száraz évszakban is, ezért a jó minőségű esőkabát, esőnadrág, poncsó, hátizsákvédő mindenképpen legyen nálunk!

Felszerelés

Milyen felszerelés kell a Rwenzorira?

Nagy túrazsák: ebbe kerül a felszerelésed nagy része, a trekking túrán ezt a zsákot a teherhordók hozzák, így javasoljuk, hogy amolyan „nyűhetőbb”, erősebb anyagú hátizsákot hozzál! Nem árt, ha vízálló anyagból készült, ha nem, akkor a ruhádat mindenképpen csomagold zacskókba! Fontos tudnod, hogy a teherhordók maximum 20 kg csomagot cipelnek! Közepes méretű utazótáska (a hegyi túrára felesleges felszerelést ebben tudod hátrahagyni), kis hátizsák (a napi szükséges felszereléssel, ami mindig nálad van), meleg hálózsák (a hegyi túrán éjszakánként előfordulnak mínuszok, így fontos, hogy a komfort fokozat - nem az extrém érték! - mindenképp a –5 fok körüli tartományba nyúljon!). Lehetőleg vízálló túrabakancs, váltásnak túraszandál vagy edzőcipő, fejfedő, túraöltözet, jó esőkabát, esőnadrág, meleg ruha, meleg sapka és kesztyű, arcvédő maszk, papucs, termosz (!), egészségügyi ragtapasz, naptej. Mivel a felsőbb régiókban kiterjedt hómezőkre is számíthatunk, ezért jó minőségű UV-szűrős napszemüveg (gleccserszemüveg), kamásli mindenképp legyen nálatok! Fontos a fejlámpa a tartalék elemmel, az éjszakai táborozáshoz ez nélkülözhetetlen! A termosz szintén kiemelt fontosságú, hogy elegendő meleg italunk legyen a csúcsmászás során! Javasolt legalább két hosszúnadrág, két pulóver, esőkabát és esőnadrág a várható csapadékra való tekintettel! A trekking során jó hasznát veszitek egy teleszkópos túrabotnak is. Fontos, hogy jól bejáratott, betört túrabakancsban gyere, mert a 8 napos gyalogtúra különben könnyen tortúrává válhat!

Mivel előfordult már, hogy a repülőgépre feladott poggyász esetenként csak késve érkezett meg, azt javasoljuk, hogy a túrázáshoz nélkülözhetetlen felszerelésed (bejáratott túrabakancs, túranadrág, jófajta aláöltözet, soft-shell kabát, esőkabát) legyen rajtad, illetve a kishátizsákban, amit a repülőre felviszel. Hálózsákot, túrabotot, egyéb kiegészítőket szükség esetén kint is lehet bérelni, avagy vásárolni.

Partnerünk ajánlata:

Erre a túrára igazán kényelmes bakancsot kell magunkkal vinni. Egy ilyen univerzális minőségi bakancs nem csak ezen a túrán állná meg a helyét. Az alábbi Hanwag Tatra bakancs pont ilyen terepre ajánlott model

A Karl/Karla túranadrágok szinte bárhol használhatóak, mind a nyári hétvégi kirándulások, mind a magashegyi túrázások alkalmával egyaránt. Ez a típus a kopásálló, előavatott G-1000® Silent anyagból  készült. A nadrág lábszárhosszvégződése szegés nélküli, így könnyen a kívánt hosszra állítható.

Egy jól megválasztott hálózsák egy nehezebb túrán bizony megkönnyíti a regenerálódást. Ha jól alszunk akkor másnap újult erővel vethetjük be magunkat a kalandokba. A kérdés az hogy amikor alszunk a hálózsákban forgolódunk-e vagy zsákkal együtt vesszük fel az alvási pozicót. Ha így vagy úgy alszunk mindegyik helyzetre van megoldás. Fjällräven Move with Bag vagy Fjällräven Move in Bag.

Higiénia

Milyen a higiénia Ugandában?

A csapvíz, avagy a forrásvizek fogyasztását nem javasoljuk. A városokban, falvakban egyszerűen lehet palackozott vizeket kapni, de a gyalogtúra idejére a környezet megóvása érdekében jó ötlet itthonról víztisztító tablettákat vinni. Ilyen víztisztító tablettát a legtöbb túraboltban beszerezhetsz.

Ugandában kötelező a sárgaláz elleni védőoltás, amit a budapesti oltóközpontban tudsz beszerezni! Fontos, hogy az erről kiállított sárga oltási könyvedet az útra hozd magaddal!

A javasolt védőoltások tekintetében időben keresd fel az oltóközpontot.

A 2000 méter fölötti régiókban a malária nem jellemző. Komoly veszélyhelyzet nincs, a megelőzésre érdemes figyelni, napközben szúnyogriasztót használni (melynek hatóanyagtartalma magas, 30% feletti, pl. Off! Active), este szúnyogháló alatt aludni. Gyógyszeres védekezés is lehetséges, a malária elleni tabletta lehetséges mellékhatásai végett javasoljuk azonban, hogy konzultálj háziorvosoddal, vagy kérd az oltóközpont tanácsát!

Élelem

A Rwenzori trekking során teljes ellátást kapunk: a táborhelyeken megreggelizünk, napközbenre ebédcsomagot kapunk, a következő táborhelyre megérkezvén pedig segítőink meleg vacsorával várnak. A további étkezés önellátó. Javasoljuk, hogy a túra közbeni energia utánpótlás biztosítására hozz magaddal itthonról némi élelmiszert: keksz, energiaszelet, szőlőcukor, olajos magvak, aszalt gyümölcs, a hazai ízek kedvelőinek jófajta szárazkolbász, avagy pick-szalámi. :-)

Pénz-ügy

Mi Uganda hivatalos fizetőeszköze?

A helyi fizetőeszköz az ugandai shilling (UGX). USD-t érdemes vinni magunkkal, amit a helyszínen tudsz ugandai shillingre váltani. 1 USD = kb. 3706 UGX (2024. augusztusi adat). Bankkártya használatára is van lehetőség, leginkább a VISA terjedt el, MASTER Card-ot nagyon korlátozott számban lehet alkalmazni. Költőpénznek nagyjából annyi Ft-ot ajánlunk, amennyit itthon is elköltenél (étkezés, innivaló esetén) természetesen ez sokkal kevesebb és több is lehet, egyéntől és vérmérséklettől függően. Egyéb kiadásokra, mint emléktárgyak, ajándékok érdemes még pénzt váltani, illetve a helyben fizetendő költségekre, mint a belépőkre, fakultatív programokra. Általánosságban jellemző, hogy étteremben hagyunk borravalót, illetve majd az ugandai segítőink munkáját a túra után díjazzuk! Figyeljünk arra, hogy az amerikai dollár (USD), amit magunkkal hozunk, 2011. utáni bankjegyekben legyen!

Helyszínen fizetendő költségek tájékoztató árai:

- repülőtéri transzfer megközelítőleg: 40-50 USD/taxi. Az egyéni árakat a létszám és a repülési menetrendek befolyásolják, ezek ismeretében optimalizáljuk a transzfereket.
- ugandai vízum: 50 USD
- borravaló a teherhordóknak, helyi vezetőknek a túrán: kb. 150 USD
- Rwenzori Nemzeti Park belépő díja: 245 USD - bankkártyával kell kifizetni!

- a gorilla trekkingen a helyi vezetőknek kötelező borravaló: kb. 50 USD

Vám

Mi szükséges az Ugandába történő beutazáshoz?

2018. április hónaptól az Ugandába utazni szándékozók vízumkérelmeiket kizárólag online rendszeren keresztül nyújthatják be. Ez a rendelkezés vonatkozik a turista célú, valamint a kelet-afrikai közös vízumra is. A vízumigénylő felület a következő linken keresztül érhető el: https://visas.immigration.go.ug

A vízum igényléshez szükség van az alábbi dokumentumok feltöltésére: 

1. az útleveled bio data, azaz fényképpel és adatokkal ellátott oldalára
2. egy fényképre a sárgaláz oltást igazoló oltásikönyv megfelelő oldaláról
3. egy 4*5 cm méretű útlevélképre

Fontos, hogy a feltöltött dokumentumok mérete: 5-250 kilobyte között legyen, formátumuk pedig lehet: pdf vagy jpeg!

A vízumigénylés ára 50 USD + 3% pótilleték, aminek fizetését szintén az online rendszeren belül kell intézni. 

Az útlevél a belépéstől számítva hat hónapig kell, hogy érvényes legyen.

Belépéskor kérik a sárgaláz oltást igazoló oltási könyvet, kérjük, hogy ezt hozd magaddal! 

A mindenkori határátlépési információkról a konzuli szolgálat oldala ad aktuális és részletes tájékoztatást. Mindenki maga felelős azért, hogy azoknak a személyi feltételeknek megfeleljen, amik az utazáshoz szükségesek!

Csomag

A repülőre felvihető kézipoggyász és a feladott nagy poggyász súlykorlátját mindig az adott légitársaság határozza meg a megvásárolt jegy függvényében.
Az utazás alatt csomagjaink végig velünk lesznek, de a napi programhoz felesleges részüket természetesen az aktuális szállásokon tudjuk hagyni.

Biztosítás

Kell biztosítást kötni a Rwenzorira?

Kötelező!

Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás, kiegészítő sport extra kategóriával együtt, ami - többek között - kiterjed hegymászásra, sziklamászásra, via ferratára, canyoningra, valamint olyan jellegű túrázásra is amely, speciális eszközök (kötélbiztosítás, hágóvas, jégcsákány) használatát indokolják. Mivel a legtöbb biztosítás felső magassághatára 3500 méter környékéig terjed csak, javasoljuk irodánkban megkötni az Európai Utazási Biztosító (EUB) Air & Cruise Outdoor elnevezésű utasbiztosítási termékét, amely alapján a  biztosító kockázatot vállal Világ-1 területi hatállyal, kizárólag az Eupolisz utazási iroda által szervezett vadvízi evezésekre, raftingra és tengerszint felett legfeljebb 7.150 méteren történő trekking túrákra is.

Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. Érvényes biztosítás hiányában a túrán való részvételt megtagadjuk. Kérjük, nézd meg, van-e érvényes utasbiztosításod! Amennyiben rendelkezel már utasbiztosítással, ellenőrizd le, hogy kiterjed-e a fent írt speciális sport extra kategóriára is! 

Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes utas- és sztornó biztosításainak megkötésére van lehetőség, az alábbiak szerint: 

Alapprogramon történő részvétel esetén:

Önállóan is köthető utasbiztosítás: Air & Cruise Outdoor: 29.250 Ft/fő 
Önállóan is köthető sztornó biztosítás: A biztosító által meghatározott értékhatár meghaladása miatt sajnos nem tudunk kötni.
Sztornóbiztosítás és utasbiztosítás együtt: Storno Kombi, ami a részvételi díj 4%-a (önrész: 0-10 %), és az utasbiztosítás együtt: 77.210 Ft/fő 

Alap- és kiegészítő programon történő részvétel esetén:

Önállóan is köthető utasbiztosítás: Air & Cruise Outdoor: 33.750 Ft/fő 
Önállóan is köthető sztornó biztosítás: A biztosító által meghatározott értékhatár meghaladása miatt sajnos nem tudunk kötni.
Sztornóbiztosítás és utasbiztosítás együtt: Storno Kombi, ami a részvételi díj 4%-a (önrész: 0-10 %), és az utasbiztosítás együtt: 103.670 Ft/fő 

Gorilla les engedélyre köthető biztosítás: 

Önállóan is köthető sztornó biztosítás: Storno Basic, ami a részvételi díj 5%-a (önrész: 20 %): 15.000 Ft/fő 

A feltüntetett összegek a teljes részvételi díjra vonatkoznak, amennyiben jogosult vagy törzsutas kedvezményre, akkor annak százalékával megegyező mértékben csökken a stornóbiztosítás díja. Fontos, hogy amennyiben szeretnél sztornó biztosítást megkötni, azt csak az első befizetéssel egyidejűleg teheted meg, később már nem!

Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu



A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.