Szarvasbőgés
Nyárutó a Duna-Dráva Nemzeti Parkban
Ha szeretnéd követni, mi történik ezzel az úttal, akkor érdemes felirtakoznod a hírlevelünkre, ebben az új időpontok vagy új programok meghirdetéséről minden esetben tájékoztatunk.
Hírlevélfeliratkozás - csak akkor küldjük, ha tényleg információt akarunk közölni :)
-
1. nap Budapest, Szekszárd-Bárányfok, Malomtelelő, Pörböly, Budapest
Találkozó vasárnap reggel 5.45-kor a XI ker. Pázmány Péter sétány és a Magyar Tudósok krt. sarkán levő parkolónál (az ELTE új épületei mellett, a Petőfi-hídtól 3 percre, az A38 hajó magasságában). Indulás Budapestről reggel 6 órakor. Néhány órás buszozás után megérkezünk a Szekszárd mellett 6 kilométerre lévő Bárányfokra, ahol szakvezető segítségével egy tanösvényt, majd egy kiállítást tekintünk meg. A tanösvényen tett túrán megismerkedhetünk az alacsony és magas ártér jellegzetes növényvilágával. A vaddisznók jellegzetes túrásának nyomával mindenhol találkozhatunk. Ha elég óvatosak vagyunk, akkor vadászó, vagy szomjukat oltó vadakat is megpillanthatunk, de szürke gémet, nagy kócsagot szinte mindig látni. Az 'élet az ártéren' kiállításnak a Duna gemenci árterületén álló, Frigyes főherceg vadászkastélyát mintázó, vörösfenyőből készült épület ad otthont, amely vadásztrófeáinak bemutatását szolgálta a budapesti millenniumi kiállításon. A hangulatos belső térben a dunai ártér természeti és kultúrtörténeti értékeit diorámák, korabeli fotók és használati eszközök mutatják be. Az emberi szem számára rejtett élethelyzetek, élőhelyek tárulnak fel, és megelevenednek az eltűnt ártéri mesterségek is. Ez után rövid utazással jutunk Pörbölyre, ahol a kisvasút megérkezéséig elfogyasztjuk ebédre szánt szendvicseinket, majd félórás utazással elérjük a délutáni túránk kiinduló pontját. A Malomtelelő-tó környéke fokozottan védett, kirándulásunk során vezetőnk bemutatja a területen élő vízimadarakat, valamint a Duna mederváltozásairól, az erdő- és vadgazdálkodásról is beszélgetünk. Késő délután visszavonatozunk Pörbölyre, ahol megnézzük az Ökoturisztikai Központ kiállítását (erdészet, vadászat, méhészet). Innen indulunk az est fénypontját jelentő Nyéki Holt-Duna Tanösvényre, ahol magát a bőgést fogjuk megfigyelni. A szakvezetőnknek természetesen ismét sok kérdést tehetünk fel, például, hogy mi a különbség a barcogás és a bőgés között. A sok információ mellett remélhetőleg újabb különleges élményekkel gazdagodunk. A program este 22.00 órakor ér véget. Budapestre a tervek szerint hajnal 1 óra körül érünk.
Út ára tartalmazza
Út ára nem tartalmazza
Utazás
Létszám
Túra nehézsége
Terület
Mi is az a szarvasbőgés?
Röviden: a háremüket őrző bikák riválisaik elriasztása, erejük fitogtatása céljából bőgnek.
Kicsit szakszerűbben: az ivarérett gímbikák ebben az időszakban néhány ivarérett nőivarú egyedet, ünőt és tehenet terelnek kisebb csapatba, így alakítják ki az úgynevezett háremet. Fizikai erejüket fitogtatva törekednek a bikák arra, hogy az általuk őrzött hárem kizárólagos urai maradjanak. Amíg minden nőivarú egyedet meg nem termékenyít, a bika a hárem körül marad, éberen vigyázza, hogy másik bika ne juthasson háreme közelébe. Ha másik, háremet alakítani még nem tudó bika közelít, ezt észlelve a hárembika először hanggal figyelmezteti a távolmaradásra, ha ez eredménytelen, akkor megverekszenek a hárem birtoklásáért. Amelyik bika a "harcban" elfárad, az megfutamodik, és a párzási időszak végéig folytatja más háremek felkeresését. Az ilyen gyengébb, megfutamított, háremtől elkergetett, de ivarérett bikákat nevezik viselkedésük miatt kereső bikáknak. Ezt a viselkedést a gímbikára jellemző hangadás kíséri, más hangot hallat az imponálni akaró, mást a kereső, mást a háremvédő, fajtársait riasztó bika. Kialakul a jellegzetes hangorkán, a több szólamú, hangerejű szarvasbőgés. A természet őserejének ez a máshoz nem hasonlítható hangjelensége, az emberben áhítatot, borzongást vált ki. Nem véletlen hogy a vadászírók ebben az időszakban az erdőt a természet templomának nevezik, a gímbika hangját pedig orgonaszóhoz hasonlítják.
Szerencsés esetben hallani lehet az egymásnak feszülő, verekedő bikák agancsainak csattogását is. Hihetetlen élmény elmélyülni a természet ezen ritka jelenségének hallgatásában.
Forrás: http://vadaspark.blog.hu/2009/09/05/szarvasboges_2
Időjárás
Felszerelés
A szakszerűen megválogatott felszerelésekkel utazásod során könnyebben fogsz megküzdeni az elemekkel, eltöltött időd még inkább élménnyé válhat. Partnerünk, a MOUNTEX, a hiányzó felszerelések beszerzéséhez a következő kategóriákat ajánlja:
Hátizsák | Kis hátizsákok (0-25 L) | Pénztárcák, utazási kiegészítők | Övtáskák
Tábori konyha | Evőeszközök, kiegészítők | Kulacsok, termoszok
Cipő, zokni | Túrabakancsok | Túracipők | Zárt orrú szandálok | Szandálok | Papucsok | Zoknik
Túra ruha | Aláöltözetek | Eső-, és héjkabátok | Nyári sapkák, kalapok | Polárok, mellények |