Hangulatos téli túrák a csodálatos Bihar-hegységben
Mindannyiunk által szeretett Bihar-hegységbe régóta nem vezettünk téli túrát, így hosszú idő elteltével most visszatérünk a méltatlanul hanyagolt hegységünkbe. A Bihar kiváló téli túraterepként szolgál, ráadásul kevesen járják, így igazi hótalpas magashegyi élményekkel gazdagodhatunk a háromnapos hétvégénk során. Túránk első napján a Sík-havas gerincére túrázunk el, amely tiszta idő esetén a legszebb „napnyugta pontja” a Bihar-hegységnek. Középső napunkon a történelmi vármegye határon emelkedünk az Erdélyi-szigethegység legmagasabb pontjára: a Nagy-Biharra (1849 m), amelyről 360 fokos panoráma nyílik Erdély és a Partíum vidékére. Túránk méltó lezárásaként a Pádis-fennsíkra utazunk, ahol a Mócok temploma pléh fedele alól tekintünk majd szét a Sík-havas hóval fedett gerincére, egykori gyepűhatárunk vidékére. Szállásadóink jóvoltából finom és bőséges erdélyi falatok kerülnek majd az asztalainkra, amelyekből természetesen nem hiányozhat a csorba leves és a ţuică sem.
Melyek a Bihar-hegység legfontosabb látnivalói?
- Pádis-fennsík
Időpontok
-
2024. március 15 → 17.
-
1. nap Budapest, Pádis-fennsík, Varasó-rét, Szeglethavas (1627 m), Kiskoh
3Budapesten a XI ker. Pázmány Péter sétány és a Magyar Tudósok krt. sarkán levő parkolónál (az ELTE új épületei mellett, a Petőfi-hídtól 5 percre az A38 Hajóval szemben) találkozunk reggel 05:50-kor. Indulás 6:00 órakor! Gyors bepakolást követően útra kelünk és az M3-as autópálya felé vesszük az irányt. (Felszállási lehetőség: Geleji-pihenő, Debrecen) A határt Ártándnál lépjük át, majd Nagyvárad (Oradea), Belényes (Beius), Vasaskőfalva (Pietroasa) településeket a hátunk mögött hagyva érkezünk meg a Bihar-hegység lábához. A Köves-körös majd a Boga völgyébe érve elkeskenyedik az aszfaltút, és látványos mészkő sziklafalak között, meredek szerpentineket leírva érkezünk majd meg a Pádis-fennsík kezdetéhez, a Scarita-nyereghez, majd a híres pádisi ötöselágazáshoz, ahol leparkolunk a buszunkkal. Innentől már igazi havas terepre számíthatunk, így hát felcsatoljuk a hótalpainkat és a hópamacsokkal fedett lucfenyvesek közzé vetjük magunkat. Túránk során érintjük a kék sáv jelzést követjük, amely felvezet minket a Sík-havas gerincére. Látványos utunk során érintjük majd a Varasó-rétet, a télen pihenő esztenákat, és az Égett-kő tisztásást is. Késő délután érünk fel a Kopott-csapás nyergére, amelyről már pazar panoráma mutatkozik az egész Bihar-hegységre. Napnyugtára érünk fel az egykori gyepű vonalat is képező gerincre, amelynek Szeglet-havas nevezetű csúcsáról tekintjük meg a csodálatos naplementénket. Miután kortyoltunk párat a magunkkal hozott termosz meleg teájából, fejlámpáink fénye mellett ereszkedünk vissza a hangulatos lucfenyvesek közé. Kisbuszunkat elérve Kiskohra utazunk, ahol elfoglaljuk a szállásunkat és kiélvezzük a jól megérdemelt, vendégszerető szállásadóinktól kapott vacsorát. Táv: 15 km. Szint: 450 m fel és ennyi le. Szállás: panzió. Ellátás: vacsora. -
2. nap Kiskoh, Vartop, Nagy-Bihar-csúcs (1849 m), Kiskoh
3Bőséges reggelit követően egynapos hátizsákunkkal felkerekedünk és megcélozzuk az Erdélyi- szigethegység legmagasabb pontját, a Nagy-Bihart. A Vartop-nyeregben utazunk, ahol a sífelvonót használva csökkentünk a napi szint adagon, majd felcsatolva hótalpainkat küzdjük le a maradék szintemelkedést a Bihar- és Fehér-megye határát kirajzoló gerincig. Az Alsó-havas gyephavasi hegyhátát elérve már tulajdonképpen „örömhótalpazásban” folytatjuk utunk egészen a csúcsig, a lassan, éppen csak emelkedő gerincen. Utunk során érintjük a „Visszhangos-követ”, amely a mócok körében legendákkal átszőtt helynek számít, majd az 1510 méter magas Bihar-nyerget, amely hajdan fontos átjáró volt a Körös és Aranyos vidéke között, emellett pedig „leányvásárok” helyszínéül is szolgált. Már közel a Tv-reléállomás épületével ellátott csúcs, amelyhez azonban még majd’120 métert kell emelkednünk fél kilométeres távon. A csúcsról tiszta idő esetén páratlan 360 fokos panoráma terül elénk, amely minden fáradtságunkért kárpótolni fog. A „Nagy-Bihar panorámáját” hazánk első tudományos barlangkutatója Schmidl Adolf 1863-ban rajzolta meg, amely fontos lépcsőfok volt a Szigethegység tudományos feltárásában. Extrém tiszta idő esetén egész Erdélyt keresztbe lehet látni a Radnai-havasoktól a Déli-Kárpátok vonulatáig, a Nagy-Alföldtől a Gyalui-havasokig. Miután kigyönyörködtük magunkat vissza hótalpazunk Vartopra és egy búcsúest keretében megünnepeljük az aznapi teljesítményünket a szállásunkon. Táv: 16 km. Szint: 450 m fel és le. Szállás: panzió. Ellátás: reggeli és vacsora. -
3. nap Kiskoh, Bál-rét, Glavoj-rét, Ponor-rét, Mócok temploma, Budapest
3Újabb kalandos napra ébredünk. Reggelink elfogyasztását követően elhagyjuk a szállásunkat és az összes csomagunkkal ismét a Pádis-fennsík felé vesszük az irányt! Kisbuszunkat a Scarita-nyeregnél hagyjuk és a kis táskáinkat magunkra véve először a víznyelőkkel tarkított Bál-rétet keresztezzük, amely egykoron „leányvásárok” színhelyéül szolgált a Mócok körében. A Gavoj-réthez érve már találkozhatunk a faluban lakók nyáron büfékként működő így-úgy összetákolt kalyibáival. Hótalpainkkal a Ponor-rét felé vesszük az irányt, amely Románia legnagyobb felszíni dolinája, a Bihar-hegységi háromlépcsős vízrendszer második foka, ahol a „Ponor-vízkeletből” felszínre kerülő Ponor-patak elnyelődik. Ez a víz kerül a felszín alatt később a Csodavárba, majd onnan Galbina-kőközbe. A Ponor-vízkelet irányába fordulunk és a Jegenyefenyő-völgyön keresztül a Rotunda-rétig emelkedünk. Itt elérjük a Pádis telep rohamtempóban épülő turistaszállásait, amelyek kíséretében túránk kilátópontjáig haladunk. A Mócok templomáról nyíló kilátás méltó zárása lesz a három napos Bihar- hegységi túránknak, amelyről tiszta idő esetén a Sík-havas gerincére, a Kék-Magurára és a Pádis telepre nyílik remek kilátásunk. Miután kigyönyörködtük magunkat visszaereszkedünk a kisbuszunkhoz és megkezdjük hazautazásunkat. Táv:12 km. Szint: 400 m fel és le. Szállás: panzió. Ellátás: reggeli.
Út ára tartalmazza
- a szállást apartmanban 2 éjszakára, 2-4 ágyas, fürdőszobás szobákban,
- a félpanziós ellátás (2 reggeli és 2 vacsora),
- a szervezést, és a magyar nyelvű túravezetést.
Út ára nem tartalmazza
- a hótalpak helyszíni bérleti díját (30 lej/fő a 3 napra).
- a biztosítást,
- a félpanziós ellátáson kívüli étkezéseket.
Árfolyam
Utazás
Létszám
Túra nehézsége
Szállás
Terület
A Bihar-hegység az Erdélyi-szigethegység központi magja, és annak legmagasabb vonulata, hatalmas kiterjedésű É-D irányú gyephavasi gerinccel, amely a Nagyváradot – Kolozsvárral összekötő Sebes-körös völgyétől az Aranyos-folyó völgyéig nyúlik le. A terület a Körösök, a Kis-Szamos és az Aranyos forrásvidéke. Felépítésileg igen mozaikos hegység több részre is bontható, központi magja a világhírű, mindössze 36 km 2 területű Pádis-fennsík mészkő vidéke, amelyben hihetetlen gazdagságú felszíni és felszín alatti mészkőformák (pl: Csodavár, Ponor-rét stb…) fordulnak elő. Déli része az „Alsó-havas” vonulata, amelyben a Szigethegység legmagasabb csúcsa: a Nagy-Bihar tetőzik 1849 m magassággal. A terület feltárása Czárán Gyula nevéhez fűződik, aki birtokai összes jövedelmét a hegység feltárására fordította, az így kialakult turistaút-hálózat nagy része addig alig járt, vagy egyáltalán nem ismert vadonokba vezette a természetjárókat. Munkája nélkül a hegység ezen részei valószínűleg ma sem lennének járhatók.
Időjárás
Felszerelés
A túrához hozz magaddal jó minőségű, „láncos” hómacskát / csúszásgátlót vagy a hágóvasat, amit a bakancs talpára lehet erősíteni, mert az esetleges jeges, sziklás részeken nagyon jó hasznát veheted! Egy sima talpú bakanccsal a lefagyott gerincen nem lehet közlekedni! Hómacska hiányában a túravezető megtagadhatja a csúcsra és a gerincen való túrázást!
Amennyiben a hóviszonyok megkívánják és hótalpakra van szükség a túra teljesítéséhez, úgy azokat a helyszínen lehet bérelni. Ezek ára a hétvégi túrára 30 lej/fő.
A Karl túranadrágok, illetve a Karla túranadrágok szinte bárhol használhatóak, a nyári hétvégi kirándulások és a magashegyi túrázások alkalmával egyaránt. Ez a típus a kopásálló, előavatott G-1000® Silent anyagból készült. A nadrág lábszárhosszvégződése szegés nélküli, így könnyen a kívánt hosszra állítható.
Higiénia
Javasoljuk az EEK - Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltását (ingyenes), amivel a magyar egészségbiztosítás terhére vehetők igénybe azok az egészségügyi szolgáltatások, amelyek az adott tagállamban való átmeneti tartózkodás során orvosilag szükségessé válnak. Az utasbiztosítást nem váltja ki, de tapasztalataink alapján jelentősen megkönnyít egy esetleges egészségügyi alapellátást. Nem fedez például sem magán-egészségügyi ellátást, sem hazautaztatás költségét, de egy esetleges biztosítási kárigény intézését is megkönnyítheti. További információ itt.
Élelem
Pénz-ügy
Helyi fizetőeszköz a román lej (1 RON = 82 HUF). Mindenképpen azt ajánljuk, hogy még az utazás előtt, otthon váltsunk lejt, hogy az értékes túraidőből ne veszítsünk. Kártyával a településen nem lehet fizetni! Költőpénznek 15-20.000 Ft-nyi lej ajánlott, vérmérséklettől függően.
Vám
A határátkeléshez érvényes személyi igazolvány, vagy útlevél szükséges! Románia EU csatlakozása miatt a magyar (vagy egyéb EU) állampolgárok részére a kártya formátumú személyi igazolvány is elég a határ átlépéséhez. Nem magyar és nem EU állampolgárok kérjük, a jelentkezéskor az irodának jelezzék az állampolgárságukat!
Biztosítás
Kell biztosítást kötni a Bihar-hegységbe?
Kötelező!
Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás.
A biztosítás érvényességét indulás előtt a túravezetők ellenőrizhetik. Érvényes biztosítás hiányában a túrán való részvételt a túravezetők megtagadják.
Fontos! A hótalpazás biztosítási szempontból extrém sportnak minősül, ezért a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás, kiegészítő sport extra kategóriával együtt, ami - többek között - kiterjed olyan jellegű túrázásra is amely, speciális eszközök (hótalp) használatát indokolják. Kérjük, nézd meg, van-e ennek megfelelő érvényes utasbiztosításod!
Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes utas- és sztornó biztosításainak megkötésére van lehetőség, az alábbiak szerint:
Önállóan is köthető utasbiztosítás: Top Extra + sport extra: 5.220 Ft/fő
Önállóan is köthető sztornó biztosítás: Storno Basic, ami a részvételi díj 5%-a (önrész: 20 %): 4.995 Ft/fő
Sztornóbiztosítás és utasbiztosítás együtt: Storno Kombi, ami a részvételi díj 4%-a (önrész: 0-10 %), és az utasbiztosítás együtt: 9.216 Ft/fő
A feltüntetett összegek a teljes részvételi díjra vonatkoznak, amennyiben jogosult vagy törzsutas kedvezményre, akkor annak százalékával megegyező mértékben csökken a stornóbiztosítás díja. Fontos, hogy amennyiben szeretnél sztornó biztosítást megkötni, azt csak az első befizetéssel egyidejűleg teheted meg, később már nem!
Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu