Bejelentkezés

Tokaj-Bodrogzug Tájvédelmi Körzet

Evezés a Bodrog árterén

Nemzeti parkos túrasorozatunkat folytatva egyik legváltozatosabb kirándulásunkra várunk. Evezünk, borozunk, és természeti értékek tömege gyönyörködteti szemünket. Mindez a nagyhírű Bodrogzug varázslatos, vadregényes árterén válik valóra. A védett terület olyan, mintha nem is Magyarországon lennénk, hanem Brazília wetland-jein. A csatornák, holtágak, mint valóságos vízi utak kanyarognak, üde lombú fák kísérik őket, a lágy szélben a rétek magas füvei lengedeznek. A bedőlt, korhadó rönkökön békák, mocsári teknősök napoznak, és fel-felröppen egy gém, vagy más, elegáns madár. Néhol átevezhetünk egy rét fölött, a növények alulról simítják a kenut. Mi is kiszállhatunk a térdig-derékig érő vízbe. A természet neszei törik meg csak a csendet. A tökéletesség ölén egyetlen dolog édesítheti még tovább életünket: a szamorodni.

Az ártér a Tisza és a Bodrog között elterülő, több ezer hektáros terület. Nyáron, szárazság idején a szomszédos falvakból kihajtják a teheneket a rétre, a halászok a leapadt csatornákban varsáikat ellenőrzik. De tavasszal, mikor lezúdul a hegyekből az ár, a területet elönti a víz. Ilyenkor a természet önmaga lehet. Szemtanúi lehetünk, milyen lehetett valaha az Alföld, és a folyók széles övezete. Az ár levonulása után a gátak között a víz sokáig megmarad. Különleges feltételek uralkodnak itt, amihez élet minden formája a hosszú idők alatt már hozzászokott. A sekély vízbe halak tömege úszik ki ívni, de békák sokasága is itt ragasztja a felszín alatti levelekre kocsonyás petefüzérét. Kócsagok, karcsú gázlómadarak terített asztalt találnak itt. A nyugalom és a természet gazdagsága lehetővé teszi, hogy ritka fajok is fészkelnek a rejtett nádasokban.

A pontosság kedvéért szögezzük le: Bodrogzugnak semmi köze nincs a raftinghoz. Itt áll a víz, nem tajtékzik. Szelíden, barátságosan áll, minket várva.
Ez a programleírás jelenleg archív. Aktuálisan nincs hozzá tervezett időpontunk, az is előfordulhat, hogy később más formában szervezzük meg.
Ha szeretnéd követni, mi történik ezzel az úttal, akkor érdemes felirtakoznod a hírlevelünkre, ebben az új időpontok vagy új programok meghirdetéséről minden esetben tájékoztatunk.

Hírlevélfeliratkozás - csak akkor küldjük, ha tényleg információt akarunk közölni :)

  • 1. nap Budapest, Tokaj, Bodrogzug-ártér

    2
    Budapesten, a Hősök teréről, a Műcsarnok melletti parkolóból indulunk szombat reggel 6.00 órakor (az Időkeréktől). Találkozás 05.45-kor! Néhány órás buszozás után megérkezünk Tokajba. Elfoglaljuk Bodrog parti szállásunkat, majd strandruhát öltünk, felvesszük a kenukat és evezőket. Néhány instrukció és bíztató szó kíséretében vízre szállunk. Ismerkedünk a hajózással, és bemelegítésként a folyón elmegyünk a gátig. Itt átlépjük a hétköznapok kapuját, és beevezünk a béke birodalmába. Nézelődünk, figyeljük a hangokat és illatokat, lassan csordogálunk. Követjük a csatornák tekervényes útját, és ha megfelelő a tempónk, elérhetünk egy falut, Zalkodot. Kenuinkat a szélső házak mellett hagyva besétálhatunk egy üdítőért a helyi műintézménybe. Délután visszafordulunk. Útközben sokszor megállunk, hátradőlve megpihenünk, élvezve a Nap sugarait, gyönyörködve a békés tájban. Keresünk optimális mélységű szakaszt, ahol lehet hűsölni, néhány tempót úszni. Este melegebb ruhát öltünk, és Tokajban egy étteremben élvezhetjük a helyi halételeket (harcsapaprikás túrós csuszával, normál- és korhely halászlé, stb.). Ezt követően fakultatív program keretében borkóstolásra indulunk. A kulináris élvezetek mellett olyan információkkal fogunk gazdagodni, amivel bátran indulhatunk a Milliomosok Műsorában is. Hány literes a gönci hordó? Mi a puttony? Mi az aszú, hogyan készül az aszútészta? Miből lesz a fordítás, és miben különbözik ez a máslástól? A sok-sok borkészítési eljárás bizony kemény munkára hív: mindet meg kell kóstolnunk. A hazaút fáradalmaira és a holnapra is gondolva butykosainkat teletöltetjük, és csendben hazatérünk. Hazatérve egy rövid kitekintésre lesétálhatunk a folyópartra. Ilyenkor egészen más arcát mutatja a táj. Itt a sötét még sötétebb, mint otthon, jobban látszanak a csillagok is. Érzékeink ráállnak a hangokra, tekintetünket a feketeségbe fúrva legfeljebb árnyakat látunk. A csend is más, mint nappal. A hűvös, tiszta levegő páradús, együtt lélegzünk a természettel.
  • 2. nap Tokaj, Bodrogzug-ártér, Budapest

    2
    Reggeli után felöltjük evezős felszerelésünket, és összepakolunk. Holminkat egy kijelölt helyiségben letesszük. Ezután egy újabb útvonalon ismerkedünk az ártér labirintusával: a Balota-tavat keressük fel. Neve szláv eredetű, és mocsarat jelent. Így nem meglepő, hogy a feltöltődés nyomaként gazdag vízi növényzet övezi ezt a patkó alakú holtágat. Amint apadni kezd az ártér, és innen is visszahúzódik a víz, a felszínt ellepik a sekélyebb környezetet kedvelő növények, mint a kolokán. A morotvát kísérő erdőből fekete gólyák, réti sasok, barna kányák röppennek fel. Evezés közben az élővilágot csodálva, pihengetve élvezzük az életet. A sekélyebb szakaszokon gázolhatunk a felmelegedett, térdig érő vízben, vagy akár úszhatunk is egyet. Délután visszatérünk a vízibázisra. Kimossuk a kenukat, leadjuk az evezőket. A szálláson átöltözünk, és kortyolunk egy utolsót a jófajta tokaji levegőből. Büszkén tekintünk az ártérre, és a nádasok közé elrévedve tudjuk, testünkkel szolgáltuk a természetvédelmet. Vérünket adtuk a következő szúnyognemzedékért. Az esti órákban érünk Budapestre.

Út ára tartalmazza

az utazást busszal, a szállást (5-6 fős szobákban, ágyneművel, mosatási díjjal, idegenforgalmi adóval), kenubérlést, a tájvédelmi körzet belépési engedélyének árát, valamint a szervezést és a vezetést.

Út ára nem tartalmazza

a biztosítást, borkóstolást (1.500 Ft/fő). Étkezés önellátó.

Utazás

autóbusszal.

Létszám

35-45 fő.

Túra nehézsége

könnyű vízitúrák, hétköznapi erőnléttel gond nélkül teljesíthetőek.

Szállás

Kőházban, 5-6 fős elhelyezéssel. Az épület egy kollégiumnak ad otthont, ami emeletes ágyakkal van felszerelve.

Terület

Tokaj Budapesttől kb. 230 kilométerre fekszik. Ott néhány kilométeres körzetben fogunk vizitúrázni. Általánosságban szokásos hazai körülmények várnak minket. Ha kevés volt a téli csapadék, a vízállás kicsi. A csatornákban, morotvákban ilyenkor is van bőségesen, de a rétek többnyire szárazak. Ha nagy volt az áradás, a vízszint is magas. Extrém esetben az egész vidék tengerré változik, amiből csak a félgömb alakú füzek, magasabb fák erdőfoltjai állnak ki. A felszín alatt pedig nem a szél, hanem a lassú áramlatok lobogtatják szelíden a fűszálakat.

Időjárás

Késő tavaszra jellemzően kellemes hőmérséklet, napsütés, és csapadékhiány várható, de fel kell készülni a hűvösebb, csapadékos időjárásra is.

Felszerelés

Laza nyári ruha, sapka, napszemüveg, az evezéshez fürdőruha, hosszú ujjú vékony ing, popsi alá kispárna, érzékeny tenyerűeknek biciklis-, vitorlás- ill. kondis kesztyű, valamint naptej, szúnyogriasztó. A kedvezőtlenebb időjárásra is számítva esőkabát, réteges túraöltözet, váltásruha, váltás cipő, az esti programokhoz hosszú nadrág és dzseki. A napi felszerelést (tartalék melegebb ruhát, vizet, élelmiszert) érdemes egy vastag nejlonzsákba, vagy (kb. 30 l-es) kisebb műanyaghordóba tenni. Mentőmellényt kapunk, de ha van sajátod, nyugodtan hozd azt. Alkalmanként ki kell szállni a hajóból, ilyenkor sárba lépünk. Jó idő esetén ezt legpraktikusabb mezítláb megoldani, de alkalmas a gumicsizma, vagy egy kidobásra megérett régi cipő. Néhol gallyak vagy kőtörmelék is lehet, ezért mindenképp érdemes legalább egy strammabb papucsot hozni. Az ágynemű kiegészítésére vihetünk hálózsákot arra az esetre, ha hideg lenne éjszaka.

Higiénia

A higiénikus viszonyok jók. Egy-két alapvető orvosságot érdemes magaddal hoznod: láz-és fájdalomcsillapító, görcsoldó, széntabletta illetve sebfertőtlenítő és ragtapasz, valamint fásli.

Élelem

A túra önellátó. Az élelmiszereket célszerű itthonról vinni, amiből a napi túrákra szendvicseket lehet készíteni, továbbá csokit, szőlőcukrot, müzliszeletet, gyümölcsöt. Este lesz lehetőség meleg ételt vacsorázni egy Tisza-parti étteremben, amely a halételek specialistája (természetesen nem csak hal kapható).

Pénz-ügy

Élelmiszerre, folyadékpótlásra igény szerint. A fakultatív borkóstoló ára: 1.500 Ft/fő (5 fajta borból, pogácsával, előadással). A részvételi szándékot kérjük jelentkezéskor jelezni.

Csomag

Célszerű egy nejlonzsákot vagy kis hordót vinni a napi túrázásokhoz, amibe vizet, elemózsiát, esőkabátot teszünk. A nagy csomagot csak a szállásokra megérkezve tudjuk a buszból kivenni!
A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.