Bejelentkezés

Via ferrata: Salzkammergut (3 nap)

Élményferráták az Alpok egyik legszebb tóvidékén

Salzkammergut az Alpok gyöngyszeme, hiszen hihetetlenül sokszínű táj ez, vannak itt hófödte hegycsúcsok, kristálytiszta mélykék tavak, mesebeli hegyi falvak és megannyi természeti csoda. Ezek között a nem mindennapi díszletek között űzheted kedvenc sportodat, ha velünk tartasz erre a hosszú hétvégére. Három nap, három fantasztikus ferráta, három csodaszép kis tó társaságában. Egyik ferráta sem gyerekjáték, de a megmászásukért kapott élmény sem lesz az! Ha túl vagy már a kezdő ferrátákon és láttál már közelebbről néhány D nehézségű szakaszt is, ne habozz sokat, itt a helyed!
 
Ez a programunk a Salzkammergut gyalogtúrás programunkkal párhuzamosan halad, egy autóbusszal utazunk, és a napi túráink is hasonló térségekbe vezetnek – csak más-más utakon.
 
A via ferrata, vagy klettersteig egy olyan szakasza a sziklafalnak, amely biztosítási elemekkel és a haladást megkönnyítő eszközökkel van ellátva. A biztosítási elemek  alapvetően acélkötelek, láncok. A haladást segítő eszközök lehetnek mesterséges lépések, fogások, cövekek, kampók, létrák. Az így kiépített rendszerhez, a sziklához biztosított drótkötélhez egy speciális biztosító eszköz, a beülőnkhöz rögzített ún. via ferrata-szett / klettersteig-szett segítségével csatlakozunk.  (Ez nem más, mint egy energia-elnyelő féken átvezetett duplaszárú „kantár” két gyorszáras karabinerrel.) A felszerelés használatát a helyszínen a túravezetők megmutatják, és begyakoroltatják, majd tapasztalt vezetésükkel biztonságok körülmények között túrázunk az Alpok hegyvilágában. Ezeken a túráinkon érezhetjük igazán a hegyek erejét és az ember kicsinységét a természet nagyságához képest. Egészen újszerű fogalmat kapunk a hegyek olykor megközelíthetetlen vad, és vadságában is gyönyörű világáról.
Nehézségi fokozatok:
A - könnyű: Jól kitaposott ösvény hegyi terepen, nem túl meredek emelkedővel. A biztosítási elemek leginkább a  biztonságérzet fokozását szolgálják. A klettersteig szett nem szükséges.

B - kissé nehéz: Az A nehézségű terephez képest meredekebben emelkedő terep, ahol a természetes lépések mérete egyre kisebb, de nem kell keresni, egyértelműek. A fogások nagyok, kézre esnek. Egyre több biztosítási elem segítí a haladást, helyenként rövid függőleges, vagy kitett szakaszon. Itt már mászni is kell, de leginkább a lábunkat használva, a kezekre eső terhelés minimális, inkább biztosítja haladásunkat. A klettersteig szett ajánlott.

C - nehéz: Meredek, vagy nagyon meredek, sokszor függőleges falakon vezető út, a természetes lépések és fogások egyre kisebbek, de még egyértelműek. A kezekre jutó terhelés egyre nagyobb. A haladást segítő kiépített mesterséges elemek között nagyobb a távolság. Csak stabil mozgáskoordinációval, jó kondícióval rendelkező kezdőknek ajánlott. A klettersteig szett mindenkinek kötelező.

D - nagyon nehéz: Nagyon meredek, függőleges, helyenként áthajló szakaszokon át vezető út. A mesterséges lépések, fogások közötti távolság még nagyobb, a szikla természetes fogásai, lépései egyre kisebbek, ritkábban fordulnak elő. A lépés néha csak tapadás. A kezeket, valamint az egész testet jelentős terhelés veszi igénybe, a klettersteig szett használata egyre nagyobb odafigyelést és erőkifejtést igényel. Klettersteig szett kötelező.

E - extrém nehéz: Függőleges falak, sok áthajló szakasszal, amelyek megmászása komoly izomerőt igényel, főleg a felsőtesttől. Természetes fogások, lépések alig vannak, tapadásosak, vagy apró peremek,  mesterséges elemek csak az áthajló szakaszokon vannak. Pihenési lehetőség minimális, így jó erőbeosztásra, biztos mozgásra van szükség.  Klettersteig szett kötelező. 

A via ferratak a nehézség szempontjából természetesen változatosabbak ennél a skálánál, ezért gyakran használnak átmeneti osztályozást, mint pl. C-D, vagy amikor egy adott kategóriát árnyalnak plusszal, vagy minusszal, pl. D+.
 
Fontos! Interneten történő jelentkezéskor kérjük az egyéb megjegyzés rovatban (útleveled száma és érvényessége, foglalkozás, stb mellett) mindenképpen tüntesd fel azt is, hogy milyen méretű pólót hordasz! Ez a via ferrata felszerelések (beülő) méretének meghatározásához szükséges, a póló mérete és a felszerelés mérete általában megegyezik.
  • 1. nap Budapest, Hallstatt, Gosausee, Hallstatt

    3
    Indulás Budapestről reggel 5.30-kor. Találkozás 5.10-kor a XI ker. Pázmány Péter sétány és a Magyar Tudósok krt. sarkán levő parkolónál (az ELTE új épületei mellett, a Petőfi-híd, budai hídfőtől 5 percre az A38 hajóval szemben). Kora délután érkezünk a Hallstatti-tó partjára. Gyorsan felverjük sátrainkat a kempingben, majd elindulunk az első napi mászásunkra. A fantasztikus panorámájú Gosautalba repít a buszunk. Az itt található Gosausee egy meseszerű kis tengerszem körbezárva pazar, hófödte csúcsokkal. A Laserer-ferráta („C”) ebbe a kis tavacskába benyúló sziklafalon vezet. Először egészen közel mászunk a víztükörhöz, majd egyre magasabbra kapaszkodunk, néhol U-alakú vasak, néhol létra segít ebben. A ferráta vége fele még egy függőhíd is vár ránk, ami csupán csak két drótkötélből áll, egyiken lépdelünk a másik meg a biztosítást szolgálja. Miután túlvagyunk ezen a nagyon izgalmas és gyönyörű környezetben haladó technikás steigen, teszünk egy sétát a völgyben, megkerüljük a tavat, majd megpihenünk a partján található hüttében. Szállás: kemping, ahol két éjszakát töltünk. (Menetidő: 3 óra, ebből mászás 1,5 óra, szintkülönbség: 200 méter fel/le.)
  • 2. nap Hallstatt, Postalm, Hallstatt

    4
    Reggeli után buszra szállunk és meglátogatjuk Postalm szurdokvölgyét, hogy egy igazán kalandos mászás részesei lehessünk. 50 perc buszozás és negyed óra gyaloglás után érjük el a Postalmklamm ferráta /D/ beszállását. Rögtön egy izgalmas függőhídon kell átkelnünk, miközben alattunk a mélységben dübörög a patak. Ha ez tetszett, jó napunk lesz mert még háromszor fogunk átkelni a szurdok felett, ebből még kétszer különböző fajtájú függőhídon és egyszer pedig a drótkötél segítségével kell átlendülnünk a túloldalra. Az átkelések között mesterséges lépések és fogások segítik mászásunkat a szurdok falán, de lesz időnk gyönyörködni a patak formálta, vájta sziklákban és medencékben is. Egy gyönyörű vízesés medencéjében ebédszünetet tartunk, mert a következő szakaszon szükségünk lesz némi plusz energiára. A ferráta befejezése egy nagyon szép és technikás sziklafal lesz, amit ki is lehet kerülni ha valaki ideérve már nagyon elfáradt. Aki viszont megpróbálja, annak egy rendkívül élvezetes mászásban lehet része ráadásul felülről is megcsodálhatja a szurdokvölgyet és annak meseszép vízeséseit. Az autóbuszhoz 10 perc sétával érünk vissza. A nap hátralévő részében meglátogatjuk a festői szépségű Hallstatti-tó strandját és megismerkedünk a világörökség részét képező Hallstatt mesebeli városkájával. Szállás: kemping. (Menetidő: 5 óra, ebből mászás: 3-4 óra, szintkülönbség: 500 méter fel.)
  • 3. nap Hallstatt, Altaussee, Loser(1838 m), Budapest

    4
    Reggel fájó szívvel pakoljuk össze sátrainkat. Utolsó napi célunk a Loser 1838 méteres csúcsa. Mikor már a tó (Altausseer-see) fölötti szerpentinen kacskaringózunk buszunkkal, érezzük, hogy ez egy különleges mászás lesz. Ehhez a Loser Panorama Klettersteignek („D") minden adottsága megvan: gyors megközelíthetőség, csodálatos látvány, tökéletes sziklafal és remek vonalvezetés. A Loserhüttétől bő félóra gyaloglás után már a sziklafal alatt találjuk magunkat. Egy szép nagy függőleges kitett sziklafallal kezdünk és ez a kitettség érzés végigkísér az egész ferrátán, kárpótlásként a Dachstein hófödte csúcsaiban és alattunk az Altaussee mélykék vízében gyönyörködhetünk. Sportos, nehéz, de nagyon jó mászás után az út felénél megpihenhetünk egy hosszú párkányon. Innen egy rövidebb D-s szakasz után könnyű mászással elérjük az út egyik kulcshelyét, egy meredek felszökést, majd a „Sisi" pillér leküzdése után a csúcskereszt mellett találjuk magunkat. A csúcscsoki és jó néhány fotó elkattintása után legyaloglunk a Loser-hüttéhez ahol egy korsó szépen habzó sör mellett vagy épp ebéd közben megosztjuk élményeinket. Kora délután indulunk Budapest felé, ahova a várható érkezés a késő esti órákban lesz (22-23 h). (Menetidő: 4-5 óra, ebből mászás: 3 óra, szintkülönbség: 450 méter fel/le.)

Út ára tartalmazza

- az utazást autóbusszal,
- a szállást kempingben, saját sátorban,
- a szervezést,
a szükséges felszerelések használatának költségeit (beülő, Y-szár, sisak),
- a magyar nyelvű túravezetést.

Út ára nem tartalmazza

Az étkezést és a biztosítást.

Utazás

Légkondicionált autóbusszal utazunk, melyet egy gyakorlott gépkocsivezető vezet. Oda- és visszaúton kb. 3 - 4 óránként tartunk negyedórás pihenőket, amikor benzinkutaknál, nagyobb parkolókban, autós pihenőhelyeknél állunk meg. A pihenőhelyek mosdóiban néha fizetni kell, ezért jó, ha van aprópénz. Az autóbuszra a helyfoglalás az előleg-befizetés sorrendjében történik. A teljes csoport elhelyezése érdekében az iroda fenntartja magának a jogot, hogy az autóbuszon való elhelyezésen változtasson.

Létszám

Tájékoztató létszám: 8-24 fő. Az utat minimum 8 fő befizetése esetén indítjuk el.

Túra nehézsége

Kezdőknek nem szabad ide jelentkezni. A Salkammergut via ferratái jó kondíciót, sportos lendületet követelnek meg tőlünk. Napi 5-7 órás túrázásra kell számítani, néhol rendkívül változatos terepen. A sziklás szakaszokon kiépített via ferrata, azaz az út mentén végighúzódó, biztonságot garantáló drótkötelek, mesterséges fogások, létrák, hidak segítik előrejutásunkat. Az út egyéb szakaszai hagyományos túrázást jelentenek, néhol meredek kaptatókkal. Minden nap jelentős szintkülönbséget kell megtennünk, mindezt néhol szédítő mélységek, hatalmas függőleges sziklafalak mentén, a kiépített létrákba, drótkötelekbe kapaszkodva. Ezért kimondottan fontos a stabil mozgáskoordináció, elengedhetetlen a szédülésmentesség!
 
Fontos! Ehhez a túrához via ferrata tapasztalat feltétlen szükséges, kezdőknek a Hohe Wand vagy a Rax via ferráta útjainkat javasoljuk!

Szállás

Két éjszakát töltünk egy hallstatti kempingben, saját sátorban. A kemping területén kulturált vizesblokk, kis konyha, vendéglátóegység található. A közvetlen közelben van Hallstatt ingyenes strandja, maga a világörökség részét képező város pedig tíz perces sétával elérhető.

Terület

A világörökségi védelmet élvező terület az 574 km²-es Dachstein északi felére terjed ki, amely tulajdonképpen a Salzkammergut kelet–nyugati irányú, triászkori mészkőből felépült, zömök tagja. A 3000 méteres magasságot is elérő, gleccserekben gazdag, karsztosodott hegységet nyugatról és északról a Traun U alakú folyása, valamint a fjordszerű Hallstatti-tó övezi, délnyugati partján a Salzberg meredek hegyoldala és a tópart közötti Mühlbach-hegyfokra épült Hallstatt városával. A hegyvidéki terület karrokban, töbrökben és barlangokban rendkívül gazdag. A hegyet borító erdőségek a sólepárlás szolgálatában nagyrészt eltűntek, a havasi legelők az állatok nyári legeltetésének helyszínei voltak egészen a 18. századig…

Időjárás

A kora nyári időszakban változékony, esetenként szélsőséges magashegységi időjárásra is kell számítanunk. Bármikor előfordulhat eső vagy hirtelen zápor, ezért különösen fontos a vízálló ruházat. Napközben 15-25 fok közötti hőmérséklet várható, ami természetesen a tengerszint feletti magasság és éppen aktuális időjárási frontok függvényében változik. Főleg a nyitottabb, kitett gerinceken és a csúcsok közelében erős, viharos szél gyakran előfordul. Viharos, rossz időjárás esetén természetesen nem megyünk fel a gerincekre, csúcsokra, hanem egyéb túraösvényeken túrázunk.

Felszerelés

A változékony időjárás miatt fontos, hogy minden eshetőségre fel legyünk készülve. Tehát legyen nálad megfelelő esőruházat (esőkabát, esőnadrág, vízálló bakancs, hátizsák védő), mert egy rövid ázás is elronthatja a napot, ha vizes ruhában kell folytatni a túrát. (A bakancsok vízállóságát nagy mértékben növeli ha textil/geox/velúr anyag esetében impregnáló spray-vel, bőr esetén wax-al kezelitek az előzőleg megtisztított lábbelit.)

A klettersteig programhoz szükséges felszerelést mi biztosítjuk. Fontos, hogy hozz ferráta-kesztyűt, vagy egy pár használt bőrkesztyűt, esetleg biciklis kesztyűt, amit nem sajnálsz, mert a via ferrata hideg vaslétráiba, a néhol "elfeslő, kirojtosodó" drótkötelébe való kapaszkodást nem csak kényelmesebbé, de biztonságosabbá is teszi. A nadrágban ne legyen széles öv nagy csattal, mert a beülővel nem jó párosítás. Akinek hosszú a haja, hozzon hajgumit vagy kendőt.

Partnerünk ajánlata: Erre a túrára igazán kényelmes bakancsot kell magunkkal vinni. Egy ilyen univerzális minőségi bakancs nem csak ezen a túrán állná meg a helyét. Az alábbi Hanwag Tatra bakancs pont ilyen terepre ajánlott model. Egy körülbelül 30 literes hátizsák (mindazon felszeléssel, vízzel, elemózsiával, amit a napi túrára magunkkal viszünk mindig hasznos társunk. A Fjällräven Bergen 30 hátizsákja vízhatlan volta miatt akár esős időben is szárazon tartja felszerelésünket: A 30 literes hátizsákból szerncsére elég nagy model választék elérhető Magyarországon. Jöjjön most még egy alternatíva. A Fjällräven Friluft 35-ös hátizsákja az utóbbi években sok rajongót szerzett magának.Példáulferrátás túrákon. Nem véletlenül. Szellőzős hátszerkezetének köszönhetően melegebb időben kevésbbé fülled be a hátunk.

A Fjällräven ajánlata:

Könnyű és légies magától álló sátor két előtérrel, amelyeket a szellőztetés és a jobb kilátás érdekében ki lehet nyitni. Két átlós, keresztet alkotó alumínium  merevítőrúd fokozza stabilitását: Ilyen sátor például a Fjällräven Abisko View 2.

Karl túranadrágok, illetve a Karla túranadrágok szinte bárhol használhatóak, a nyári hétvégi kirándulások és a magashegyi túrázások alkalmával egyaránt. Ez a típus a kopásálló, előavatott G-1000® Silent anyagból  készült. A nadrág lábszárhosszvégződése szegés nélküli, így könnyen a kívánt hosszra állítható.
 
Egy jól megválasztott hálózsák egy nehezebb túra után megkönnyíti a regenerálódást, hogy másnap már újult erővel vethessük be magunkat a kalandokba. Kérdés, hogy amikor alszunk, a hálózsákban forgolódunk-e vagy zsákkal együtt vesszük fel az alvási pozíciót. Mindegyik helyzetre van megoldás: Fjällräven Move with Bag vagy Fjällräven Move in Bag.

Higiénia

A csapvíz és a túravezetők által ajánlott források vize fogyasztható. Túra előtt ajánlott kulacsodat feltölteni, mert nem mindenhol találunk forrásokat. Természetesen egy-két alapvető orvosságot is érdemes magaddal hoznod: láz- és fájdalomcsillapító, görcsoldó, hashajtó és székletfogó, megfázás és torokfájás elleni gyógyszer, kálcium pezsgőtabletta, sebfertőtlenítő és ragtapasz, valamint fásli.

Élelem

A kempingben gázfőzővel megoldható a főzés és a melegítés (hűtőszekrény, mikró, vízforraló van) gyorsan elkészíthető élelmiszerekből (levesek, tészták, félkész ételek). Élelmet mindenképp úgy csomagolj, hogy az odaútra és az első napi túrára legyen elegendő élelmed és innivalód. A többi túranapra reggelit és napközbenre való szendvicskészítéshez alapanyagot hozhatsz magaddal, de vasárnap és ünnepnap kivételével reggelente a közelben van bolt a bevásárláshoz. Esténként a közeli éttermeket ajánljuk, de a városban hamburger, gyros, bosna is kapható. Az utolsó napi program egy hegyi hütténél ér véget (ahol Ausztria talán legjobb császármorzsáját készítik), itt lesz idő ebédelni a hazaút előtt.

Pénz-ügy

Célszerű Magyarországon Eurót váltani. Mindenképp készpénzt is hozz magaddal! Költőpénznek nagyjából 10-20 000 Ft-nak megfelelő Eurót ajánlunk, vagy amennyit itthon is elköltenél (étkezés, innivaló, emléktárgyak, ajándékok, azaz szokásos kiadások esetén), természetesen ez sokkal kevesebb és több is lehet, egyéntől és vérmérséklettől függően. Az élelmiszerboltok árai a magyarokéhoz hasonló, de a vendéglátó helyeken magasabb árakra kell számítani.

Vám

Magyar állampolgárok részére csak érvényes személyi igazolvány (a kártya formátumú!) vagy útlevél.

Csomag

Buszos útjaink esetében is él a csomagokra vonatkozó súlykorlát, hiszen nem terhelhetjük túl a buszt, mert az veszélyeztetné mindenki biztonságát. A határ 15 kg/fő, az ennél nehezebb csomagok szállítását a busz vezetői megtagadhatják. A súlykorlátot a felszállásnál méréssel ellenőrzik. A megmért csomagok személyes azonosítót kapnak, azzal kerülnek be a busz csomagterébe (nem kerülhet a busz csomagterébe: kartonos ásványvizek, hűtőtáskák…). A nagy csomagokat csak a szálláshelyekre megérkezve tudjuk elővenni a buszunk csomagtartójából. Javasoljuk két csomag összeállítását, egy nagyobb, ruhákkal és napi használatra nem szükséges dolgokkal, illetve egy "kézipoggyász" iratokkal, s olyan dolgokkal, melyek jó, ha kéznél vannak.

Biztosítás

Kötelező! 
Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. Érvényes biztosítás hiányában a túrán való részvételt megtagadjuk.
Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes biztosításainak megkötésére van lehetőség, legkésőbb az indulás előtti napig.
 
Jelen túrára vonatkozó utasbiztosítási lehetőségek:
Nívo + sport extra kiegészítés: 2025 Ft/fő/túra
Top + sport extra kiegészítés: 2655 Ft/fő/túra
Top extra + sport extra kiegészítés: 4230 Ft/fő/túra
 
Lehetőséged van Utazásképtelenségre vonatkozó biztosítás (azaz stornóbiztosítás) megkötésére:
 
Storno Basic: összege a részvételi díj 5%-a (önrész: 20 %), önállóan is köthető,
Storno Kombi: összege a részvételi díj 3,5%-a (önrész: 0-10%) csak utasbiztosítással együtt köthető.
 
Fontos, hogy amennyiben szeretnéd megkötni, azt csak az első befizetéssel egyidejűleg teheted meg, később már nem!
 
Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu
 

Via ferrata: Salzkammergut, 2012.

A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.