Szibéria: Bajkál-tó
Szibéria gyöngyszeme és a Transzibériai expressz
Hosszabbítási lehetőség: gyönyörű túrák a Tunkinszki-völgy csodálatos kulisszái között.
A barguzini és bajkáli hegyek hófödte csúcsai között, a sztyeppék és a tajga határán található a Bajkál-tó gigantikus, ősi mélyedése, mely több mint 25 millió éves - öregebb, mint bármely más tó a Földön. Oroszország talán legszebb része, melyet jogosan neveznek Szibéria gyöngyszemének, de nem csak a látvány szempontjából. Több mint ezer olyan növény és állatfaj él itt, melyek sehol máshol a Földön nem találhatóak meg. A bajkáli fóka 5000 km-re él legközelebbi rokonától! Itt, a barguzini és bajkáli hegyek hófödte csúcsai között, a sztyeppék és a tajga határán található Bajkál a föld édesvízkészletének egyötödét tartalmazza! A hatalmas vízen télen a jégpáncél olyan vastagra nő, hogy egy időben a Transzszibériai vasútvonal is a tavon keresztül haladt. A Bajkál nem csak egy természeti csoda, de különböző vallások és kultúrák találkozási pontja is, ahol megfér egymás mellett a buddhizmus, az ortodox kereszténység és a sámánizmus. A Bajkál-tó a természet olyan ékköve, melynek vize, szépsége, felbecsülhetetlen értéke maradandó élményt nyújt minden idelátogatónak. Utazunk a transzszibériai expresszel, megismerkedünk a Szibériában élő emberek kultúrájával, mentalitásával és orosz anyanyelvű túravezetőnknek köszönhetően közel kerülhetünk a sajátos orosz mindennapokhoz is.
Kiemelt látnivalók és élmények utunk során:
- utazás a Transzszibériai expresszen,
- a Bajkál-tó (UNESCO Világörökség),
- Olhon-sziget különleges hangulata és a Sámán-szikla,
- bajkáli fókák és az egyedi állatvilág,
- a Barguzin-völgy, vagyis "kis Mongólia" természeti értékei,
- Ivolginsky Datsan, az orosz buddhizmus központja,
- Ulan-Ude, Burjátföld fővárosa,
- vad, érintetlen természet a Tunkinszki-völgyben,
- hamisítatlan kelet-szibériai vendéglátás és gasztronómia.
- hamisítatlan kelet-szibériai vendéglátás és gasztronómia.
Időpontok
Indulás-érkezés*
Telítettség
Jelentkezési határidő
2021. június 17.
-
2021. június 26.
2021. június 26.
2021. június 16. -
2021. június 26.
2021. június 26.
Még tudsz jelentkezni
2021. május 09.
Figyelem! Bajkál-tó programunk után extra programmal várjuk azokat, akik még többet szeretnének látni Oroszországból és szívesen eltöltenének még néhány napot aktív túrázással a természetben. A Tunkinszki-völgy Burjátföld egyik legszebb része, ahol a több ezres hegyek által közrefogott völgyben gyógyvizes források fakadnak. A kiegészítő program felára 99.000 Ft. Ha erre a kiegészítő programrészre is jelentkezel, akkor értelemszerűen négy nappal később fogsz hazarepülni.
A kiegészítő program az alap programkiírásban szereplő tervezett menetrend után folytatólagosan indul, azaz számodra a teljes program 2021. június 17-én indul és 2021. június 30-ig tart! Kérjük, hogy részvételi szándékodat időben jelezd felénk! A kiegészítő program minimum 8 fő jelentkezése esetén indul! Kedves Érdeklődő! Utazásunk időpontja a csúcsszezonra esik, ezért a szállások jó előre - hónapokkal előbb - megtelnek. Ha érdekel ez a program, már most tudod, hogy jönni szeretnél velünk, kérünk, mindenképpen jelezd ezt irodánk felé, hogy az általunk az úthoz tervezett szállásokat biztosítani tudjuk! Köszönjük!



Krasznojarszk (Transzszibériai expressz)
Reggel érkezünk meg Krasznojarszkba, Szibéria harmadik legnagyobb városába. A repülőtérről a központi pályaudvarra megyünk, ahol a csomagmegőrzőben hagyjuk csomagjainkat, és elindulunk felfedezni a várost, elkezdünk ismerkedni Szibériával. A milliós lakosságú, majdnem négyszáz éves város a Jenyiszej folyó partján Csehov Szibéria leggyönyörűbb városának tartotta. Délután indul vonatunk, addig teszünk egy sétát a városban. Megnézzük Krasznojarszk szimbólumát, a Paraszkeva Pjatnyica kápolnát, ahonnan láthatjuk szinte az egész várost. Nem maradhat ki a Vörös-tér, majd a katolikus templom következik. Ebéd után még sétálunk a város 350 évfordulójáról megemlékező téren, bevásárolunk a piacon és elkezdjük ismerkedésünket az orosz konyhával. Innen visszatérünk a pályaudvarra, hogy a Transzszibériai expresszel utazzunk Irkutszkba. Az estét és az éjszakát a vonaton töltjük. A vasúti kocsik tiszták és rendezettek, ahol négyágyas kupékban fogunk utazni. Minden vagonnak saját személyzete van, akik mindenben segítenek, akár teát szeretnénk inni, vagy informálódni, vagy bármi más. A vasúton töltött idő az utazással járó élmény része, csak úgy, mint ahogy a lemenő nap fényében először vehetjük szemügyre a mellettünk elsuhanó szibériai tájat. Az oroszok általában igen érdeklődőek és barátságosak a külföldiek iránt, így általában szívesen beszélgetnek, természetesen finom falatok, és üdítő vagy bódító (mi más, vodka) italok kíséretében. Szállás vonaton, kényelmes hálókocsiban.



Irkutszk
Reggel érkezünk Bajkál-tóból eredő Angara-folyó partján épült Irkutszkba, ahol a pályaudvarról a szállásunkra utazunk. Megpihenünk, majd városnézésre indulunk. Megnézzük a felújított városközpontot, egy helyi piacot, a szépen rendbe hozott templomokat az Angara folyó partján. Az új épületek mellett érdekes látványt nyújtanak a régi, múlt században épült faházak, ablakaikkal az utca szintjén. Irkutszkot a Kelet kapujának is szokták nevezni a kínai határ viszonylagos közelsége miatt. A város fejlődésére jelentős hatást gyakorolt a Transzszibériai vasút építése. Sétálunk a városban, ismerkedünk a helyiekkel, kihasználjuk a lehetőséget pénzváltásra, kávézásra, élelmiszerek és egyéb használati tárgyak vásárlására. Szállás szállóban, egy éjszakára.



Irkutszk, Lisztvjanka
Kényelmesen megreggelizünk, majd az Irkutszktól 60 km-re fekvő, az Angara eredeténél található Lisztvjankába utazunk. Útközben Talci Szabadtéri Múzeumát látogathatjuk meg, amely faházaival és egyéb XVIII-XIX századi építményeivel egy régi falut idéző skanzen, ahol betekinthetünk a Bajkál-tó körül élő orosz, even, burját népek mindennapjaiba, szokásaiba. Továbbhaladunk az Angara forrásához, ahol a folyó elhagyja a Bajkál-tavat. A víznek ez az egyetlen kivezető útja a hatalmas medencéből. Megnézzük a Sámán-sziklát, amely kicsit veszített magasságából a szovjet időkben az Angarán épült hatalmas vízerőmű miatt. Ebéd után felmegyünk a Cserszki-csúcs kilátóba, majd meglátogatjuk a Bajkál Múzeumot, ahol megismerkedhetünk a tó élővilágával, kialakulásával, földrajzával. Este lesétálunk a tó partjára, hogy vacsora közben nézzük meg a naplementét. Szállás szállóban, egy éjszakára, ellátás reggeli.



Lisztvjanka, Olhon-sziget (Huzsir)
Reggeli, majd privát kisbusszal indulunk a Bajkál legnagyobb szigetére, a nyugati part mellett fekvő Olhonra. Végigutazunk a Bajkál nyugati partjának egy részén, tajgán, sztyeppéken és sziklás partvidékeken keresztül, míg megérkezünk a Kis-tengernek nevezett szoroshoz, ami a tó partja és az Olhon-sziget között terül el. Szahjurta faluból a félóránként induló komppal kelünk át az Olhon-szigetre. A szigeten Huzsir falu a cél, a legnagyobb település a 70 km hosszú és 25 km széles szigeten, ahova nagyjából hatórás utazást követően délután érkezünk. Olhonon mintegy 1500 főnyi lakosság él, többségük halászatból. Elfoglaljuk szállásunkat, majd elsétálunk a híres Sámán-sziklához, amit a szovjet időkben megpróbáltak lerombolni. Itt szokták megtartani a sámánok és varázslók fesztiválját. A sziget a burját nép spirituális központja, ahol több szent sziklát is felfedezhetünk. A Sámán-szikla mellett majdnem két km hosszú homokos strand csábít fürdésre, de a víz még nyáron is max. 20 fokos. Szállás vendégházban, ahol három éjszakát fogunk eltölteni, ellátás reggeli.



Huzsir, Khoboy-fok
A mai napon felmegyünk az Olhon legészakibb pontjához. Először négy keréken haladunk amíg lehet, majd gyalog folytatjuk utunkat. Több kilátópontot érintve haladunk az erdőben, mellettünk a hatalmas tó festői látványa. Az Olhon legészakibb pontján a látványos sziklák fölött a Bajkál körpanorámája fogad minket, tiszta időben a keleti partot, és a tó legnagyobb félszigetét, Svjatoy Nos, is láthatjuk. A Khoboy-fok szent helynek számít a helyiek számára, így gyakran lehet meditálókat látni a környéken, akik a Bajkál energiáját keresik. Miután pihentünk, elfogyasztottuk piknik ebédünket és kifotóztuk magunkat, visszatérünk kisbuszunkhoz, majd Huzsirba. A továbbiakban a vacsora előtt szabadprogram, érdemes kipróbálni egy orosz gőzfürdőt, vagy meglátogathatjuk helyi (természetesen sámán) múzeumot, vagy ha szerencsénk van egy sámán szertartást is megnézhetünk. Túratáv: 13 km, szint 165 m. fel, le. Szállás vendégházban.



Olhon-sziget, pihenés
Az alig ezer lakosú település kiváló hely a nyugodt pihenésre. Gyalogosan is felderíthetjük a környező erdőt, a Bajkál aranyszínű homokkal borított partját, vagy biciklivel is bejárhatjuk a környéket, de kajakot is bérelhetünk egy kis part menti evezésre, vagy kényelmesen, motorcsónakkal derítjük fel a környékbeli vizeket. Este, aki szeretne, lazíthat egy orosz gőzfürdőben. Szállás vendégházban.



Olhon-sziget (Huzsir), Uszty-Barguzin
Reggeli után van még egy kis szabadidő, majd indulunk a kikötőbe, hogy átszeljük a Bajkál-tavat. Itt a legnagyobb, körülbelül 80 km a tó szélessége, így a nagyjából háromórás utazás során lesz időnk kiélvezni a hatalmas víz látványát, láthatjuk az egész Olhon-szigetet és ha szerencsénk van, fókákkal is találkozhatunk. A Barguzin folyó partján fekvő, erdővel körülvett Uszty-Barguzin településre érkezünk meg, amely rönkházaival tipikus szibériai falu benyomását kelti. Elfoglaljuk szállásunkat, majd felfedezzük a kb. 7000 ezer fős települést. Szállás vendégházban, két éjszakára.



Uszty-Barguzin, Barguzin-völgy
Egész napos kirándulásra indulunk a "kis Mongóliának" is nevezett Barguzin-völgybe. A két hatalmas hegylánc által közrefogott 200 km hosszú és 35 km széles völgyet a Barguzin folyó vájta ki hosszú idő munkájával. Viszonylag meleg klíma, változatos természet, tajga, mocsarak, mezők, sziklák, sztyeppék, sós tavak várnak minket. A völgy Burjátföldön fekszik, több kultikus és szent hely is található, melyeket a burjátok és azok ősei emeltek. A nagyjából hatórás kirándulás során felkeressük a legismertebb és leglátványosabb helyeket, mielőtt késő délután visszatérnénk szállásunkra. Szállás vendégházban.



Uszty-Barguzin, Ulan-Ude
Reggeli után célunk Ulan-Ude, Burjátföld fővárosa, ahová a délutáni órákban fogunk megérkezni. Lerakjuk csomagjainkat a szálláson, majd megnézzük a helyi nevezetességeket. Először meglátogatjuk az Ivolginsky Datsan buddhista kolostort, az oroszországi buddhizmus központját. A kietlen sztyeppében álló komplexum impozáns élénk színű külső és belső díszítése felejthetetlen látványt nyújt. A kolostorban őrzik a kelet szibériai buddhisták egykori vezetőjének, XII Dashi- Dorzso Itigilov láma múmiáját. A kolostor megtekintése után visszatérünk Ulan-Ude városába. Szállás szállóban.



Ulan-Ude / Arsan (Tunkinszki-völgy)
Akik csak az alapprogramot választották, a repülőjárat indulásának függvényében megkezdik hazautazásukat.
A többiekkel, akik a hosszabbításon is részt vesznek, kisbusszal utazunk tovább a Bajkál-tótól nyugatra elterülő Tunkinszki-völgybe. A késő esti órákban érkezünk meg, elfoglaljuk szállásunkat, hogy kipihenjük magunkat a következő két napra. Szállás vendégházban, ahol három éjszakát fogunk eltölteni, ellátás reggeli.



Arsan, Pik Ljubvi (2100 m)
Egész napos kirándulás a környék egyik legszebb hegycsúcsára, a Szerelem-csúcsra (Pik Ljubvi), amely a környék egyik legnépszerűbb hegycsúcsa, viszonylag könnyű megközelíthetőségének és az odavezető út szépségének köszönhetően. A csúcsra vezető eleinte nem túl meredek ösvény hamarosan meredek kaptatóvá válik, amelyen lassan, de biztosan haladunk célunk felé. Az izzasztó gyaloglásért kárpótol a szemünk elé táruló panoráma. Alattunk a Tunkinszki-völgy, azon túl a mongol határ hegyei, mögöttünk pedig a Szaján-hegység horizontig nyúló csúcsai. Megebédelünk, majd visszatúrázunk szállásunkra. Jól fog esni egy kis lazítás a mai nap után, de ne vigyük túlzásba a vodkát, holnap is egy látványos túra vár ránk. Túratáv: 11 km, szint 1200 m. fel, le. Szállás vendégházban.



Arsan, Kyngarga-folyó völgye
Az előző napi csúcsmászás után a mai napon egy látványos folyóvölgyben fogunk túrázni. A Kyngarga-folyó mentén indulunk el és hatolunk egyre mélyebben a tajgába. Az előző nappal ellentétben nem a kilátásnak áldozunk ezzel a túrával, most az erdő, az ősi tajga a főszereplő. Sűrű erdőben gyaloglunk nem túl meredeken emelkedő ösvényen, figyelve a tajga neszeit. Elhaladunk egy vízesés mellett, majd lassacskán elérjük a folyónak egy mellékágát, egy kemping hellyel, ahol megpihenünk, megebédelünk, majd visszafordulunk és visszatérünk szállásunkra. Túratáv: 15 km, szint 400 m. fel, le. Szállás vendégházban.



Arsan, Irkutszk
Nem túl korai reggeli után kisbusszal visszatérünk Irkutszkba, ahova a kora délutáni órákban fogunk megérkezni. Elfoglaljuk a szállásunkat, ebéd, beszerezzük az elmaradt szuveníreket, sétálunk a városban, vacsora, majd csomagolás és készülés a másnapi hazautazásra. Szállás szállóban, ahol egy éjszakát fogunk eltölteni.



Irkutszk
A repülőgép indulásának függvényében hagyjuk el szállásunkat, kimegyünk a repülőtérre és megkezdjük hazautazásunkat. Ellátás reggeli.