Bejelentkezés

Indonézia: Szumátra

Utazás a háborítatlan őserdők, vulkánok, orangutánok és érintetlen szigetek földjén

Programunk a klasszikus, bakancsos túrák hagyományaira épül: valóban egzotikus, csodálatos helyeket ismerünk meg, de utunkat azoknak ajánljuk, akik elfogadják a helyiek által nyújtott közlekedési és szálláslehetőségeket.

Érintetlen trópusi esőerdők, hosszú házakban élő törzsi emberek, a világon sehol máshol nem élő állatfajok, ősbúja trópusi vegetáció, hőforrások, aktív vulkánok, színes rovarok, vadon élő orchideák és dzsungeltúrák, kókuszpálmás, fehér homokos tengerpartok. Indonézia megannyi szegletéről írhattuk volna az előbbi sorokat. Hogy miért pont Szumátra? Az utóbbi évtizedben az ország mostohagyermekeként kezelt óriás sziget a 2004-es cunami pusztításának, majd a jelenlegi kizsákmányoló politikának a hatására veszített turisztikai vonzerejéből, ám mi, utazók ennek csak örülhetünk. A tömegturizmust még csak hírből ismerő sziget azonban nem változott, sőt, a világon egyedülálló természeti értékeit megőrizve várja az ismét visszatérő utazókat. Igazi kalandok várnak tehát ránk az önmagát újból felfedező Szumátra és végtelenül kedves lakói között, már csak rajtad áll, hogy belevágsz e! 


Kiemelt látnivalók utazásunk során:


- Spiso-Piso vízesés, melynek vize 120 méter magasról zúdul alá a mélybe
- a Toba-tó, a világ legnagyobb vulkáni eredetű tava
- a batakok misztikus hegye, a Pusuk Bukit (1981 m)
- a 2094 méter magas Sibayak-vulkán
- Gunung Leuser Nemzeti Park, az orangutánok és érintetlen esőerdők hazája (UNESCO Világörökség)
- Pulau Weh, paradicsomi sziget az indiai-óceán legszebb korallmezőivel
- Kuala Lumpur nyüzsgő metropolisza és a Petronas-tornyok

  • 1. nap Kuala Lumpur

    Érkezés Malajzia fővárosába, a mindig nyüzsgő Kuala Lumpurba. A szállás elfoglalása után belevetjük magunkat a városi forgatagba és megszerezzük első élményeinket a remek maláj konyha fogásaiból is. Szállás: szállóban, ahol egy éjszakát fogunk eltölteni.
  • 2. nap Kuala Lumpur, Medan, Danau Toba, Tuk-Tuk

    Kuala Lumpurból az első gépek egyikével átrepülünk Medánba, Szumátra fővárosába, ahol nem vesztegetjük az időnket, útra kelünk a Tóba-tó felé, de útközben megállunk Szumátra legszebb és legmagasabb vízesésénél, a 120 méter magasról lezúduló Sipiso Pisonál. A bátrabbakkal beállunk a zuhatag alá egy dögönyözésre. Innen irány a Toba-tó. Mellettünk sűrű dzsungelek, hangulatos falvak, rizsteraszok, útszéli étkezdék és helyenként már az aszfalt is elfogy. Késő délután érkezünk Parapatba, ahonnan átkompozunk utunk egyik leglátványosabb helyszínére, a Samosir-szigetre, ahol 3 éjszakát töltünk. A Toba-tó a világ legnagyobb vulkáni eredetű tava. Területét tekintve duplája a mi Balatonunknak, a legmélyebb pontja 505 méter. A tóparton a batakok élik mindennapi életüket. A népnek saját nyelve van és nagyon hűséges a hagyományaihoz. A spirituális élet legfőbb vezetői a helyi varázslók, gyógyítók. Ők lépnek kapcsolatba a túlvilágiakkal, s ők vezetik a vallásos eseményeket, amelyek fontos részei a falu életének. Gyönyörűen faragott, ritka fából készült varázspálcáikkal varázsfőzetet hintenek szét, amely szerintük megoldja a problémákat. Első délutánunkon felkapaszkodunk kilátópontokra, megtekintünk helyi falvakat, majd az esti órákban térünk vissza szállásunkra. Szállás: szállóban, reggelivel.
  • 3. nap Danau Toba, Tuk-Tuk

    A Toba-tó a batakok őshazája, valaha ez a népcsoport kannibál volt, de mára már ők maradtak Indonézia egyik utolsó keresztény népcsoportja. Egykoron itt 4000 méternél magasabb tűzhányó emelkedett mely 2500 km3 magmát (a Mt. Everest tömegének duplája) lövellt ki magából, átlagban 10 fokkal csökkentve ezzel a Föld átlaghőmérsékletét. A kitörés után a vulkán kalderát formálva roskadt magába, ami vízzel feltöltődve létrehozta a Toba-tavat. Napjainkban a vulkáni aktivitásnak nyoma sincs, viszont az itteni termékeny talajon remekül terem a kávé és a rizs. Délelőtt felkeressük az egykori batak királyi család síremlékeit, majd megtekintünk több falusi épületet, valamint helyi stílusban épült templomot. Délutánra fakultatív program keretében felkapaszkodunk a Samosir-sziget platójára egy remek kilátópont véget, napunk végén pedig lehűtjük magunkat a tó hűsítő vizében. Szállás: szállóban, reggelivel.
  • 4. nap Danau Toba, Pusuk Buhit (1981 m), Tuk-Tuk

    3
    A helyi népcsoport, a batakon misztikus hegyére, az 1981 méteres Pusuk Buhit vulkánra indulunk a mai napon. Tuk-Tuktól rövid buszozás után érkezünk meg a túra kiindulópontjára, ahonnan egy 3-4 órás kaptató vár ránk. Az izzasztó emelkedőkért cserébe vízesések, és mindenekelőtt pazar panoráma vár majd ránk. A csúcsról aztán beláthatjuk majd az egész tavat és környékét, és tényleg úgy érezhetjük majd, hogy Szumátra szigetének egyik legszebb helyén állunk. A csúcsfotók után ismerős óton ereszkedünk vissza a buszunkhoz, majd a szállásunk felé vesszük az irányt. A nap hátralévő részében a tóparton pihenhetjük ki a fáradalmakat. Túratáv: 9 km, szint: 950 méter, menetidő: 6-7 óra. Szállás: szállóban, reggelivel.
  • 5. nap Danau Toba, Berestagi

    Kényelmesen megreggelizünk, majd a délelőtti órákban még fürödhetünk egyet a Toba-tó kristálytiszta vizében. Ebéd után aztán először kompra, majd pedig kisbuszra szállunk, hogy késő délután megérkezzünk a másnapi vulkánunk lábánál fekvő Berestagi településére. Vacsorázunk egyet, majd korán fekszünk, hiszen következő hajnalban indul a vulkántámadás! Szállás: szállóban.
  • 6. nap Berastagi, Gunung Sibayak (2094 m), Bukit Lawang

    3
    A környék emblematikus hegyének, a 2094 méter magas Sibayak vulkánnak a megmászását Semangat Gunung faluból kezdjük meg. Még sötétben, fejlámpák fényénél indulunk el, hogy aztán 2-3 órás kaptató után a felkelő nap első sugarai már a kráter peremén köszönthessenek minket. A reggeli fényekben később körbejárjuk a vulkán peremét, elfogyasztjuk a csúcscsokit, készítünk rengeteg fényképet a vulkánról és a tájról, majd jóval gyorsabb tempóban hamarosan már ismét a hegy lábánál találjuk magunkat. A nap további részében 4-5 órás utazással érünk el a Bukit Lawangba, ahol a következő két nap kalandjai kezdődnek. Szállásunk elfoglalása után bejárjuk a környéket, majd hangulatos szállásunkon térünk nyugovóra. Szállás: szállóban, reggelivel. Figyelem! Bukit Lawang Szumátra szigetének azon kevés helye közé tartozik, ahol nagy eséllyel lehet látni a vadon élő orangutánokat természetes élőhelyükön. A nemzeti parkban rendszeres, napi etetéseken is tartanak, ám itt létünk alatt a két napos dzsungeltúra remek lehetőség lesz arra, hogy szerencsés esetben mi is részesei lehessünk eme őshonos állatokkal való találkozásnak. Erre azonban természetesen nem tudunk garanciát vállalni, hiszen az állatok megjelenése teljesen kiszámíthatatlan. Az érintetlen esőerdő, a vad patakok és vízesések, illetve a trópusi dzsungel megannyi más lakója viszont így is felejthetetlenné fogja tenni utazásunk itt töltött napjait.
  • 7. nap Bukit Lawang

    3
    Túránk egyik csúcspontja, egy két napos dzsungeltúra vár ránk, hogy az orángutánokat eredeti élőhelyükön keressük fel. Reggeli után indulunk a vadonba, eleinte gumifaerdők között vezet az utunk, majd beérünk a Gunung Leuser Nemzeti Parkba. A park a benne élő orángutánok és különleges növényeknek köszönhetően 2004-óta az UNESCO világörökség része. Miután beértünk az őserdőbe, közel 100%-os páratartalom és rengeteg szerpentin vár ránk. Nem garantált, de jó esélyünk van rá, hogy közelről fotózhassuk ezeket a mókás és ritka állatokat, de tudnunk kell, hogy ez nem egy állatkert! Az állatokat tilos etetni, simogatni, egyszóval mindent a szemnek és nagyon fontos, hogy vakuval és kiabálással se ijesszük el őket! Délután egy vízesés melletti tisztáson fogunk táborozni. Amíg készül a vacsora, addig mi a vízesésben lemossuk magunkról a dzsungel porát és figyeljük a közelben úszkáló varánuszokat. Szállás: sátorban, a dzsungel közepén. Ellátás: reggeli, ebéd, vacsora.
  • 8. nap Bukit Lawang

    2
    Másnap reggel még túrázunk egy kicsit, majd raftingolva térünk vissza a faluba. Ami itt azt jelenti, hogy összekötnek 4 darab traktorbelsőt, a középső kettőbe beülünk mi és a többibe az újdonsült helyi barátink. Ők megadják a kezdő lökést és sodródunk lefelé a sebes folyású vízen. Néha oldalról becsap egy-két hullám, ami eleinte kellemetlenül érint minket, de mire a faluba érünk, már csak nevetünk rajta. Délután jó néhány Bintang sörrel ünnepeljük a sikeres visszatérésünket a civilizációba. A délután további részében kipihenjük a két napos túránk fáradalmait. Szállás: szállóban, reggelivel.
  • 9. nap Bukit Lawang, Medan, Banda Aceh, Pulau Weh

    Fájó búcsút veszünk Bukit Lawangtól és az orangutánoktól, elbuszozunk Medan repterére, ahonnan Banda Aceh-ba repülünk. A repülőtérről közvetlenül a kikötőbe megyünk, ahonnan 1 órás kompozással érkezünk Indonézia egyik trópusi édenkertjébe, ahol 29 fokos és türkizkék a tenger, színesek a halak és vakítóan fehér a homok. A szigetet néhány búvár már felfedezte magának. Sokan nem is hallottak róla, pedig ámulatba ejtő korallokkal teli, kókuszpálmás partok várnak ránk. A következő 2 és fél napban feltöltődünk, miközben felfedezzük a víz alatti élővilág minden apró kis szegletét. Szállás: tengerparti bungalókban. 
  • 10. nap Pulau Weh

    Két teljes nap pihenés vár ránk a világ eme csodálatos szegletében. Ez az a sziget, ahol nem kell milliárdosnak lenned és mégis lehet saját néptelen, fehérhomokos tengerpartod, korallzátonyod, és rengeteg szabadidőd ennek élvezésére. Amennyiben mégis szeretnéd aktívan eltölteni ezt a pár napot, arra is van lehetőség: búvárkodás, sznorkelezés, motorozás, na és persze hajókirándulás a sziget legszebb partjai mentén. Szállás: tengerparti bungalókban.
  • 11. nap Pulau Weh

    Utolsó teljes napunkra virrad Indonéziában, a csodálatos Pulau Weh szigetén. Ma sem állunk meg természetesen, hiszen fakultatív programok sokaságával zárhatjuk Szumátra utunkat. Szállás: tengerparti szállóban, reggelivel.  
  • 12. nap Pulau Weh, Banda Aceh, Kuala Lumpur

    Mai nap elbúcsúzunk Indonéziától, a reggeli kompok egyikével elhagyjuk Pulau Weh szigetét, ám repülőnk indulásáig még bejárjuk Banda Aceh városát. Megtekintjük a 2004-es cunami mementójaként a mai napig egy ház tetején álló jelképes halászhajót, illetve a színvonalas és sokszor döbbenetes Cunami Múzeumot is. A nagy mecset közelében ebédelünk egyet, és várhatóan a délutáni órákban visszarepülünk Malajzia fővárosába, Kuala Lumpurba. A szállásunk elfoglalása után elsétálunk az éjszakai fényekben pompázó Petronas-tornyokhoz, és egy kellemes étteremben beszéljük át utunk legemlékezetesebb pillanatait. Szállás: szállóban.
  • 13. nap Kuala Lumpur

    A nemzetközi járatunk indulásának függvényében szabadprogram keretében felfedezhetjük az eddig még nem látott részeit Kuala Lumpurnak, hogy végül megkezdjük hosszú hazautunkat Budapestre.

Az oldalon látható képeket Kundermann Balázs és Pál Máté készítették.

Út ára tartalmazza

- a program helyszínén a repülőtéri transzfereket, ha az Eupoliszon keresztül vásárolod meg a repülőjegyet,
- a közlekedést végig Szumátrán, saját, bérelt kisbuszokkal és taxikkal,
- a szállást 2 éjszakára Kuala Lumpurban, szállóban,
- a szállást 3 éjszakára Tuk-Tuk városában, szállóban, reggelivel,
- a kompjegyeket a Samosir-félszigetre,
- a Pusuk Buhit csúcstúrára a helyi vezetőt és az engedélyeket,
- a szállást 1 éjszakára Berestagiban, szállóban, reggelivel,
- a Sibayak-vulkántúra során az engedélyeket és a helyi vezetők díját,
- a szállást 2 éjszakára Bukit Lawangban, szállóban, reggelivel,
- a 2 napos dzsungeltúrát és a raftingtúrát Bukit Lawangban (helyi vezetők, engedélyek, felszerelések, teljes ellátás)
- a hajójegyeket Banda Aceh és Sabang között,
- a szállást 3 éjszakára Pulau Weh szigetén, tengerparti bungalókban,
- a sznorkellkirándulás díját Pulau Weh-n,
- a szervezést és a magyar nyelvű túravezetést.

Út ára nem tartalmazza

- a repülőjegyek árát és a reptéri illetékeket,
- a belépőket és fakultatív programokat, 
- az esetleges védőoltások árát,
- az étkezéseket a külön feltüntetetteken kívül.

Árfolyam

Fontos! Utazásunk árát 310 Ft / 1 USD árfolyamig tudjuk tartani. Ha a dollár (USD) ára az utazás indulását megelőző 35. napon ezt meghaladja, akkor árkorrekcióra kényszerülhetünk. Árkorrekció esetén az utazási szerződésünkben rögzített szabályok szerint járunk el.

Repülőjegy

A COVID világjárvány alaposan átalakítja a nemzetközi légi közlekedést: folyamatosan változnak a menetrendek, az árak és az utazási feltételek is. Ezek a változások az elmúlt évek tapasztalatait zárójelbe teszik és megnehezítik a pontos tervezést. Utazni fogunk, ez biztos, de a repülőjegy ügyintézést a veszélyhelyzet elmúltával, az utazási feltételek ismeretében kezdjük.

Utazás

Kuala Lumpurig repülővel, Kuala Lumpurban taxival, Szumátrán belül pedig helyben bérelt kisbuszokkal, hajóval, kompokkal, taxikkal utazunk.

Létszám

Tájékoztató létszám: 8-14 fő. Az utat minimum 8 fő befizetése esetén indítjuk el.

Túra nehézsége

A programok nagy része hétköznapi erőnléttel bárki által teljesíthető. Két csúcstúra szerepel a Szumátra programunkban, amelyekhez fontos a sportosabb erőnlét, a kitartás, és a stabil mozgáskoordináció. A Pusuk Buhit csúcsmászásnál a nagy szintkülönbség (950 méter), még a Sibayak vulkántúrán az apró szemű, vulkanikus hamun való túrázás jelenti majd a kihívást. A Bukit Lawang dzsungertúrán fel kell készülni a közel 100%-os páratartalomra, a nehezen járható, gyökerekkel teli, eső esetén pedig csúszós, saras terepre. Mivel éjszakánkat egy sátorban töltjük majd a dzsungel közepén, ezért erre a túrára valóban azok jelentkezését várjuk, akik elfogadják a helyi körülményeket.

Indonéziában utazni hatalmas élmény, ugyanakkor a turisztikai infrastruktúra (legyen szó az utazásról vagy a szállásról) állapota és a hozzá kapcsolódó személyzet más szabályok és szokások szerint működik, ezért az Európában megszokottnál nagyobb rugalmasságra, nyitottságra és türelemre van szükség. Ez Szumátrán fokozottan érvényes, igaz cserébe Indonézia más, jóval felkapottabb részeihez képest szinte alig fogunk más turistákkal találkozni.

Szállás

Városi szállóink (11 éjszaka, Kuala Lumpur, Tuk-Tuk, Berestagi, Bukit Lawang, Pulau Weh) a magyarországi 2-3 csillagnak felelnek meg (saját fürdőszoba és wc). A szobák mérete, felszereltsége, tájolása egymástól eltérő lehet. A szobák általában két vagy háromágyasak, így az egyedül jelentkezőket összetársítjuk nemben és lehetőség szerint korban megegyező utastársakkal.

A Bukit Lawangi dzsungeltúrán egy éjszakát sátorban töltünk, itt a saját hálózsákjaink jó szolgálatot tehetnek. 

Ország

Roppant barátságos ország, ennek ellenére természetesen ügyelnünk kell magunkra és a csomagjainkra egyaránt. Az itteniek általában kedvesek és segítőkészek, de mint mindenhol, itt is előfordulnak nem feltétlenül barátságos arcok. A beszélt nyelv az indonéz, és nagyon kevesen beszélnek angolul. Szumátra területe 473 606 négyzetkilométer (6 Magyarország), a világ hatodik legnagyobb szigete, a lakossága 40 millió. A trópusi esőerdőtől a magashegyig több különféle éghajlati típus is megtalálható.
Itt található Délkelet-Ázsia legnagyobb tava, a Danau Toba, amit mi is felkeresünk.
A népesség nagyon változatos, szinte minden városban más népcsoport él, és más nyelvet beszél, és a lakóházaik is teljesen különbözőek. Mi batakokkal, károkkal és minangkabaukkal fogunk találkozni, ezek a törzsek valaha animisták voltak, de mára már keresztények.
Indonézia lakosságának többsége muszlim, így hát Szumátrán is akad jócskán belőlük és persze vannak kinaiak is. A Földön kevés ilyen ország található, ahol 3 ennyire különböző vallással és kultúrával rendelkező népcsoport él békében egymással. Itt is több nagyváros található, az őserdők javát kiirtották, hogy zöldséget, gyümölcsöt ill. kávét, teát termesszenek. 

Időjárás

Szumátra klímája trópusi, azaz meleg. Két jól elkülöníthető évszak létezik: a száraz és az esős, az utóbbi valóban több esővel jár, és Szumátra nagy részén novembertől áprilisig tart. Utazásunk bár az esős évszak végére esik, Szumátra északnyugati részén ennek hatása jóval kisebb, így ha esni is fog akkor se kell egész napos, áztató esőkre számítani. Mivel utazásunk során esőerdőket és hegyvidéki térségeket egyaránt érintünk, meglehetősen változékony időjárásra kell készülni. A dzsungelben túlnyomórészt 30°C körüli 95%-os páratartalomra, és sok esőre számíthatunk, de a Sibayak vulkán csúcsán akár 10-15 fok körüli hőmérséklet is lehet. Nappal 25-30 fokra és 95 %-os páratartalomra, míg éjjel 22-24 fok körüli hőmérsékletre lehet számítani.

Felszerelés

Trópusi országról lévén szó a könnyű ruházat javallott (a hegyi túrákra természetesen szükséges melegebb ruha).

Szükséges felszerelések:
- nagy túrahátizsák (legalább 65 liter), bőrönd vagy sporttáska,
- szandál, túracipő (bakancs nem szükséges a túrákhoz, inkább egy könnyebben száradó túracipő, terepfutó cipő javasolt),
- hosszú és rövidnadrág (lehetőleg lecsatolható szárú),
- pólók vagy vékony ingek, 
- legalább egy váltás meleg ruha, 
- fejfedő,
- zseblámpa vagy fejlámpa, 
- gyógyszerek, 
- esőkabát, 
- napszemüveg, naptej,
- szúnyogriasztó, 
- fülldugó, 
- kényelmes kis hátizsák (legalább 25-30 literes, hogy a két napos túránkra is beleférjünk),
- hosszabbító/elosztó,
- internetezésre általában minden szálláshelyen lesz lehetőséged,
- a hazai mobiltelefonok mindenhol működnek,
- a legtöbb szálláshely környékén van lehetőség olcsó mosatásra is.

Indonéziában az elektromos hálózat megfelel az európai szabványnak, a fényképezőgépek, kamerák, és telefonok akkumulátorait majdnem minden szálláshelyen lehetőséged van feltölteni. Internetezésre általában a nagyobb városokban lévő szállásainkon lesz lehetőséged. A hazai mobiltelefonok mindenhol működnek. A legtöbb szálláshely környékén van lehetőség olcsó mosatásra is.

Partnerünk ajánlata:

Egy körülbelül 30 literes hátizsák (mindazon felszeléssel, vízzel, elemózsiával, amit a napi túrára magunkkal viszünk mindig hasznos társunk. A Fjällräven Bergen 30 hátizsákja vízhatlan volta miatt akár esős időben is szárazon tartja felszerelésünket.

Karl túranadrágok, illetve a Karla túranadrágok szinte bárhol használhatóak, a nyári hétvégi kirándulások és a magashegyi túrázások alkalmával egyaránt. Ez a típus a kopásálló, előavatott G-1000® Silent anyagból  készült. A nadrág lábszárhosszvégződése szegés nélküli, így könnyen a kívánt hosszra állítható.
 
Egy jól megválasztott hálózsák egy nehezebb túrán bizony megkönnyíti a regenerálódást. Ha jól alszunk, akkor másnap újult erővel vethetjük be magunkat a kalandokba. A kérdés az, hogy amikor alszunk a hálózsákban forgolódunk-e vagy zsákkal együtt vesszük fel az alvási pozíciót. Ha így vagy úgy alszunk mindegyik helyzetre van megoldás. Fjällräven Move with Bag vagy Fjällräven Move in Bag.

Higiénia

Csak palackozott víz fogyasztását javasoljuk, ami egyébként mindenütt kapható. Figyelj oda minden alkalommal, hogy a vásárolt zöldséget, gyümölcsöt alaposan megmosd, valamint érdemes éttermi étkezések előtt és után alkohollal fertőtleníteni a gyomrod. Ha odafigyelsz, jó eséllyel tudod elkerülni az emésztési jellegű kellemetlen szituációkat. Kötelezően előírt védőoltás nincs, de javasoljuk a Hepatitis A és esetleg a B védőoltást, ill. tetanuszt, sajnos ezek még itthon is jól jöhetnek. Az oltásokról háziorvosodnál tudsz érdeklődni. Természetesen egy-két alapvető orvosságot érdemes magaddal hoznod: lázcsillapítót, fájdalomcsillapítót, hasfogót, hashajtót, görcsoldót valamint fertőtlenítőszert és ragtapaszt. Szumátrán a rengeteg moszkitónak köszönhetően több maláriával fertőzött terület is található, ezért javasolt a malária gyógyszer (Malarone) szedése.

Élelem

Indonézia nagyon olcsó ország. Szupermarketekkel nem nagyon fogunk találkozni, de alapélelmiszer mindenütt beszerezhető kis helyi boltokban. Természetesen az út során mindig lesz alkalom vásárolni palackos vizet és egyéb alapvető élelmiszereket, emellett az utcai kifőzdékben, éttermekben nagyon olcsón lehet meleg ételhez jutni (1-2USD). Szumátrán nagyon olcsóak a déligyümölcsök (banán, narancs, kókusz, rambután, durián, salak..stb.), így a vitaminhiánnyal sem lehet sok problémád. Dohányt szinte mindenhol lehet vásárolni. Mivel Indonézia muszlim ország, ezért alkoholt kevés helyen és a hazainál jóval drágább áron lehet kapni. Ehelyett mindenhol árulnak vitamindús gyümölcsleveket, kávét és teát. Az üdítőkben fellelhető jég általában biztonságos, mert nem csapvízből készül. Éttermekből az itthon ismert multi cégek némelyike megtalálható, de mi az ízletes kifőzdék házias ízeit ajánljuk. A vegetáriánusoknak sem kell aggódniuk, mert minden étkezdében találhatnak wokban sült ropogós zöldségekből készült ételeket. Az indonéz konyha a hazainál jóval fűszeresebb és szinte minden ételben található csili, de kérésre enélkül is készítenek ennivalót a számunkra.

A leggyakoribb mindenhol kapható ételek:
Nasi Goreng: Minden benne van, ami a szervezetnek kell a trópusokon: rizs, zöldség, hús, tojás, rákszirom.
Mee Goreng: Sült zöldséges tészta, hasonlít a hazai kínai étkezdékben kaphatóra, de itt még
extraként ütnek rá egy sült tojást is és más a fűszerezettsége.
Sate Ayam: pálcikákra szúrt és parázs felett izzított húsdarabkák. Ez tyúkhús, de készülhet birkából, disznóból vagy bármilyen más állatból is.
A maláj illemtan szerint a kanalat a jobb kézben, a villát a balban kell tartanunk. Kést általában nem adnak, mivel az ételeket úgy készítik el, hogy további aprításra már ne legyen szükség.

Pénz-ügy

Indonéziában könnyű milliomossá válni. 1 USD-ért kb. 14.000 IDR, 1 Euro-ért kb.15.000-16.000 indonéziai rúpiát kaphatunk (IDR). A reptéren és a nagyobb városok bankjaiban, illetve pénzváltóinál könnyűszerrel lehet pénzt váltani. Bankkártya használatára kevés helyen van lehetőséged. Költőpénznek minimum 300 USD-t/250 eurót ajánlunk (étkezés, innivaló, emléktárgyak, ajándékok, fakultatív programok, belépők, azaz szokásos kiadások esetén). Természetesen a költőpénz mennyisége sokkal kevesebb és több is lehet, egyéntől és vérmérséklettől függően.
A Malajziában töltött 2 napunk alkalmával Kuala Lumpurban lesz lehetősünk maláj ringgitet váltani.

A helyszínen fizetendő költségek (tájékoztató jellegű árak!):
- helyszíni belépők a Toba-tónál 2-5 USD/alkalom
- Petronas-tornyok belépő: kb. 25 USD
- borravalók a helyi guide-oknak, sofőröknek: 30-40 USD/fő
- Gunung Leuser Nemzeti Park belépő: 11 USD

Vám

Malajziába magyar állampolgárok számára 90 napig nem szükséges vízum.

Az Indonéziába történő belépéskor magyar állampolgárok 30 napot nem meghaladó tartózkodás esetén ingyenesen kaphatnak vízumot. A kilépési illeték megszűnt. Az útlevélnek érkezés után még 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Indonéziában köztudott módon jelentős az indiai kender termesztése és fogyasztása, így annak származékaihoz (marihuána, hasis) viszonylag könnyen hozzá lehet jutni. Fontos, hogy ezek terjesztése és fogyasztása Indonézia területén is tilos, és természetesen az országból való kihozatala csempészetnek minősül. Mindkettőt szigorúan büntetik, elzárással és börtönnel. Irodánk az ebből fakadó problémákért nem vállal semmilyen felelősséget. Korallt az országból kivinni szigorúan tilos!

Csomag

Legyen egy nagy (60 – 70 literes) és egy kicsi hátizsákod (25-30 literes), úgy pakold meg, hogy néha vinned is kell őket egyszerre. A repülőre felvihető kézipoggyásszal kapcsolatosan az alábbi oldalon részletes tájékoztatás található : 
https://www.bud.hu/utazas/utazas_elott/poggyasz_es_biztonsagi_ellenorzes/poggyaszszabalyozas#kezipoggy
A nagy poggyász súlykorlátja - ritka kivétellel - a szokásos 20 kg-ot nem haladhatja meg, azonban a helyi közlekedési eszközök csomagterének mérete miatt általában a 15 kg-os súlyhatár a kötelező. Az utazás alatt csomagjaink végig velünk lesznek, de a napi programhoz felesleges részüket természetesen az aktuális szállásokon tudjuk hagyni.

Biztosítás

Kötelező!
Szeretnénk figyelmedet felhívni arra, hogy a részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. Fontos! A biztosítás érvényességét indulás előtt a túravezetők ellenőrizhetik. Érvénytelen biztosítás vagy nem megfelelő (pl. világ területi hatállyal) hiányában a túrán való részvételt a túravezetők megtagadják. Kérjük, nézd meg, van-e érvényes utasbiztosításod! Irodánkban az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes biztosításainak megkötésére van lehetőség legkésőbb az indulás előtti napig személyesen vagy utalással.


Jelen túrára vonatkozó utasbiztosítási lehetőségek:


Air & Cruise Top: 10.725 Ft/fő

Air & Cruise Extra: 16.125 Ft/fő


Lehetőséged van Utazásképtelenségre vonatkozó biztosítás (azaz stornóbiztosítás) megkötésére:

Storno Basic: 16.950 Ft / fő (önrész: 20 %), önállóan is köthető,   

Storno Kombi: 13.560 Ft / fő (önrész: 0-10%) csak utasbiztosítással együtt köthető.

 
Fontos, hogy amennyiben szeretnéd megkötni, azt csak az első befizetéssel egyidejűleg teheted meg, később már nem!

Bővebben a biztosító szolgáltatásairól a honlapjukon olvashatsz: www.eub.hu

A honlapunkon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk neked.