Isztria
Horvátország hegyvidéki tájai, Isztria kedves kisvárosai






A mai napon Isztria több arcát is megismerhetjük. Reggel a messze földön híres Rovinj városában kezdjük utunkat. A félszigeten található meseszép kisvároska minden zegét-zugát bejárjuk, és felkapaszkodunk a település látképét uraló Szent Eufémia-templomhoz is. Iszunk egy kávét a kikötőben, majd elindulunk felderíteni Belső-Isztria csodáit. Útközben megállunk egy fotószünetre a fjordszerű tengeröbölnél, a Limski kanalnál, majd Motovun alá érkezünk. Motovun egyike a sziklaszirtekre épült, korábban olasz többségű kisvárosoknak, amik megrekedtek a fejlődésben, így ma is azt a képet mutatják, mint pár száz évvel ezelőtt. Felkapaszkodunk az óvárosba, ahol az egykori városfalról csodáljuk a kilátást. Akik rajonganak a szarvasgombáért, itt beszerezhetik kedvenc csemegéiket, hiszen Motovun és környéke az egyik legjobb gombalelőhely Európában. A nap zárásaként túrázni indulunk: (8 km, 400 méter szintemelkedés felfelé, 500 méter lefelé. Menetidő 2-3 óra) Gračišće (450 m) faluból előbb egy templomromhoz érkezünk, majd leereszkedünk a pici Žlepčari településre. Utunkat Belső-Isztria nyugodt, hullámos tája kíséri. Kisvártatva megérkezünk a Sopot-vízeséshez (80 m): függőleges falak övezte kis tóba hullik alá a sebes patak. Innen még egy kaptató vár ránk, a túra végállomása Pićan (350 m) középkori kisvárosa. Akik nem szeretnének kirándulni Pićanban tölthetik az időt. Szállás: apartmanszálláson.



Reggel buszunkkal az Učka-hegység felé vesszük az irányt. Miközben haladunk a Poklon-hágó felé, elmerenghetünk azon, mennyire volt elzárva Isztria az ország többi részétől, amíg nem készült el az alattunk futó Učka-alagút. A 922 méter magasan fekvő hágóból indul utunk, rögtön az első kilométereken megtesszük a mai napi emelkedő javát. A kaptató végén magasodik a Vojak-csúcs (1401 m), ami fantasztikus kilátással hálálja meg kitartásunkat. Pihenő után leereszkedünk a csúcs alatt fekvő, ma már lakatlan Mala Učka faluba, majd hol árnyas erdőben, hol nyíltabb – ezért szép kilátást ígérő – terepen visszatérünk a hágóba. (12km, 650 m fel és le, menetidő kb. 4-5 óra) Pihenésként a hegység lábánál fekvő Opatijába (Abbázia) utazunk. Az egykori Osztrák-Magyar Monarchia második legnagyobb üdülőhelyén, tengerparti paloták között sétálva hamar megértjük miért vált népszerűvé az Učka-hegység lábához települt városka. Kellemes klímája nem csak a monarchia idejében, most is népszerű településsé teszi. A sétányon magyar vonatkozású emlékek mellett is elhaladunk, hiszen a mai szállodák annak idején még gyógyszállóknak és szanatóriumoknak épültek, általában magyar építészek munkái, hírnevüket is hazánk orvosainak köszönhették. Sötétedés után térünk vissza Rabacba. Szállás: apartmanszálláson.



Utolsó napunkon Isztria központjába, Pulába utazunk. Pula nem csak mediterrán hangulatáról nevezetes, hanem római emlékeiről is, mint például amfiteátrumáról (a világon ez a 6. legnagyobb ilyen építmény!) és római templomairól. Érdemes megnézni a velencei vár helyére épült osztrák citadellát is, mielőtt a kikötőnél búcsút vennénk az Adriától. Hazafelé indulunk, és Budapestre a késő esti órákban érkezünk meg.